Jak zrobić wystawę design asp

Jak zrobić wystawę

Zrobić wystawę to sprawa trudnołatwa.

Jakim trudem dla współczesnego człowieka „sukcesu” jest ustawienie obok siebie kilku obiektów, albo powieszenie paru obrazków. Łatwizna.

Jak wybrać galerię na wystawę?

Bolesnym momentem, może się okazać konfrontacja z rzeczywistością. Bo, wszyscy marzymy o Zachęcie, albo najlepiej MOMA. Dlatego pierwsze, albo nawet kilkanaście pierwszych kotów za płoty, proponuje zrobić w odrobinę bardziej przystępnym miejscu. Galeria, z którą się kontaktujesz, prawdopodobnie będzie bardziej przychylna do twojej propozycji, jeśli to, co chcesz wystawić wpisuje się w jakiś sposób w jej filozofie. Jeżeli jest to przestrzeń wystawiająca zwykle sztukę nowoczesną, to małe jest prawdopodobieństwo, że będą chcieli zrobić ekspozycje rysunku klasycznego. Warto być też uważnym na konotacje danego miejsca, bo jeśli jednym z patronów danego miejsca jest chrześcijańska organizacja, to błyskotliwy pomysł  wystawienia się z czegoś obrazoburczego, prawdopodobnie nie wypali.

Czyli, jak zorganizować wystawę?

 

Krok 1. – Skontaktuj się z galerią

Wysyłając maila, do wybranej przez siebie organizacji, dobrze jest mieć w pełni ukształtowaną i sfotografowaną koncepcje tego, co i jak ma odbyć się w danym miejscu. Warto też dosłać bio, swojej osoby, czyli krótką informacje, gdzie studiowałeś/ studiujesz, gdzie już się wystawiałeś itp.

Oczywiście, początki nie są łatwe, ale wpisanie swojego uczestnictwa nawet w kole naukowym jest jak najbardziej akceptowalne.

Krok 2. Przygotuj plakat reklamujący wystawę

Jeśli wybrałeś galerię, która rzeczywiście jest galerią, a nie biblioteką miejską lub kawiarnią, to prawdopodobnie dysponuje ona budżetem na katalogi, plakat. Może również pomóc Ci go przygotować, dając namiar do zaprzyjaźnionego grafika. Bo tak naprawdę plakat jest wizytówką wydarzenia, które organizujesz.

Uwaga, bardzo ważne jest by na plakacie znalazły się loga i logotypy wszystkich sponsorów, patronów czy uczelni, z ramienia której dzieje się wystawa.

Jeśli wydarzenie jest tworzone pod patronatem gdańskiej ASP, to może się okazać, że plakaty sygnowane przez szkołę są w jakiś sposób ujednolicone. Plakat może zostać odrzucony jeżeli nie zastosujesz się do ustalonych przez uczelnię standardów. Na małą wystawę, na której spodziewamy się miedzy 20-50 osób proponuje wydrukować koło 20 plakatów A3 do rozwieszenia w kawiarniach, restauracjach itp i 2-3 duże B1 do ustawienia na wejście przed wystawę i powieszenia w kilku bardziej strategicznych miejscach takich jak np. jakieś centrum sztuki.

Warto też zapytać galerię, czy współpracują z jakąś firmą lub organizacją na zasadzie patronatu medialnego. Zapytaj się również na jakich zasadach taka potencjalna współpraca mogłaby przebiegać. Idealnym scenariuszem byłoby, aby Twoja wystawa została objęta patronatem medialnym jakiegoś portalu lub radia, które dodatkowo poinformuje swoich odbiorców o wystawie, szerszej publiczności, lub najlepiej przyjedzie i zrobi wywiad. Jeśli nie jesteś Picassem polskiej sztuki, to nie bądź rozczarowany, jeżeli nie pojawi się wiele osób.

Krok 3.  – Przygotuj ekspozycję prac

Montaż, tutaj trzeba zachować realizm, pozytywne myślenie w tym wypadku nie wystarczy. Zawsze, ale to zawsze trwa to dłużej, niż zakładasz. O ile gdy organizujesz coś sobie i sam to masz pełną decyzyjność co do tego, co gdzie i jak ma wyglądać, o tyle w przypadku wystaw zbiorowych, każdy ma swoją wizje artystyczna i każdy chce swoją prace zaprezentować jak najlepiej. Więc proponuje do czasu montażu doliczyć mniej więcej jedną dobę zapasu. Na wszystkie nieprzewidziane wypadki.

Krok 4. – Przynieś wino

Na wielkie otwarcie pucujemy już tylko kieliszki, wlewamy wino ( na mały wernisaż przygotujmy 6-10 butelek, różne kolory ) i dopracowujemy mowę na rozpoczęcie, która zwykle przybliżą ideę wystawy, podziękowania i ewentualnie listę artystów. Miłym urozmaiceniem wystawy może być performance na rozpoczęcie lub koncert zaprzyjaźnionej koleżanki Spielberg. Wybierając kto i co ma zrobić na rozpoczęcie powinniśmy brać pod uwagę, że jednak łatwiej kontempluje się sztukę przy dźwiękach pianina niż koncertu rockowego, który jest tak głośny, że szyby pękają.

Powodzenia!

Jeśli masz pytania, napisz do nas! Pomożemy –  kontakt@kresl.pl

Przy okazji, poczytaj może o: