Kurs rysunku online – KRO

 

Kurs rysunku online: Przez 25 tygodni, od początku grudnia 2017, będziemy publikować opublikowaliśmy 25 tutoriali, teori i zadań, które pomogą wam zacząć rysować i przygotować się do egzaminów na architekturę. Tworzymy Kresl, aby ułatwić dostęp do nauki rysunku krok po kroku, pokazać, jak się klei makiety czy spopularyzować wiedzę na temat studiów artystycznych. Jest trochę płatnych kursów rysunku online, jednak są one anglojęzyczne i nie do końca są od podstaw. My tworzymy dla was krok po kroku, kurs rysunku od podstaw, po polsku i za darmo!

Wpadaj do grupy na facebooku, gdzie zaczniemy publikować dodatkowe tipy odnośnie nauki rysunku i egzaminów na studia!

Dodaję się do grupy

Odmierzanie propocji za pomocą ołówka i dłoni.

Kurs rysunku online na architekturę – KRO

W KRO nie znajdziecie nic typu – zrób kółko, narysuj linie i masz postać, jak na zamieszczonym poniżej obrazku. Tutaj wytłumaczymy wszystko po kolei i podlinkujemy wszystkie materiały rysunkowe, jakie będą Ci potrzebne podczas nauki rysowania. Każde zagadnienie będzie objaśnione i pokazane.

Od ogółu do szczegółu…
Kurs rysunku online .pdf!

Kurs rysunku ma być przygotowaniem do egzaminów na architekturę, które są standardem na każdej politechnice w Polsce. Tydzień po tygodniu będziemy tłumaczyć po jednym zagadnieniu i będziemy dodawać zestawy ćwiczeń do rysowania na kolejne 7 dni. Wszystko, aby przygotować Twój rysunek, kreskę do egzaminów w domu, zwłaszcza jeżeli nie masz dostępu do szkoły rysunku.

Zaczniemy naukę rysowania dla początkujących, od totalnych podstaw. Jak narysować proste linie, zacząć rysować i od razu wspomnę, że to zalążek tylko, bo 25 lekcji rysunku powinno się narysować w różnych wariantach przynajmniej 6-10 razy tyle.

1. KRO 001 : Prosta kreska

1 grudnia 2017 – Opisujemy, jak trzymać ołówek i rysować prawdziwie proste linie. To przygotowanie do rysowania na dużym formacie oraz wykreślania perspektywy. Idealnie nadaje się na rozrysowanie. Bardzo pomoże Ci potem z perspektywą i aksonometrią, im prostsze linie rysujesz, tym lepiej wyjdą Ci te elementy.

Łapcie filmik ze wstępem, który jest wynikiem współpracy z Fundacją Lotto. Nigdy za dużo darmowej wiedzy! Kliknij by zobaczyć #feriebeznudy

2. KRO 002 : Martwa natura – krok po kroku.

8 grudnia 2017 – Cały „work flow” rysowania krok po kroku martwej natury od początku, pierwszej kreski, po walor  i detal. Tłumaczymy proporcje w rysunku. Jak się je mierzy i jak wygląda szkic wstępny, po co jest on nam potrzebny w rysunku i jak z niego korzystać później.

Łapcie filmik z podstawami martwej natury, który jest wynikiem współpracy z Fundacją Lotto. Nigdy za dużo darmowej wiedzy! Kliknij by zobaczyć #feriebeznudy

Proste cieniowanie brył – też może się przydać #feriebeznudy

3. KRO 003 : Perspektywa

15 grudnia 2017 – Szeroko omówione stosowanie perspektywy i jej zasady w rysunku. Wszystko co potrzebujesz by zacząć rysować budynki, przestrzeń i tematy z wyobraźni. Perspektywa jednozbiegowa, dwuzbiegowa i trójzbiegowa…i wielozbieżna oraz zasady dzielenia, odkładania odległości w przestrzeni.

