Szkoły rysunku i malarstwa w Polsce

Jeżeli chcemy nauczyć się rysować lub malować, z reguły szukamy osoby, która pokaże nam, jak robić to dobrze, od czego zacząć. To słuszne podejście. Dobra szkoła rysunku i malarstwa to już połowa sukcesu. Gdzie szukać odpowiedniej szkoły, w jakich miastach są one zlokalizowane? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Szkoły rysunku i malarstwa bardzo często lokalizowane są w dużych miastach. Nic dziwnego. Im większe miasto, tym więcej potencjalnych uczniów. Jednakże trend ten na przestrzeni ostatnich lat nieco się odwraca i coraz więcej szkół rysunku i malarstwa powstaje także w mniejszych miastach. Gdzie konkretnie możemy szukać takich szkół? Sprawdź poniższy wykaz miast i przejdź do konkretnego artykułu, by sprawdzić listę adresów i ofertę szkół rysunku i malarstwa.

Szkoły rysunku i malarstwa w Polsce – lista miast

województwo pomorskie
Szkoły rysunku w Gdańsku
Szkoły malarstwa w Gdańsku
Szkoły rysunku w Gdyni
Szkoły malarstwa w Gdyni
Szkoły rysunku w Sopocie
Szkoły malarstwa w Sopocie
Szkoły rysunku w Słupsku
Szkoły malarstwa w Słupsku
Szkoły rysunku w Wejherowie

województwo warmińsko-mazurskie
Szkoły rysunku w Olsztynie
Szkoły rysunku w Elblągu

województwo podlaskie
Szkoły rysunku w Białymstoku
Szkoły malarstwa w Białymstoku

województwo mazowieckie
Szkoły rysunku w Warszawie
Szkoły malarstwa w Warszawie
Szkoły rysunku w Radomiu
Szkoły rysunku w Płocku

województwo lubelskie
Szkoły rysunku w Lublinie
Szkoły malarstwa w Lublinie
Szkoły rysunku w Chełmie
Szkoły rysunku w Zamościu

województwo lubuskie
Szkoły rysunku w Zielonej Górze
Szkoły rysunku w Gorzowie Wielkopolskim
Szkoły rysunku w Nowej Soli
Szkoły malarstwa w Nowej Soli

województwo łódzkie
Szkoły rysunku w Łodzi
Szkoły malarstwa w Łodzi

województwo podkarpackie
Szkoły rysunku w Stalowej Woli
Szkoły malarstwa w Stalowej Woli
Szkoły rysunku w Rzeszowie

województwo świętokrzyskie
Szkoły rysunku w Kielcach

województwo małopolskie
Szkoły rysunku w Krakowie
Szkoły malarstwa w Krakowie
Szkoły rysunku w Oświęcimiu
Szkoły malarstwa w Oświęcimiu
Szkoły rysunku w Nowym Sączu
Szkoły rysunku w Tarnowie

województwo śląskie
Szkoły rysunku w Katowicach
Szkoły malarstwa w Katowicach
Szkoły rysunku w Zabrzu
Szkoły malarstwa w Zabrzu
Szkoły rysunku w Częstochowie
Szkoły malarstwa w Częstochowie
Szkoły rysunku w Gliwicach
Szkoły malarstwa w Gliwicach
Szkoły rysunku w Bielsku-Białej
Szkoły malarstwa w Bielsku-Białej
Szkoły rysunku w Sosnowcu
Szkoły rysunku w Bytomiu
Szkoły rysunku w Dąbrowie Górniczej
Szkoły rysunku w Rybniku
Szkoły rysunku w Tychach
Szkoły rysunku w Chorzowie

województwo dolnośląskie
Szkoły rysunku w Legnicy
Szkoły rysunku we Wrocławiu
Szkoły malarstwa we Wrocławiu
Szkoły rysunku w Świdnicy
Szkoły rysunku w Wałbrzychu
Szkoły malarstwa w Wałbrzychu
Szkoły rysunku w Kamiennej Górze
Szkoły malarstwa w Kamiennej Górze
Szkoły malarstwa w Jeleniej Górze

województwo opolskie
Szkoły rysunku w Opolu
Szkoły malarstwa w Opolu

województwo wielkopolskie
Szkoły rysunku w Kaliszu
Szkoły rysunku w Poznaniu
Szkoły malarstwa w Poznaniu

województwo kujawsko-pomorskie
Szkoły rysunku w Bydgoszczy
Szkoły malarstwa w Bydgoszczy
Szkoły rysunku we Włocławku
Szkoły malarstwa we Włocławku
Szkoły rysunku w Toruniu
Szkoły malarstwa w Toruniu
Szkoły rysunku w Inowrocławiu

województwo zachodnio-pomorskie
Szkoły rysunku w Koszalinie
Szkoły rysunku w Szczecinie
Szkoły malarstwa w Szczecinie

Twojego miasta brakuje w naszym spisie? Daj znam znać w komentarzu, chętnie napiszemy artykuł o szkołach malarstwa i rysunku w mieście, którego jeszcze nie ma na naszej liście.

Czy warto zapisać się na kurs w szkole rysunku i malarstwa?

Kurs rysunku i malarstwa polecany jest każdemu, kto wiąże swoje plany zawodowe ze sztuką. Na taki kurs powinny zapisać się przede wszystkim osoby, które:

  • chcą iść do liceum plastycznego,
  • zamierzają studiować na ASP,
  • zamierzają studiować architekturę na politechnice,
  • wiążą swoją przyszłość z zawodem artystycznym.

