Studiowanie architektury - jak to wygląda?

8 rzeczy, których nie wiesz o studiowaniu architektury!

Studiowanie architektury

Jak wygląda studiowanie architektury?

Bycie architektem oraz studiowanie architektury znacznie różni się od stereotypowych wyobrażeń, jak mogłoby to wyglądać. Idąc na studia myślałem, że będzie dużo rysowania, tworzenia, makiet, a jednak…

1. Nie rysujesz codziennie

Niestety większość czasu wypełnia uczenie się matmy, mechaniki, HAPu czy krechy, a także dojazdy na uczelnię, jeśli mieszkasz poza najbliższą okolicą.

2.  Nie uciekniesz przed fizyką (mechanika budowli)!

Matmy można się było spodziewać, ale fizyka… Do tego w jeszcze ohydniejszej postaci niż ta w liceum. Mechanika budowli! Wbrew pozorom tych ścisłych przedmiotów jest więcej niż mogłoby się to wydawać.

3. Makiety i modele 3D powinieneś ogarniać jeszcze przed studiami.

Umiejętność robienia makiet i obsługi programów 3D da nam od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo więcej wolnego czasu na robienie innych rzeczy! Poważnie – w wolnej chwili powinieneś zabrać się za modelowanie 3D.

Nie masz programu? To nie problem! Blender jest darmowy, dodatkowo możesz pobrać chociażby trial 3dsmaxa czy CADa . Jak kleić makiety możesz nauczyć się tutaj.

Architekt nie jest tylko rysownikiem! 

Jak wygląda studiowanie architektury
4. Pieniądze na materiały

Wydruki plansz są najdroższe – od 20 pln w górę za sztukę, a czasem trzeba ich drukować naprawdę sporo. Oczywiście warto wybrać tańszą drukarnię i spróbować się targować. Zazwyczaj udaje się zbić ok. 20% ceny przy zamówieniu większej ilości sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być nadal zadowalająca jakość wydruku, coby prowadzący nie uznali tego za totalnę beznadzieję.

5. Siedzisz i pracujesz od rana do wieczora!

Samo studiowanie to tylko ułamek tego, co musisz robić. Większość pracy wykonujesz  w domu! Przygotuj się, że nie będzie jak w liceum, więc będziesz potrzebował naprawdę ogromnej ilości czasu na projekty, zaliczenia i egzaminy.

6. O egzaminach wstępnych na architekturę trzeba myśleć przynajmniej (!) rok wcześniej

Rok w rok jest kilkanaście procent osób, które poszły ot tak na egzamin lub zapisują się na kurs przygotowawczy na miesiąc przed egzaminami. Warto zainteresować się tematem rok wcześniej, w liceum, kiedy rzeczywiście jest jeszcze szansa, żeby porządnie się przygotować. Umiejętności rysunkowe ( i przygotowanie się do matury) nie przychodzą z dnia na dzień. Trzeba mieć czas na to, by je wypracować.

7.  Portfolio – jak je budować?

Branża kreatywna rekrutuje na podstawie osiągnięć i portfolio, w którym powinieneś ukazywać swoje najlepsze, najciekawsze prace. Warto zacząć budować je już od początku, by już po 1 roku zdobyć ciekawe praktyki czy darmowy staż, niewymagany przez uczelnie! Tylko po to, by się uczyć, zdobywać doświadczenie i znajomości. Pamiętaj, że samo studiowanie architektury nie sprawi, że zdobędziesz renomę czy klientów.

8. Architekt to połączenie artysty i inżyniera

Kiedyś jeden z profesorów powiedział, że uczymy się mechaniki budowli i matematyki, aby żaden inżynier nie powiedział nam, że czegoś nie da się zbudować.

Architekt łączy artyzm i inżynierię, panuje nad wszystkim i wykorzystuje to. Dlatego tak ważne jest, by na studiach rozwijać swoją kreskę i artystyczną stronę, ale jednocześnie nie zapominając o przedmiotach ścisłych. Ważny jest balans między tymi dwoma stronami – to właśnie zrobi z nas dobrych architektów.

Artykuły, które mogą cię zaciekawić:

2 comments

  1. link nie działa 🙁

  2. Już działają 😉

Comments are closed.