1-zbiegowa perspketywa #feriebeznudy

2-zbiegowa perspketywa #feriebeznudy

4. KRO 004 : Kompozycja  

22 grudnia 2017 – Omówienie ogólnych zasad kompozycji, z podaniem przykładów i czym można budować lepsze rysunki/obrazy. Jedna z najważniejszych lekcji rysunku, bo od pierwszej kropki/kreski tworzysz kompozycje. Skopiesz tę część pracy, leci wszystko, niezależnie ile detalu napakujesz na rysunek.

Mini wykład o kompozycji i dwóch najważniejszych rzeczach w niej, kliknij by zobaczyć filmik #feriebeznudy

5. KRO 005 : Walor 

29 grudnia 2017 – Walor, szarości na Twoim rysunku. Czemu coś nie gra i jak zbudować głębie w rysunku, pokazać odległości i zrobić kontrastowy obraz. Lekcja rysunku o walorze pomoże trochę zrozumieć, że ciebie to nie tylko ciemniejsze fragmenty pracy i biel to coś jasnego. Idealnie łączy się z lekcją na temat wykreślania cieni.

6. KRO 006 : Zadania | szkicownik

5 stycznia 2018 – Szkicownik, po co i na co? Ćwiczysz w nim wszystko co chciałbyś rysować, od samego początku. Podajemy kilka tematów, które mógłbyś w nim porysować, krok po kroku i polepszył swojego skilla w rysowaniu. Dodatkowo warto by przeczytać coś o nauce rysunku dla początkujących, tłumaczy tę lekcję rysunku lepiej.

7. KRO 007 : Jak rysować drewno

12 stycznia 2018 – Jak wykonywać studium tematów! Jak uczyć się rysować? Przedstawiamy studium drewna, jak je rysować i w jakich rodzajach. Rysunek krok po kroku od bryły, waloru po detal pnia drzewa.

8. KRO 008 : Jak rysować szkło

19 stycznia 2018 – Rysowanie szkła krok po kroku, pokazane w kilku etapach rysowanie błyszczących powierzchni i sposób zrozumienia ich budowy.

9. KRO 009 : Jak rysować draperie/materiał

26 stycznia 2018 – Lekcja rysunku z draperii, jak ją narysować, by była lekka i ładna. Od ogółu do szczegółu, krok po kroku rysowanie materiału, draperii.

10. KRO 010 : Jak narysować sześcian 

2 luty 2018 – Jak narysować idealny sześcian i go powielać? Opisuje w kilkunastu krokach co i jak rysować po kolei, aby to wyszło. Wyrabia świetnie prostą kreskę w rysunku, zrozumienie gąszczu linii w przestrzeni perspektywicznej. Lekcja rysunku, która katuje wszystkich u nas w pracowni, co roku. Ciężki temat, aby wyszedł względnie ładnie.

11. KRO 011 : Jak projektować, opis procesu kreatywnego

9 luty 2018 – Jak projektować w rysunku i na co zwracać uwagę rysując, szkicując swój projekt. Tłumaczymy podstawowe rzeczy związane z procesem projektowym.

12. KRO 012 : Zadanie, sześciany i 4 stany skupienia.

16 luty 2018 – Proces kreatywny, projektowy wykorzystany w zadaniu i rysunku krok po kroku. Tłumaczymy podejście i rozwiązanie takich zadań na przyszłość i pokazujesz istotę rozumowania takich ćwiczeń.

13. KRO 013 : Kompozycja geometryczna.

23 luty 2018 – Rysunek krok po kroku kompozycji w perspektywie dwuzbiegowej. Od szkiców po finalną wersję rysunku, dla odprężenia się i wyrobienia prostej linii.

14. KRO 014 : Dom w górach.

2 marzec 2018 – Wykorzystanie procesu projektowego z wcześniejszej lekcji rysunku, ale tym razem w temacie domku w górach. Kurs rysunku krok po kroku wymyślania formy budynku i jego kompozycji, jak i narysowanie całej pracy na formacie B2 w ołówku.

