Jak zacząć rysować?

Teoretycznie to bardzo proste – wziąć ołówek i kartkę w dłoń i zacząć rysować. Ewentualnie wziąć tablet graficzny. I już! A jednak… jeżeli czytasz ten wpis, to wiesz, że samo to nie wystarczy. Szukasz wskazówek, co tak naprawdę trzeba zrobić, by zacząć rysować – ładnie, skutecznie i z szansą na rozwój. Postaramy się wskazać Ci drogę.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zacząć rysować bez stawiania sobie zbyt wygórowanych oczekiwań. Jeżeli za wzór postawimy sobie prace naszego ulubionego artysty i będziemy próbowali w kilka dni narysować własną pracę na jego poziomie – szybko porzucimy pomysł z rysowaniem. Zobaczymy bowiem, jak wiele nam brakuje i pomyślimy: „ehh, nigdy nie będę tak rysować”. No pewnie! Z takim podejściem mistrzostwa się nie osiągnie.

Każdy kiedyś zaczynał

Dlatego właśnie to, co trzeba mieć na zawsze w pamięci, to fakt, że każdy kiedyś zaczynał. Każdy artysta, którego teraz oglądamy i podziwiamy, był kiedyś w dokładnie tym samym momencie, co my. Również nie umiał rysować i zastanawiał się, jak zacząć. To żaden wstyd!

Musimy być wobec siebie cierpliwi i wyrozumiali. Musimy dawać sobie prawo do tego, by nasz rozwój był procesem, a nie od razu sukcesem. Na naszej drodze do mistrzostwa będzie nas czekać dużo porażek, dużo podartych kartek, dużo szkicowników rzuconych w kąt. To bardzo dobrze! Jak bowiem inaczej się nauczyć, jak nie na własnych błędach?

Od czego więc zacząć?

Ustaliliśmy już więc, że nie stawiasz sobie zbyt wygórowanych oczekiwań i jesteś pogodzony z myślą, że za miesiąc od dziś Twoje prace nie będą zdobywały dziesiątek tysięcy polubień na Instagramie i nie zawisną w lokalnej galerii sztuki. Psychicznie jesteś więc przygotowany do tego, by zacząć rysować. Czas na fizyczne przygotowanie się.

Przede wszystkim musisz wybrać się na małe zakupy. Na sam początek przyda Ci się przede wszystkim:

  • szkicownik,
  • ołówki różnej twardości (najlepiej kilka B oraz kilka H),
  • kartki dużego formatu,
  • deska do rysowania.

Szkicownik będzie świetny do rysowania spontanicznego oraz do obserwowania własnych postępów. Deska do rysowania wraz z kartkami dużego formatu sprawdzą się natomiast przy większych pracach. Ołówki będą nam niezbędne przy obu formach rysowania.

Rysuj samodzielnie lub w szkole rysunku

Jeżeli masz już narzędzia, musisz mieć też plan działania. Taki plan możesz stworzyć sobie samodzielnie albo możesz iść zgodnie z programem wybranej szkoły rysunku. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Osobom o słabej motywacji zdecydowanie polecamy wybór szkoły rysunku, która będzie egzekwowała wykonywanie konkretnych prac oraz regularne szkicowanie.

Dlaczego regularne? Ponieważ to powtarzanie ćwiczeń jest właśnie kluczem do sukcesu. Jak w każdym sporcie, tak i w rysowaniu jedynie ćwiczenie poprowadzi nas do mistrzostwa. Nie wystarczy raz narysować człowieka, nie wystarczy raz odwzorować kompozycję z martwej natury. Nauka rysowania to proces, który trwa etapami. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej będziemy kolejne te etapy osiągać.

Mierz wysoko!

To, że masz pogodzić się z tym, że nie od razu będziesz wziętym i popularnym artystą, nie oznacza, że masz się zatrzymać na rysowaniu kompozycji złożonej z butelki i kuli. Wręcz przeciwnie! Ustawiaj sobie kompozycje coraz bardziej skomplikowane, dawaj sobie coraz krótszy czas na rysowanie, utrudniaj sobie zadania, które sam sobie stawiasz.

Zaczynaj od rzeczy prostych, ale nigdy na nich nie poprzestawaj. Nigdy. 😉

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!