Kurs malarstwa tradycyjnego online jest podstawowym przygotowaniem do egzaminów wstępnych na ASP. Całość przygotował Kamil Niewiński, a redagowała Daria Góźdź. Wszystko po to, by dać dostęp do wskazówek i podstaw malarstwa tradycyjnego online. Tak jak w KRO – kursie rysunku online, nie owijamy w bawełnę i staramy się dać porządny kontent z malarstwa tradycyjnego. Wszystko dla tych, którzy nie mają dostępu do pracowni rysunku i malarstwa lub mają do niej za daleko.
Malarstwo jest podstawowym członem na większość egzaminów i teczek na uczelnie artystyczne w Polsce i za granicą. Przedstawimy Ci podstawy w 8 tygodniach/tematach malarstwa tradycyjnego – czyli wszystko, czego potrzebujesz, by zacząć malować. Pomoże Ci to przygotować się na możliwe scenariusze egzaminu malarskiego i nauczyć Cię wnikliwiej obserwacji natury i koloru.
Kurs malarstwa tradycyjnego online – od czego zaczniemy?
Zadania zaczynają się od całkowitych podstaw – dla ludzi, którzy malarstwo skończyli na laurkach dla mamy w przedszkolu. (Pozdrawiamy wszystkie mamy i ciepłe słowa wsparcia na widok laurek! :D)
Podstaw malarstwa może nauczyć się każdy i w każdym wieku. Wszystkie zadania powinno wykonać się na kilka sposobów, powiększając coraz bardziej rozmiar kartki. Dobrze jest zacząć od małego formatu – B3 (50/35 cm), żeby stopniowo dojść do formatu egzaminacyjnego B1 (100/70 cm). Konieczne jest też wykorzystywanie wiedzy z wcześniejszych tutoriali!
Podstawy z koloru i waloru:
Kurs rysunku online – 25 lekcji o rysowaniu i budowaniu kompozycji
Kurs digital painting online – 8 lekcji podstaw używania tabletu, koloru i Photoshopa
1.Podstawy malarstwa tradycyjnego | KMO 01
Dwa ćwiczenia, które idealnie pasują dla początkujących amatorów malarzy. Pierwsze zadanie polega na nakładaniu farby i mieszania kolorów. Pokazujemy, że najważniejsze jest zbudowanie złudzenia przestrzeni na płaskiej kartce, a nie dobranie idealnie takiego samego koloru, jak jest w naturze.
2.Jak zrobić podmalówkę – malowanie podmalówki | KMO 02
Druga lekcja malarstwa online wyjaśnia, dlaczego powinno się malować warstwowo farbami akrylowymi, a także dlaczego daje to miły dla oka widok. Dlaczego wbrew pozorem jest to szybsze i prostsze malowanie niż malowanie jedną warstwą? Ta lekcja malarstwa jest do powtórzenia w kilku ćwiczenia i wariantach, formatach.
3.Jak namalować materiał, draperie | KMO 03
Draperia/materiał pojawia się w większości obiektów, które malujemy. Jest ona obecna we wnętrzach mieszkań, przy malowaniu postaci czy martwej natury. W tym tutorialu dowiesz się, jak malować krok po kroku tę specyficzną strukturę.
4.Jak namalować futro, sierść | KMO 04
Futro jest bardziej skomplikowaną wersją draperii, z niezwykle skomplikowaną fakturą. Dowiesz się, dlaczego maluje się futro warstwo, dlaczego ważne jest zaczęcie od tła i malowanie różnymi rodzajami pędzli.
5.Jak namalować szkło, butelki | KMO 05:
Ta część kursu malarstwa online przedstawia krok po kroku jak namalować szkło. Prawie w każdej martwej naturze znajdziemy jakieś szklane elementy. W tej części dowiesz się o dwoistej naturze szkła oraz w jaki sposób uchwycić ją w malarstwie.
6.Portret zwierzęcy – jak namalować psa | KMO 06
Czasem zdarza się, że ktoś poprosi nas o namalowanie swojego pupila. W tym zadaniu malujesz wybranego przez Ciebie psa ze zdjęcia. Dowiesz się, jak zacząć malowanie psa i jak ważne jest widzenie przestrzenne anatomii. Konieczne jest przed tym tutorialem zapoznanie się z lekcją malarstwa online o malowaniu futra.
7.Jak namalować portret ludzki | KMO 07
Portret jest jednym z najbardziej wymagających obiektów, które przyjdzie nam malować w życiu. Łączy w sobie wiele elementów, które poznałeś w poprzednich częściach kursów KRO i KDP. Tutaj nauczysz się, jak i gdzie nakładać cienie i światła na skórze. Dowiesz się również kilku przydatnych informacji o malowaniu poszczególnych części twarzy, takich jak: oczy, usta, nos, a także jak w prosty sposób malować włosy.
8.Jak namalować drzewa | KMO 08
Dzięki temu działowi dowiesz się, jak i jakimi pędzlami najlepiej jest malować drzewa. Jest to niezmiernie proste i satysfakcjonujące zadanie, które dobrze jest zrobić kilka razy na podstawie zdjęć różnych drzew. Na przykładach trzech różnych typów drzew (brzozy, dębu i świerku) można namalować praktycznie każde drzewo czy krzak.
Kurs malarstwa tradycyjnego online skończy się w połowie wakacji – co poniedziałek będziemy publikować jedną lekcję malarstwa w 2021.
Przy okazji poczytaj o:
Jak się dostać na grafikę na ASP?
Patrycja Podkościelny – jak zarabiać na komputerach! Ilustratorka, projektantka.
Co po Akademi Sztuk Pięknych?