15. KRO 015 : Wnętrze restauracji

9 marzec 2018 – Projektowanie wnętrza restauracji. Rozbudowanie projektu oraz poprawki do niego, przy okazji podajemy przepis na wyznaczenie punktu zbiegu za kartką, bez rysowania go. Wszystko w 7 krokach rysunku.

16. KRO 016 : Anatomia cz.1 

16 marzec – Proporcje ludzkiego ciała. Rysowanie podstaw postaci ludzkiej od czego zaczyna się, ile głów na wysokość ma postać oraz czemu powinno zacząć się rysować człowieka od kości i czemu robi się studium postaci.

Na ferie zimowe powstał we współpracy filmik, który tłumaczy wstęp do anatomii #feriebeznudy – zobacz

17. KRO 017 : Anatomia cz.2 

23 marzec – Jak narysować głowę, jak narysować oko, usta, nos i uszy! Czyli przygotowanie do rysowania portretów i wstępne studium anatomii twarzy. Zarys ćwiczeń potrzebnych do tego, aby dobrze narysować głowę.

18. KRO 018 : Anatomia cz.3

30 marzec – Jak narysować człowieka, nogi, stopy i ręce. Opisanie rysowania studium anatomii postaci i wchodzenie w mięśnie i ich układ. Ćwiczenie anatomii w rysunku dla poprawy Twoich postaci.

19. KRO 019 : Jak rysować postać

6 kwiecień – Nauka rysowania krok po kroku postaci. Co w jakiej kolejności robić i w jakim stylu. Podajemy kilka przykładów wykończenia postaci w rysunku.

20. KRO 020 : Design sketching Promarker

13 kwiecień – Jak używać promarkerów? Pisaków, flamastrów do design sketching ‚u?  Nauka rysowania po kolei promarkerami, aby plansze projektowe lepiej wychodziły.

21. KRO 021 : Aksonometria

20 kwiecień – Podstawy aksonometrii, co jest potrzebne do egzaminów wstępnych na architekturę z aksonometrii. Rozwiązywanie zadań z aksonometrii oraz kilka ćwiczeń do domu.

22. KRO 022 : Jak narysować cień

27 kwiecień – Sposób wykreślania cieni bryły w rysunku, w ogóle. Podstawy rysowania cieni brył. Krok po kroku lekcja rysunku z cieni, rzucania światła, warto przy tym wrócić do kompozycji geometrycznej i martwej natury, by utrwalić sobie i zrozumieć zachowanie cieni na żywo.

23. KRO 023 : Historia architektury

4 maj – Coś co powinno się znać przed egzaminami na architekturę, choćby przejrzeć na kilka dni przed. Historia architektury pomaga w projektowaniu i jest cholernie ciekawa jeśli ktoś się nią interesuje.

24. KRO 024 : Studium architektury

11 maj – Sposób na naukę historii architektury, poprzez rysowanie jej w szkicowniku lub tworzenie plansz.  Co powinno się szkicować robiąc studium architektury? Opowiadamy w tej lekcji rysunku online jak kolejno tworzyć plansze tematyczne, rysując i ucząc się architektury.

25. KRO 025 : Egzaminy z architektury | PDF.

18 maj – Kilka przykładów egzaminów wstępnych na architekturę z kilku miast. Gdzie jest modelka do narysowania, gdzie jej nie ma i czy dużo jest aksonometrii, czy dużo tematów z wyobraźni na testach z predyspozycji do zawodu architekta? Odpowiadamy na te pytania, a w linku pod artykułem znajdziesz egzaminy do wszystkich Politechnik z Rankingu studiów architektury w Polsce.

  

Kurs rysunku online zakończy się tydzień przed większością egzaminów na architekturę, więc daje możliwość podstawowego przygotowania się.

Oczywiście każda politechnika różny ma egzamin, różne wymagania, gdzie opisujemy.

To tutaj:

Jednak podstawy z rysunku są jedne i ćwicząć dużo, szkicując można sporo się nauczyć nawet w domu 🙂

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave