Dla początkujących krok po kroku: nauka rysowania

Nauka rysunku dla początkujących – krok po kroku

Strasznie lubię liczby, od zawsze. Jak coś planuję, to badam i liczę, a widząc ilość wyszukiwań typu:

  • jak narysować coś…
  • nauka rysunku dla początkujących krok po kroku…
  • czy talent jest ważny i czy trzeba go mieć by rysować…
  • czy nauczę się rysować…

Chciałbym odpowiedzieć na te pytania i inne związane z nauką rysowania. Jeśli rysujesz i znasz ludzi, szkoły rysunku, to zapewne wiesz, co jest na rzeczy. Jeśli nie – to zerknij, dlaczego powinieneś wziąć się do roboty.

promarker projekt mikser

Nauka rysunku dla początkujących

Trzeba zacząć od tego, że rysunek to proces, a nie instrukcja mebla z Ikei. Otwieram, składam i mam kuchnie. Raczej nie nazwiesz się cieślą, stolarzem czy projektantem, jeżeli złożysz krzesło, bazując na prostej instrukcji.  Tak samo jest z rysunkiem. To, że narysujesz kota na podstawie tutoriala, nie oznacza, że jesteś artystą i ilustratorem. Przy czym zaznaczę od razu, według mnie artystą może się nazwać osoba, która ma swój styl, która zdobyła uznanie i żyje ze swojej twórczości. Być może jest to dość skrajne podejście, ale przygnębia mnie myśl o byciu artystą z dorobkiem, który do dzisiaj podziwia jedynie szuflada.

Zawsze patrzę z nadzieją na 13-16 latków, mając nadzieję, że świadomie podejdą do rysunku. Łupanie godzin rysowania podstaw i wyrabianie w sobie nawyku ćwiczenia jest w ich niezbędne, aby kiedyś mogli wymiatać. Jaki poziom mogliby osiągnąć po 3 latach rysunku, gdy będą mieli zaledwie 18-19 lat? Mają w sobie ogrom potencjału!  Niestety, zazwyczaj kończy się na zajawce i robieniu anime artworków. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu. Sam od tego zaczynałem. Berserk, Biomega czy Ghibli. Jednak dopiero, jak wbiłem się na forum Max3D i zostałem zmieszany z błotem, zacząłem trochę rysować inaczej.

Draw everyday even if it sucks!

Nauka rysunku jest pracą, jak wszystko. Zaczynasz od zajawki, parę razy w tygodniu, potem parę godzin dziennie, a kończysz na 8h rysowania codziennie i więcej.


Potrzebujesz talentu do rysowania!

Skąd bierze się talent?

Z pracy.

Nie jestem pierwszy, który to mówi. Wszyscy, którzy ogarniają rysunek, powiedzą wam to samo – liczy się praca. Nie ma magicznej bariery… no dobra, jest – lenistwo i oczekiwanie szybkich efektów przy minimalnym wysiłku. Kiedyś poszedłem na hiszpański z bratem, bo niby najłatwiejszy język. Ekhem… nie pamiętam za dużo i tak. Za mało czasu poświęciłem na naukę.

Jeśli wpisujesz w google „czy muszę mieć talent, by być artystą” lub w ogóle rysować, to powiem, że nie. Bierzesz ołówek w rękę i po prostu rysujesz. Robisz to dużo i ładnie. Będąc jednocześnie samokrytycznym.

Zauważyłem, że najszybciej poprawisz podstawy rysunku i swój warsztat, jeżeli jesteś w stanie sam dostrzec swoje błędy. Nie kochaj swoich prac. Niszcz je, badaj i eksperymentuj. Popełnij wszystkie możliwe błędy! Ćwicz! Nikt od razu nie został mistrzem.

Jak zaczynali najlepsi?

Marek Okoń – studiował IT, zaczął rysować i malować po studiach. Może już podczas nich? Nieważne. Po 2-3 latach BOOM! SG Society wygrana w konkursie i jazda z karierą.

