Jak przekonać dziecko do rysowania?

Nie każde dziecko wpada w zachwyt, gdy wyciągamy z szuflady kartkę i kredki. Niektóre maluchy potrzebują specjalnej zachęty lub konkretnej motywacji do tego, by usiąść w miejscu i choć chwilę porysować. Co zrobić, by jednak przekonać dziecko do rysowania?

Dziecko nie chce rysować – co robić?

Zacznij rysować z dzieckiem (jak najszybciej!)

Rozpoczęcie rysunkowej przygody powinno rozpocząć się tak naprawdę w momencie podejmowania przez dziecko pierwszych aktywności manualnych. Jeżeli mamy dziecko, które dopiero wkracza w okres swojego intensywnego rozwoju, mamy jeszcze czas – wystarczy, że będziemy często proponować dziecku aktywność związaną z rysowaniem, a dziecko zapewne z tej propozycji skorzysta i ochoczo usiądzie do tworzenia dzieła.

Oczywiście w rysowaniu (jak i w innych dziecięcych działaniach) nie warto zostawiać dziecka samego, szczególnie na początku. Dziecko uważnie patrzy na to, co robi i pokazuje mu jego rodzic, a więc jeżeli zobaczy, że mama czy tata są żywo zainteresowani rysowaniem, najpewniej uzna, że jest to po prostu fajne i warte uwagi zajęcie. Wspólne rysowanie będzie doskonałym wstępem do tego, by potem rysowanie stało się samodzielnym (i nadal przyjemnym!) zajęciem dla dziecka.

Zapewnij dziecku odpowiednie narzędzia

Dzieci szybko się nudzą – to nie mit, a fakt związany z tym, jak działa dziecięca uwaga. Młody organizm nie jest jeszcze w stanie zdecydować, czy dana aktywność jest wartościowa, czy warto poświęcić jej swój czas. Dziecko po prostu robi to, co jest fajne, ciekawe, a porzuca te działania, które są nudne, które nie dają satysfakcji i uśmiechu.

Rysowanie (niezależnie od tego, jakie mamy wspomnienia z własnego dzieciństwa) wcale nudne być nie musi. Wystarczy pokazać dziecku, że nie ogranicza się ono jedynie do bezefektywnego machania ołówkiem lub zwykłą kredką. Pokazać, że może być ono niezwykłą przygodą artystyczną! W tym celu warto oczywiście zaproponować dziecku różne techniki rysowania.

Jeżeli dziecko będzie miało możliwość rysowania na różne sposoby, ołówkami różnej twardości, kredkami różnych rodzajów, jeżeli będzie miało do dyspozycji różne rodzaje papieru, będzie traktowało rysowanie jako naprawdę ciekawą zabawę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzic wie, co dokładnie kupić dziecku. Sklepy oferują przecież ogromny wybór artykułów w różnych cenach. Najlepiej dla naszego portfela będzie wybrać się do lokalnego sklepu papierniczego i poprosić o artykuły z poniższej listy.

Lista zakupów dla początkującego rysownika

  1. Ołówki różnej twardości
  2. Kredki ołówkowe
  3. Kartki kolorowe rysunkowe
  4. Pastele (szeroka gama kolorów)
  5. Kredki świecowe
  6. Kartki białe rysunkowe
  7. Kredki akwarelowe
  8. Węgiel rysunkowy
  9. Kartki białe o wyższej gramaturze
  10. Stanowisko pracy (stolik/sztaluga)

Nie musimy oczywiście wszystkiego z powyższej listy kupować od razu. Zakup można rozłożyć na różne miesiące, jednakże pamiętajmy, że jeżeli dziecko już na początku znudzi się rysowaniem, bo uzna je za nudne i nieatrakcyjne, później nie będzie chciało już do tego wrócić, choćby dostało najlepszy zestaw kredek.

Nie ograniczaj dziecka w rysowaniu

Nic tak nie zachęca do działania jak swoboda. Dzieci kochają być wolne, są wtedy skłonne do przekraczania własnych możliwości i testowania swoich zdolności. A tego właśnie potrzeba artystom! Odwagi w tworzeniu, wolności umysłu.

Najgorszym, co możemy zrobić dziecku, jest więc posadzenie go przy stole jadalnianym z jedną kredką i… czekanie na efekty. Jeżeli naprawdę chcemy, by dziecko uznało rysowanie za świetną aktywność, stwórzmy dziecku takie warunki, w których poczuje się ono swobodnie. Nie mamy tu na myśli oczywiście sytuacji, w której dziecko rysuje po ścianach czy meblach, a rodzic nadal na to przyzwala, chyba że rzeczywiście stworzymy dziecku specjalną ścianę, na której będzie mogło wyżyć się artystycznie.

Warto jednak wygospodarować dziecku chociaż mały, ale osobny stolik, przeznaczony typowo do twórczości artystycznej. Stolik, którego nie będzie się bało przypadkiem zarysować. Zaaranżujmy w pobliżu tego stolika sensowne stanowisko, na którym zebrane będą wszystkie artystyczne przybory. Może być to stanowisko na ścianie, gdzie przybory będą wisiały w pojemnikach, a może być to również stanowisko ruchome (np.: jeżdżące koszyki). Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!

Dziecko szybko odwdzięczy nam się za stworzenie doskonałych warunków do artystycznej zabawy – podaruje nam błogie godziny, w których zajmie się rysowaniem, a my będziemy mogli spokojnie wypić kawę ze znajomymi, nie martwiąc się o znudzone i biegające pod nogami maleństwo. 😉

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Aby zachęcić dziecko do rysowania, warto przede wszystkim wyposażyć je w ciekawe i różnorodne materiały plastyczne. Nie można jednak zostawić dziecka samego z tym wszystkim. Najlepiej wymyślać mu konkretne kreatywne zadania, np.: „narysuj krainę wielorybów” i doceniać wykonanie (jakiekolwiek by nie było!).

Jak zachęcić dziecko do wykonywania prac plastycznych?

Dziecko najszybciej zachęci się do wykonywania prac plastycznych, jeżeli sami pokażemy mu, ile radości daje artystyczna aktywność. Warto pokazać dziecku różne metody i wyposażyć je w wiele różnorodnych materiałów. Najlepiej także wymyślać dziecku konkretną „misję do wykonania”. Mało które dziecko zachęci się do pracy plastycznej, kiedy powiemy „narysuj coś”, ale już praktycznie każde dziecko ochoczo zabierze się do działania, kiedy usłyszy „pokaż, jak wyglądałaby Twoja wymarzona wyspa”.

Jak nauczyć 4-latka rysować?

Aby nauczyć 4-latka rysować, trzeba poświęcić mu chwilę i usiąść do rysowania razem z nim. Dziecko w tym wieku chętnie naśladuje dorosłych, więc zapewne z radością będzie naśladowało to, co rysuje rodzic. Jeżeli nie czujemy się dobrze w rysowaniu, warto przed rysowaniem z dzieckiem nauczyć się prostych obrazków, np.: jak narysować schematycznego psa, drzewo czy dom.

Kiedy dziecko nie chce rysować?

Dziecko najczęściej nie chce rysować wtedy, kiedy nie wie, ile frajdy i radości może przynieść mu rysowanie. Jeżeli dziecko samo nie odkryje pasji rysowania, dorosły powinien mu w tym pomóc – pokazując, że rysowanie jest przyjemne. Jeżeli dziecko kategorycznie odmawia rysowania, może być to sygnał rozwijającej się u dziecka dysleksji.

Zajrzyj na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!