Profesjonalne kursy rysunku i malarstwa to bowiem świetne przygotowanie do edukacji w tym kierunku. Zajęcia są najczęściej prowadzone przez osoby, które drogę aplikowania na kierunki artystyczne mają już za sobą i dobrze wiedzą, jakie rady dać przyszłym uczniom i studentom kierunków artystycznych.

Kurs rysunku i malarstwa to jednak nie tylko doskonałe przygotowanie do artystycznej przyszłości, ale także świetne rozwiązanie dla hobbystów. Dzięki profesjonalnym poradom do zawodowych rysowników można zwiększać swoje umiejętności w rysowaniu, nawet tym amatorskim. Hobbystom polecane jest również zapisanie się chociaż na jednoroczny kurs, żeby mogli wyeliminować błędy popełniane często w amatorskim rysowaniu. Kursy rysunku i malarstwa pozwalają również hobbystom zyskać zupełnie inną perspektywę rysunku. Bardzo często dzieje się tak, że osoby rysujące amatorsko i hobbystycznie po kursie rysunku dochodzą do wniosku, że chcieliby robić to zawodowo.

Jakie grupy wiekowe są w szkole rysunku i malarstwa?

W szkołach rysunku i malarstwa z reguły zajęcia organizowane są w kilku grupach wiekowych. Najczęściej podział jest następujący:

1. Zajęcia dla najmłodszych w szkole rysunku

Te zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3. Są to raczej hobbystyczne lekcje, które mają na celu obudzenie w dziecku pasji do rysowania i malowania. Na takich zajęciach zazwyczaj prowadzący skupia się na zaprezentowaniu dzieciom różnorodnych metod plastycznych – dzięki temu każde dziecko już na wczesnym etapie może sprawdzić, w jakiej metodzie czuje się najlepiej, w czym chce się rozwijać.

2. Zajęcia dla szkół podstawowych (klasy VII-VIII)

Zajęcia te kierowane są głównie do uczniów, którzy są zdeterminowani by dostać się do liceum plastycznego, w którym oprócz wyników egzaminów ósmoklasisty przy rekrutacji liczą się także wyniki egzaminu z rysunku. Dlatego właśnie na takie zajęcia zapisują się najcześciej osoby z klas VII-VIII, nastawione już na osiągnięcie jak najwyższych punktów w rekrutacji na wybrany profil w liceum plastycznym.

3. Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych

Ten rodzaj zajęć przeznaczony jest natomiast dla osób, które planują startować na studia artystyczne, w szczególności na architekturę, grafikę, rzeźbę, wnętrza lub malarstwo. Na większość takich kierunków w Polsce można dostać się tylko po wcześniejszym zaliczeniu egzaminu z rysunku lub zadań projektowych. Nieprzypadkowo więc uczniowie przygotowujący się właśnie do studiowania kierunków artystycznych stanowią zdecydowaną większość uczniów w szkołach rysunku i malarstwa.

4. Zajęcia dla dorosłych

Zajęcia dla dorosłych to z jednej strony lekcje dla hobbystów, a z drugiej lekcje dla tych, którzy szukają dla siebie nowej drogi. Na takich zajęciach bardzo często spotykamy osoby będące już po studiach, jednak niespełniające się w tym, co robią. Zajęcia rysunku są dla nich szansą na nowe życie.

1. W jakich miastach w Polsce są szkoły rysunku i malarstwa?

Najwięcej szkół rysunku i malarstwa znajduje się w Warszawie oraz innych miastach wojewódzkich. Znacznie mniej szkół rysunku jest w mniejszych miastach. Z reguły w takich miastach są maksymalnie 2 szkoły rysunku i malarstwa do wyboru.

2. Ile kosztują korepetycje z rysunku?

Korepetycje z rysunku kosztują od 40 zł za godzinę do nawet 150 zł za godzinę (cena zależy z reguły od wielkości miasta oraz od doświadczenia osoby prowadzącej zajęcia). Zdecydowanie taniej wychodzi uczestniczenie w grupowym kursie rysunku, np.: szkole rysunku i malarstwa Edukreska.

3. Ile kosztuje kurs rysunku architektonicznego?

Kurs rysunku architektonicznego kosztuje około 400-600 zł za miesiąc (w zależności od wybranej szkoły rysunku). W tej cenie mieszczą się jedne lub kilka zajęć w tygodniu. Najbardziej opłaca się wybierać takie szkoły rysunku, w których w jednej cenie dostajemy możliwość uczęszczania na zajęcia kilka razy w tygodniu.

4. Czy są darmowe lekcje w szkołach rysunku?

Większość szkół rysunku organizuje pierwsze darmowe lekcje dla nowych kursantów. Zdarzają się także oferty, w których szkoła rysunku i malarstwa organizuje po prostu dzień otwarty. Podczas takich darmowych dni można zobaczyć, jak funkcjonuje dana szkoła rysunku i malarstwa i zdecydować, czy chcemy uczęszczać do niej na regularne płatne zajęcia.

5. Czy warto dojeżdżać do szkoły rysunku?

Większość osób, które teraz uczą w szkołach rysunku, w swoim dzieciństwie musiała pokonywać dziesiątki kilometrów, by dojechać na zajęcia. Wtedy szkoły rysunku i malarstwa nie były tak popularne. Teraz, kiedy szkoły rysunku i malarstwa są tak naprawdę w każdym większym mieście, warto poświęcić się i dojechać na możliwie najbliższe lekcje rysunku. Na pewno uczęszczanie do szkoły rysunku będzie dla nas większą korzyścią niż rysowanie samodzielne, a poza tym… w drodze na lekcje rysunku też można rysować. 😉