Wojtek Fus – pamiętam go na forum Max3D, jak zaczął wystawiać rysunki i pierwsze digital artworki. Po 2-3 latach BOOM! Lvl up! Pogrom, kozak.

Maciej Kuciara – też z forum Max3D, pamiętam jak w 2008 wystawiał coś z matte paintingu, digitalu. Genialne to było, Cpt. Obvious. Teraz rośnie powoli legenda. O ile już nią nie jest.

Darek Zabrocki – pierwszy raz go zobaczyłem jego prace na underground.pl. (Pół roku później miałem tablet.) Darek brnie do przodu jak czołg. Ostatnio otworzył szkołę concept artu w Gdyni. Światowy poziom. Zaczął w wieku 17 lat.

Patrycja Podkościelny – pamiętam moodboard klienta z 2013, gdzie były ilustracje, które im się podobały. Teraz wiem, że to była Patrycja. Podczas wywiadu z nami opowiadała, ile siedziała nad rysunkiem, phostoshopem. Ile przesiadywała na ASP. Teraz jej poziom jest przeogromny.

Patryk Hardziej – W gimnazjum próbował sprzedać kopie Beksińskiego na Allegro. Teraz rysuje nawet podczas 30 minutowej jazdy pociągiem SKM z Gdyni do Gdańska. Robił dużo i długo. Aktualnie jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorów.

Paweł Podwojewski – nie zaliczył egzaminu na architekturę za pierwszym razem. Drugi raz poszedł mu genialnie. Teraz prowadzi Studio Motiv, gdzie wraz ze swoją ekipą tworzy genialne wizualizacje, modele miast, budynków. Już na pierwszych latach studiów publikował tutoriale z renderowania i modelowania.


Wiecie co ich łączy?

To nie talent, a ilość pracy. Wysiedzieli tyle nad rysunkiem i warsztatem, co nikt inny. Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo znaleźć można ich więcej. Ktoś kiedyś powiedział, że potrzeba 2000 godzin, by być dobrym, 5000 by być pro i 10000 godzin, by zostać mistrzem. Potem ktoś inny obalił tę teorię. Ja się jednak z tą zasadą zgadzam. 2-3 lata naprawdę intensywnego rysowania potrafi zdziałać cuda. Rób tak 5-10 lat, buduj markę osobistą, publikuj, gdzie się da… i kto wie?

Łatwo się pokazuje ludzi z sukcesem, jednak nieczęsto mówi się o ich drodze do sukcesu. Mówiąc tylko o efekcie końcowym ostrego zapierdolu, zapominamy o poświęceniu, z jakim jest związany.

Nauka rysowania dla początkujących

Dlatego, jeśli już to czytasz – wpisałeś frazę „nauka rysowania dla początkujących” – zacznij rysować podstawy. Ćwicz dużo nudnych, ale rozwijających rzeczy. Przejdź kurs rysunku online.  Pomnóż to razy 10, 100. Nie wyszukuj w googlach haseł typu „jak narysować auto”, bo akurat teraz chcesz je narysować. Nie szukaj, jak narysować człowieka czy portret, bo to nie Ikea. Nic to nie da.

Zacznij od martwej natury. Przejdź potem do rzeczy budujących przestrzeń.

Skorzystaj z lekcji rysunku:

Nie ma opcji na skróty. Wypruwaj flaki nad nędzną martwą naturą i perspektywą tak długo, aż ją zajarzysz. (Na moim kursie rysunku pewien samowar do herbaty powodował u mnie nudności, tak często go rysowałem).

Chcesz więcej?  Youtube lub szkoła rysunku.

Martwa natura - szkic - krok po kroku
Rysunek krok po kroku 4 – martwa natura.

Ćwiczenia z rysunku i szkoły rysunku

Wchodząc powoli w rysunek, naukę rysowania, zacznij czytać, dowiadywać się, co powinieneś ćwiczyć. Internet jest bogaty w to wszystko.

Ćwiczenia z rysunku w szkicowniku.

Zadania  z rysunku na 7 dni!

Jeśli zapisałeś się na rysunek do szkoły rysunku – ok. Ale nie myśl jednak, że 3-5h w sobotę czy inny dzień Cię ratuje. Nie! Wracasz do domu i działasz. Jak na siłowni – plan treningowy i jazda.


Rysowanie krok po kroku

Plan na 14 dni rysowania, co po kolei zrobić. Tak na wstęp, by zobaczyć z czym to się je.

Ćwiczenia rysunkowe | dzień 1

Kreski, szraf i linia. Ćwiczenie z rysowania dla rozrysowania. Kartka B2, lecisz z prostymi liniami i potem walorem. Ile się da. Trzymaj sztywno nadgarstek! 


Ćwiczenia rysunkowe | dzień 2

Weź 3-5 pudełek, lampkę z biurka i ułóż jakąkolwiek kompozycję z nich. Rysuj na początku na formacie A3, czas 30min.


Ćwiczenia rysunkowe | dzień 3

Ułóż sobie martwą naturę, większą, więcej elementów nieco trudniejszych – czajnik, wazon, butelka wina…  Format B2, czas 120min


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 4

Weź kilka prostych brył: pudełka, kule, walce. Ułóż.  Rysuj po 30min na formacie A3 różne kompozycje. Przy każdym rysunku oświetlaj swoją kompozycję za pomocą lampki pod różnym kątem: od tyłu, od góry, od boku, od przodu, pod skosem. Zbadaj światło jak działa, rozchodzi się. Cienie zrozumiesz też dzięki tej lekcji.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 5

Wróć do prostych linii i przejdź lekcję rysunku online o perspektywie.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 6

Weź taboret, krzesło (byle proste w budowie), stół i postaraj się go wykreślić tak jak się da. Liniami, perspektywę – zobacz punkty zbiegu.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 7

Poczytaj o kompozycji. Weź prześcieradło, szmatę, ścierkę i butelki lub coś srebrnego. Zrób potężne studium materiałów. Format B1/B2, czas 240min.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 8

Perspektywa – narysuj, ile się da prostych brył, obok siebie lub nachodzących na siebie. Wyćwiczysz prostą kreskę, przestrzeń i perspektywę w rysunku.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 9

Kompozycja – idź do garażu, dużego pokoju, swojego pokoju i zrób dużą kompozycję z martwej natury. Weź 10-20 kartek A4 i lecisz z krótkimi 5-minutowymi szkicami kompozycyjnymi. Pamiętaj na każdy poświęcaj nie więcej niż 5 minut!


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 10

Kompozycja – wejdź w internety bogate i szerokie. Znajdź 5-10-15 takich dobrych i ciekawych malowideł martwej natury. Naszkicuj je, badając oddech, stabilność kompozycji i światło.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 11

Perspektywa – zbuduj 20-40 prostopadłościanów na formacie B2, potem wpisz w nie elipsy.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 12

Dla odprężenia – owoce, wazony i butelki. Rzuć ładne światło z jednego kierunku. Coś ciemnego na stół i coś w tle. Draperia? 


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 13

Szkicownik w dłoń i rysuj studium. Studium materiałów, szkła, drewna, draperii, kamienia, metalu, czego się da i tego, co przyda Ci się potem. Zrozumiesz, co rysujesz i nauczysz się tego rysować trochę na pamięć.


 Ćwiczenia rysunkowe | dzień 14

Wróć na chwilę do perspektywy znowu. Postaraj się porysować kompozycje z prostych brył. Coś jak tutaj, klik.


 

To mniej więcej miesiąc, dwa miesiące kursu rysunku w szkole rysowania. Zobacz, że to sama martwa natura lub perspektywa. Zanim przejdziesz do anatomii czy miast i budynków musisz opanować podstawy: przestrzeń, faktury, światło i kompozycje.

kolano noga szkic postaci szkic człowieka studium ciała

Nauka rysowania dla początkujących – efekty?

