Pytanie, które nasuwa się, gdy rozważamy studiowanie architektury – ile to kosztuje! Sam wcześniej tego nie rozpatrywałem, a w sumie jest co. Studiowanie architektury to nie tylko akademik czy dojazd na uczelnie, ale kurs rysunku, materiały na makiety czy wydruki plansz, a wszystko to potrafi sporo kosztować.
Ile kosztują studia architektoniczne?
Założenia wyliczeń:
- studia dzienne
- bez opłat za warunki na studiach
- jeden komputer
- bez drogiego dodatkowego płatnego oprogramowania
Kurs rysunku niestety powinien być wpisany w Twój plan przed studiami architektury. Czemu? Po pierwsze pod okiem pasjonatów dużo szybciej opanujesz podstawy oraz zdobędziesz znajomych (networking) na przyszłość. Inny atutem jest to, że Ci pasjonaci, którzy będą Cię uczyć, polecą sporo dodatkowej wiedzy, o ile ich zapytasz i pomogą się określić, pokazać kierunek.
Komputer – polecam PC z uwagi na możliwość rozbudowy go później, choć jak wszystko ma swoje minusy. Laptopa da się zabrać na zajęcia, jednak nie ma możliwości modyfikacji go do takiego stopnia, co PC. Na architekturę przyda się mocny procesor i karta graficzna, potem RAM i SSD dysk. Rendery będą spędzać Ci sen z powiek, jeden może Ci zająć od 5 do 35 godzin (poważnie). Kupując laptopa, za wygodę płacisz prędkością renderowania i możliwością rozbudowania. Warto sprawdzić (geekbench.com) prędkość procesora w stosunku do ceny. Np. kupując Mac Book pro z 2013 mamy wolniejszy komputer o ok.8% od tego z 2017, w cenie różnica 4-7 tyś. Warto poczytać najpierw i ustalić stosunek wydajności do ceny.
Oprogamowanie wpisałem, że bez. Ale możemy rozważyć opcję pakietu Adobe za ok. 90 zł miesięcznie. W tym pakiecie mamy oryginalnego Lightrooma i Photoshopa na dwa komputery. To rozsądna cena za na bieżąco uaktualniane oprogramowanie.
Przygotowania do egzaminu na architekturę 1-2 lata:
- minimum rok chodzenia na kurs rysunku, najlepiej ok. 2 lat, 250-400 pln miesięcznie
- materiały do rysowania: ołówki, długopisy, markery itd. tu opisujemy gdzie kupić tanio 300 pln
- książki o architekturze, bo warto coś poczytać 300 pln
- egzamin na architekturę, opłata rekrutacyjna 150 pln
- teczka/tuba 100 pln
- szkicownik (będziesz potrzebować kilka) ok. 100-200pln
1-3 rok studiowania architektury:
- zakup materiałów: farb, kartonów, nożyków, ołówki, cienkopisy, markery itd. 350 pln
- komputer PC, ok. 3000 pln
- dojazdy/akademik/pokój 200/380/800 pln miesięcznie
- pierwsze wydruki projektów/plansz, na początku dużo ich nie będzie 300 pln
- najważniejsze oprogramowanie masz od uczelni (chociaż nie zawsze…), jednak przyda się photoshop lub inny program graficzny, ok. 50-100pln miesięcznie
- szkicowniki na 6 semestrów ok. 150-200pln
- podręcznik, choć ich dużo nie ma, ale czasem warto zakupić dla wiedzy ok. 200-400pln
Po I stopniu studiów architektury warto będzie zrobić upgrade komputera, bo zacznie Cię denerwować powolność pracy. Przyda się także zacząć jeździć na warsztaty architektoniczne lub konferencje z uwagi na networking i wiedzę, którą na nich zdobędziesz.
4-5 rok studiowania architektury:
- materiały do makiet, cięcie elementów 400 pln
- komputer – rozbudowa RAM/SSD 500-700 pln
- wydruki plansz, zakładając druk poprawek, jedna kosztuje do 20-40 pln 2000 pln
- szkicowniki na 4 semestry ok. 80-150pln
- wyjazdy na konferencje/warsztaty 800 pln
- photoshop lub inny program 50-100 pln miesięcznie
- dojazdy/akademik/pokój 200/380/800 pln miesięcznie
To wszystko przy założeniu studiowania dziennie, przy studiowaniu zaocznie architektury trzeba doliczyć ok. 800 pln miesięcznie więcej.
Do wszystkiego warto byłoby dodać książki, tonę ich. Z góry powinniśmy zakładać, że idąc na dane studia, interesuje nas to i mamy ochotę zgłębiać informację o architekturze. Nie mówię tutaj o jakiś nudnych książkach o stylach architektonicznych, historii architektury tylko np. o „Le Corbusier”, „Frank Lloyd Wright”, „Miasta wyśnione”, „Gropius”, „Wizje architektoniczne”. Książki te opisują w nieco inny sposób architekturę, łączą biografię, projektowanie, ideę, a nie tylko suchą analizę czegoś. Szczególnie te dwie pierwsze książki mają ładną oprawę i warto je czytać jednocześnie 😉
Ile kosztuja studia architektury?
Stacjonarne (czyli dzienne) studia architektoniczne w Polsce są bezpłatne. Zapłacić trzeba za studia niestacjonarne, odbywające się z reguły wieczorami lub w weekendy. Na każdym z tych rodzajów studiów trzeba jednak samemu płacić za materiały do wykonywania prac oraz za programy potrzebne do wykonania zadań domowych czy projektów.
Ile kosztują materiały na studia architektoniczne?
Materiały na studia architektoniczne potrafią kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto szukać alternatyw dla drogich materiałów ze sklepów plastycznych np.: w marketach budowlanych albo hurtowniach. Najlepiej kupić też sobie własną niedrogą drukarkę/kserokopiarkę, by nie płacić za wydruki w zewnętrznej placówce.
Ile zarabia dobry architekt?
Zarobki dobrego architekta na starcie nie różnią się bardzo od zarobków innych osób po studiach – sięgają około 4/5 tysięcy brutto miesięcznie. Jeżeli jednak zyskamy zaufanie Klientów, szybko możemy przejść na własną działalność i takie sumy kasować za pojedynczy projekt, np.: biura czy domu. W tej branży więcej zarabia się działając na własną rękę niż dla kogoś.
Czy opłaca się studiować architekturę?
Opłaca się studiować architekturę, jeżeli rzeczywiście czujemy, że jest to to, co chcemy robić. W przeciwnym wypadku – nie ma sensu. Nawet jeżeli skończymy studia z najlepszymi ocenami, ale nie będziemy czuli się w tym dobrze, nie sprzedamy swoich prac. Klucz do sukcesu to pewność siebie i tego, co się robi.
Zainteresowało cię to, ile kosztują studia architektoniczne? Jeśli nie masz dość wiedzy, poczytaj to:
Pawel Podwojewski Studio Motiv – architekt na 4 kontynentach.
4 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Tutaj przeczytaj, ile kosztują studia architektoniczne. […]
[…] Tutaj przeczytaj, ile kosztują studia architektoniczne. […]
[…] Tutaj przeczytaj, ile kosztują studia architektoniczne. […]
[…] Tutaj przeczytaj, ile kosztują studia architektoniczne. […]