Jak dostać się na ASP w Gdańsku!

Trzeba przede wszystkim dużo i ciężko pracować. Bo to, że od zawsze lubiło się rysować, a sztuka i desing „kręcą się wokół”, to za mało.

Sama nie byłam absolwentką liceum plastycznego, więc w ramach przygotowań postanowiłam zapisać się na zajęcia rysunku. W Gdańsku miałam dwie możliwości: prywatne lekcje (u profesora ASP) lub szkoły rysunku, które specjalizują się w przygotowywaniu licealistów do egzaminów na architekturę lub kierunki artystyczne.

Wtedy wydawało mi się, że dużo pracuję – odrabiałam wszystko, co mi zadano.

Ja wybierałam się na Wzornictwo, Rzeźbę lub SOF (School of Forms) w Poznaniu. Miałam to szczęście że, zajęcia w Gdańsku uczyła mnie studentka wzornictwa. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie jej indywidualne podejście. Osoby zdające na architekturę dostawały inne zadania niż ja. Rysunek odbywał się raz w tygodniu po 3h, dodatkowo zadania domowe – 2-3h pracy indywidualnej. Wtedy wydawało mi się, że dużo pracuję – odrabiałam wszystko, co mi zadano. Z perspektywy czasu widzę, że musiałam dogonić ludzi, którzy w liceach plastycznych mają  6-8h rysunku tygodniowo (przez cztery lata).

Każdy z kierunków, które rozważałam miał swoją specyfikę egzaminowania. Wzornictwo to  wielozadaniowy, napięty czasowo, kilkudniowy test. Na SOF wymagane jest zgłoszenie indywidualne w postaci autoprezentacji. Natomiast egzamin z rzeźby, którą ostatecznie wybrałam, podzielony jest na trzy dni. Dwa sprawdzają predyspozycje do rzeźbienia i umiejętności rysowania. Trzeciego dnia odbywa się rozmowa kwalifikacyjna i prezentacja „teczki”, czyli dotychczas wykonanych prac. Wszystkie rzeźby, które pokazałam na rozmowie, zrobiłam wcześniej w domu.

Jaka jest rzeźba na ASP w Gdańsku?

Wydział rzeźby na ASP w Gdańsku jest naprawdę fantastyczny! Bardzo dobra karda, z dużą dozą zrozumienia i empatii. Dwa lata temu nasz kierunek zaczynało szesnaście osób. W tej chwili jest nas dziesięcioro. Kameralne grono wpływa pozytywnie na atmosferę – wszyscy znamy się bardzo dobrze. Rzeźba to studia wymagające pod względem czasu i wiedzy technologicznej. Musimy umieć zrobić projekt, a także go wykonać. Tym samym nasza wiedza wychodzi poza wiedzę jedynie projektową.

Czy po rzeźbie można znaleźć prace? Wierzę, że jest to możliwe. Mamy zajęcia z metalu, ceramiki, projektowania 3D, rysunku, drewna, kamienia, projektowania w przestrzeni publicznej czy pracy z tworzywami sztucznymi. W związku z tym, jako absolwenci, jesteśmy wszechstronnie wykształceni. Oczywiście przychodzi moment, że trzeba podjąć decyzję, w którą stronę chcemy się rozwijać – nie da się być specjalistą od wszystkiego. Zdaję sobie sprawę, że są to bardzo wąskie dziedziny, niemniej ich elitarność sprawia, że jedynie niewielka ilość osób w ogóle decyduje się na podjęcie tego typu studiów. Dlatego też polecam Rzeźbę w Gdańsku i zgodzę się z tym, że to najlepsza Rzeźba w Polsce.

Autor: Dominika Karc

Może Cię zainteresuje inny kierunek na ASP?