8 rzeczy, których nie wiesz o studiowaniu architektury!

Politechnika gdańska

Jak wyglądają studia architektury?

 

Studiowanie architektury lub bycie architektem dość mocno się różni od naszego wyobrażenia o tym , jak będzie to wygląć.

Idąc na studia myślałem, że będzie dużo rysowania, tworzenia, makiet, a jednak …

 

1.Nie rysujesz codziennie.

Niestety większość czasu wypełnia Tobie uczenie się matmy, mechaniki, HAP’u czy krechy  oraz dojazdy na uczelni jeśli dalej mieszkasz.

 

2. Jest fizyka ( mechanika budowli)!

Matma owszem, ale i fizyka, i to w jeszcze ohydniejszej postaci, niż było to w liceum. Mechanika budowli! Jest  tych ścisłych przedmiotów więcej niż mogłoby się to wydawać.

 

3. Makiety, modele 3D powinieneś umieć robić już przed studiami.

Umiejętność robienia makiet i obsługi programu 3D da nam kilka – kilkanaście godzin tygodniowo więcej wolnego na robienie innych rzeczy! Poważnie należy po maturze się zabrać za modelowanie 3D . Nie masz programu?

Blender jes darmowy, a nawet TRIAL max3D czy CAD’a pobierz sobie. Makiet jak kleić możesz nauczyć się tutaj ( link )

 

Architekt nie jest tylko artystą miziającym kartkę ołówkiem! 

 

4. Pieniądze na materiały.

Wydruki plansz są najdroższe od 20 pln w górę za sztukę, a czasem trzeba ich drukować sporo. Oczywiście warto wybrać tańszą drukarnie i potargować się, zazwyczaj udaje się zbić ok. 20% ceny przy zamówieniu większej ilości sztuk.

 

5. Siedzisz od rana do wieczora pracując!

Same studia  i Politechnika to tylko ułamek, mnóstwo pracy robisz  w domu! Przygotuj się, że nie będzie jak w liceum i będziesz potrzebował ogromnej ilości czasu na projekty, zaliczenia.

 

6. O egzaminach wstępnych na architekturę trzeba myśleć przynajmniej rok wcześniej.

Zawsze, co roku jest kilkanaście procent osób, które poszły od tak na egzamin lub zapisują się na kurs miesiąc przed egzaminami. Warto zainteresować się tematem rok wcześniej, w liceum.

 

7.  Portoflio i jak je budować.

Branża kreatywna rekrutuje na podstawie osiągnięć i portfolio, gdzie je pokazujesz. Warto zacząć budować je od początku, by już po 1 roku zdobyć ciekawe na wakacje praktyki czy darmowy staż, nie wymagany przez uczelnie! Tylko po to by się uczyć, zdobywać doświadczenie i znajomości.

 

 

8. Architekt to artysta i inżynier – nie tylko artysta.

Kiedyś jeden z profesorów powiedział, że uczymy się mechaniki budowli i matematyki, aby żaden inżynier nie powiedział nam, że czegoś nie da się zbudować!

Architekt łączy artyzm i inżynierię, panuje nad wszystkim i wykorzystuje to!

 

Artykuły, które  mogą być dla Ciebie ciekawe: