Nie będę tutaj opisywał rankingu laptopów, nie będę podawał konkretnych modeli z linkami afiliacyjnymi. W tym wpisie opowiem Ci po prostu, jak warto podejść do wyboru komputera (to samo zrobiłem już przy opisie sprzętu do digital paintingu). Wychodzę z założenia, że jeśli nie masz określonego budżetu czy limitu wydatków, to po co w ogóle masz czytać jakieś zestawienia, opisy czy oceny? Filtry ustawiasz wtedy od nadroższego i wybierasz po prostu pierwszy z listy – gwarantuję, że spełni on Twoje oczekiwania 😛
Spis treści
- Jak wybrać laptop czy komputer na studia?
- Geekbench
- Laptop czy stacjonarny komputer dla studenta architektury?
- Co jest ważne w laptopie dla studenta architektury?
- Bateria w laptopie
- Monitor dla studenta architektury
- Osprzęt do laptopa na architekturze
- Czemu Apple to nie laptop dla studentów architektury?
- Pytanie na koniec – z jakiego laptopa Ty korzystasz na studiach?
- Jak już dotarłeś do końca, to zobacz podcast z Wydmy.Studio o
Jak wybrać laptop czy komputer na studia?
A tak na poważnie – wszyscy mamy jakiś przecież określony budżet, poza który nie możemy wyjść.
Moim zdaniem najpierw warto sprawdzić, jaki sprzęt aktualnie posiadasz. Może się okazać, że wcale nie musisz kupować nowego komputera specjalnie na studia architektoniczne. Jeżeli grasz na swoim komputerze w gry, to z pewnością ten sprzęt starczy Ci na jakiś czas. Wykorzystaj go do granic możliwości przynajmniej w pierwszym semestrze studiów. Korona Ci z głowy nie spadnie, a przynajmniej będziesz dokładnie wiedział, co jest za słabe, a w związku z tym sam dojdziesz do tego, jakie bebechy wybrać do nowego laptopa.
Moja rada: sprawdź na obecnym sprzęcie, co Cię wkurza najbardziej i dopiero wtedy kupuj nowy sprzęt
Na co Ci tak naprawdę topowy procesor Intela lub AMD, skoro go nie wykorzystasz, bo będziesz przez rok robić jakieś słabe rendery? Wydasz na taki zakup mnóstwo pieniędzy, a i tak po kilku latach go wymienisz, bo pojedziesz do pracy na wakacje i wrócisz z kasą na nowego super laptopa albo nawet konkretnie wyposażony PC (może nawet taki, który jest odpalany zdalnie do renderowania?!).
Praca na studiach ze sprzętem wygląda tak, że w dzień będziesz pracować nad modelem, koncepcją, a w nocy będziesz puszczać renderowanie. Wtedy nie potrzebujesz mocnego sprzętu, by na przykład czterokrotnie skrócić czas tworzenia wizualizacji, ponieważ nie będziesz robił aż tyle prac i efektu nie będziesz potrzebował po 2-3 godzinach, tylko spokojnie możesz zostawić sprzęt na całą noc działania.
Dlatego moim zdaniem warto zawsze dokładnie rozważać, co się kupuje – przede wszystkim spójrz, na jaki czas przyda Ci się nowy sprzęt i czy na pewno nie możesz jeszcze wykorzystać tego, który masz.
Geekbench
Wiem, że to głupio zabrzmi, ale jak kupowałem laptopa w 2017, zobaczyłem na GeekBench, jaką on ma wydajność. Porównałem go sobie do maca mini 2012 i MacBooka z 2015 oraz tymi najnowszymi. W przeliczeniu wyszło, że wydając dodatkowe 7000 pln dostanę zaledwie ok.10% więcej wydajności w stosunku do MacBooka z 2015. Skończyło się więc na modelu z 2015 roku.
Za nowe topowe karty czy procesory zawsze więcej płacimy. Po roku są one dalej genialnie szybkie, ale tańsze. Warto zatem przeliczyć ile się wykorzysta mocy i czy cena jest warta dodatkowych 10% wydajności.
Świetny laptop to 17 cali z topowymi podzespołami kosztuje natomiast od 10000 do 25.00 pln, ale jego moc nie zwiększy wydajności Twojej pracy (szczególnie na studiach), zatem… po co przepłacać? 😛 Jeżeli koniecznie chcesz kupić nowy sprzęt, to na laptop ze średniej półki musisz przygotować 4000 – 6000 pln.
Laptop czy stacjonarny komputer dla studenta architektury?
Na pierwsze lata zdecydowanie postaw na laptop, tu nie ma innej odpowiedzi – zawsze będzie trzeba robić poprawki, coś wysłać lub… pooglądać film na wykładzie. To, że laptop jest przenośny, jest jego największym atutem. Stacjonarny komputer to idealny kombajn do mielenia sporych renderów i animacji, ale tak naprawdę na 2-5 lat studiów laptop (gamingowy) wystarczy w zupełności na ten poziom wizualizacji, które będziesz tworzyć.
Co jest ważne w laptopie dla studenta architektury?
Nie jestem specjalistą od specyfikacji poszczególnych podzespołów w sprzętach, ale tak naprawdę… nie wiem, czy Tobie też potrzebna jest jakakolwiek wiedza na ten temat. Jak wspomniałem na początku – jeśli chcesz kupić nowy laptop, to tak naprawdę każdy nowy sprzęt będzie lepszy niż ten, który masz aktualnie.
Najważniejsze rzeczy, które musi mieć laptop:
- dysk SSD
To absolutna podstawa. Minimum będzie stanowiło już nawet 256 GB, ale zdecydowanie polecam 500GB*, dysk HDD może Ci służyć jedynie do trzymania śmieci, a back-up i tak polecam robić jedynie na zewnętrznym dysku.
* Czemu polecam jednak więcej GB? Ponieważ każdy, kto ma gamingowy laptop, z czasem szarpnie się na zainstalowanie jakiejś gry, a każda z nich waży po 60-90GB. Dodając do tego resztę aplikacji po zainstalowaniu jednej gry tak naprawdę kończy się już pamięć w laptopie. Te 500 GB będzie lepszą opcją i z pewnością starczy na okres studiów (a przynajmniej na początek). - min. 16 GB RAM (z szybkim planem dorzucenia kolejnych 16GB)
Wybieramy minimum 16 GB, ale – co ważne – z opcją rozbudowania. W tym momencie odpadają nam już laptopy Apple, ponieważ RAM mają wlutowany i nie ma w nich możliwości dołożenia. Zwróć uwagę na to, żeby te 16 GB było w jednej kości. Wtedy dodanie kolejnej będzie polegało po prostu na dokupieniu i dorzuceniu jej. Jeżeli kupimy laptop z RAM-em 16 GB, ale rozdzielonym na 2 kości po 8 GB, to po dokupieniu kolejnej kości 16 GB zyskamy jedynie 24 GB, a nie 32 GB. - procesor
Minimum to i7 albo Ryzen 7. Oczywiście mocniejszy będzie tylko z korzyścią dla Ciebie. - karta graficzna z RTX (może być też AMD)
Karty graficzne z RTX wypuszcza NVIDIA. Do swoich kart graficznych NVIDIA udostępnia coraz to nowsze oprogramowanie, które wspomaga pracę na wielu płaszczyznach:
– Nvidia Broadcast – do wycinania szumów i zbędnych dźwięków z nagrywania,
– OMNIVERSE – oprogramowanie pomocne w architekturze i nie tylko,
– Studio Canvas – do tworzenia realistycznych widoczków z kilku plam pędzlem (to polecam potestować przy tworzeniu wizualizacji zewnętrznych).
Ewentualnie zamiast RTX możemy kupić kartę z AMD, ale musimy być świadomi, że taka karta nie będzie miała żadnego oprogramowania, które pozwoli lepiej ją wykorzystać. NVIDIA ma nawet akceleratory do programów od Adobe, które poprawiają ich wydajność, a w kartach z AMD niestety tego nie znajdziemy.
Wybierając laptopa warto patrzeć również na złącza. Na przykład nowy MacBook ma samo USB C i niby ładnie to wygląda, ale potem musisz dopiąć rozdzielacz, do którego podepniesz jeden czy dwa monitory, pamięć, dysk, itd. Większość sprzętów ma jeszcze stare USB, a nie USB typu C, więc tak naprawdę kupno laptopa z niedopasowanymi wejściami zmusza do zakupu jeszcze kolejnych przejściówek. Czy warto? Moim zdaniem to idiotyzm naszych czasów. Lepiej kupić sprzęt, który od razu ma takie złącza, jakich potrzebujemy.