Efekty długiego rysowania? Proszę,  oto początki:

Po roku rysowania wygląda to tak. Widać, że perspektywa i proporcje są lepiej łapane i naturalniejsze, ale dalej sztywno. Czegoś brakuje, świadomości i luzu.

Gdzieś między 1, a 2 rokiem przychodzi taki „Klik”, nagle kreska staje się porywcza, zacna.

Kreska tworzy Ci rysunek i żyje. Do tego stopnia, że ostatnio jarałem się pracą uczennicy, patrząc na nią do góry nogami. Była GENIALNA! Nie pomagam, nie czepiam się, mówię do siebie.

Pod koniec zajęć biorę na rysownicę jej pracę i zaczynam płakać. Perspektywa w 11 wymiarach chyba. Nic się nie zgadzało… ale było piękne – bo kreska była dobra. Nie bronię tego, ale kreska stanowi dużą część sukcesu/efektu. Jak dodamy do tego jeszcze podstawy, robi się przyjemnie.

Powinny być dwa punkty zbiegu, wg pomysłu autorki.

Dla kogo jest nauka rysunku?

Kończąc – rysowanie i nauka podstaw rysunku nie jest dla każdego. Jeśli nie łapiesz bakcyla, nie robisz tego codziennie, nie starasz się i nie poświęcasz temu większości swojego wolnego czasu – ostatecznie i tak zmienisz to na coś innego. W rysunku, conceptarcie czy sztuce wygrywają ludzie wytrwali (w sumie tak, jak w każdym aspekcie życia), to gra długodystansowa. Nie na rok, dwa. Jeśli trochę Cię zmotywowałem, to spoko – idź i rysuj, a nie czytasz te wypociny! Szkicownik sam się nie zarysuje!

Ale… kto jeszcze rysuje?

Często podnoszę temat w naszej ekipie – gdzie są ludzie, którzy codziennie rysują, jarają się rysunkiem i to jest ich hobby? Jako zespół w szkole rysunku wszyscy w liceum byliśmy zafiksowani na punkcie rysowania. Wykańczaliśmy każdą pracę, robiliśmy swoje – bo wiązaliśmy z tym jakąś przyszłość. Tymczasem, większość kandydatów na studia aktualnie ma to tak jakby… gdzieś. Takie rysowanie od niechcenia, szkicowniki puste, a prace w ogóle nie skończone. Wyłuskanie kilku osób, prawdziwych „rysowników” zajmuje sporo czasu i jest ich niewiele. Czemu? Czy to wina czasów, że każdy chce tu i teraz coś umieć czy błąd poznawczy? Pozostawiam do rozważenia…

Jak zacząć uczyć się rysować?

Aby zacząć naukę rysunku, trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia (ołówki, kartki, szkicownik) oraz w… chęci. Bez chęci nie zdziała się nic. Następnie dobry kurs rysunku lub nauka online na podstawie ćwiczeń znalezionych w Internecie i sukces przyjdzie szybciej niż myślisz!

Gdzie uczyć się rysunku w 2023?

W 2023 roku rysunku można uczyć się w stacjonarnych szkołach rysunku (np.: szkole Edukreska, która ma swoje placówki w praktycznie każdym większym mieście w Polsce!). Warto skorzystać również z kursów online, które możemy odpalić w dowolnym momencie.

Jak opanować podstawy rysunku?

Podstawy rysunku możesz doskonale opanować realizując ćwiczenia opisane w naszym artykule albo przechodząc przygotowany przez nas Kurs rysunku online – KRO – całkowicie za darmo!

PS. Przeczytaj jeszcze:

10 stron, które pomogą Ci w nauce rysunku! 

Kurs digital paintingu – KDP

64 comments

Comments are closed.