Bateria w laptopie
Baterią tak naprawdę nie musisz się przejmować. Najczęściej będziesz pracować nie na baterii, a na kablu, a już na pewno renderować będziesz z podpięciem do prądu (przy renderowaniu na baterii nawet najlepszy laptop padnie Ci w godzinę). Baterię będziesz wykorzystywać sporadycznie. Sporym minusem pracy na baterii jest to, że większość laptopów bez podpięcia do prądu wchodzi w tryb oszczędzania baterii i przez to automatycznie spowalnia pracę systemu.
Monitor dla studenta architektury
Po czasie warto dostawić w domu dodatkowy monitor (polecam min. 24-27 cali). Mogą to być naprawdę niedrogie modele, np.: EIZO za około 1300-1500 zł czy Xiaomi Curved za około 1800 zł. Oba te monitory mają dobrą barwę, matrycę IPS i są matowe oraz odświeżanie 144MHz (koniecznie wyższe!). Nie jest aż tak istotny aspekt odwzorowania kolorów – oczywiście te dużo droższe monitory będą miały niższy stopień przekłamania, ale na pierwszym roku studiów nikomu nie będzie robiło to różnicy. Tak naprawdę zacznie mieć to dla Ciebie znaczenie dopiero po kilku latach, kiedy dostaniesz pierwsze większe zlecenia i kiedy za dobór kolorów będziesz ponosić odpowiedzialność. Wtedy rzeczywiście warto zmienić monitor na lepszy (a lepszy może kosztować nawet 10 000 zł!), ale na start tańszy w zupełności wystarczy.
Przy rozważaniu zakupu monitora warto wziąć pod uwagę fakt, że stary laptop ze słabą kartą graficzną może go po prostu nie udźwignąć.
Osprzęt do laptopa na architekturze
Jeżeli za laptop nie zapłacisz dużo i masz jeszcze pewien budżet do dyspozycji, polecam dokupić monitor + klawiaturę zewnętrzną + dock do laptopa. Jest to idealny zestaw, dzięki któremu po powrocie z uczelni podpinasz 3 kabelki i kontynuujesz swój projekt, ale już nie na małym, a na ogromnym monitorze i w wygodnej pozycji.
Przypomnę, że nie musisz kupować klawiatury za 500-900 pln, wystarczy Ci spokojnie klawiatura na kablu. Bałagan z kablami na biurku studenta architektury będzie akurat najmniejszym problemem. Myszkę natomiast warto jednak wziąć bezprzewodową ze względu na wygodę korzystania. Myszkę na kablu polecam tylko tym, którzy po uczelni zamierzają grać zawodowo w CS lub Lola (jak wiadomo – w grach liczy się czas).
Czemu Apple to nie laptop dla studentów architektury?
To nie jest tak, że hejtuję ten sprzęt, bo sam dalej na nim pracuję – ale jedynie biurowo, nie kreatywnie. Po prawie roku korzystania regularnie z HP Omen 15 i kilkunastu latach spędzonych na pracy z macami, nie widzę za bardzo różnicy pomiędzy stabilnością jednego i drugiego systemu. Powiedziałbym, że w praktyce obecnie to, co robi Windows i to, co robi Apple, jest niemalże na równym poziomie. OS X był rewolucyjny, ale 10-15 lat temu. Teraz ta różnica zdecydowanie się zatarła.
Kiedyś Windows był tym systemem, który często się wieszał, wyrzucał błędy i z niewiadomych powodów odmawiał współpracy. Teraz korzystam z Windowsa już prawie rok i nie jestem w stanie wskazać choćby jednego momentu, w którym ten system by mnie zawiódł. Apple oczywiście w tym czasie również nie zawiodło, ale… jednak ma sporo minusów. Przede wszystkim nie obsługuje wszystkich programów (niektóre, z których korzystam, działają tylko na Windowsie), nie ma odpowiednich slotów (muszę dokupować coraz to nowsze przejściówki), nie ma możliwości rozbudowania laptopa o dodatkową pamięć czy nową kartę, a laptop rozbudowany kosztuje tyle, że by go mieć, trzeba by właściwie sprzedać nerkę.
PS. Na Windowsie można pograć w CyberPunka <3
Pytanie na koniec – z jakiego laptopa Ty korzystasz na studiach?
Jak już dotarłeś do końca, to zobacz podcast z Wydmy.Studio o:
- Jak i jaki komputer składać do hardcorowego renderowania wizualizacji?
- W czym robić wizualizacje, rendery na architekturę?
- Jak wygląda praca i klienci, gdy skupiamy się tylko na wizualizacjach?