Zawód: artysta. Czy taki w ogóle istnieje? Czy trzeba kończyć jakiekolwiek studia, by zostać artystą? Kto ma szanse na artystyczną przyszłość i… czy taka przyszłość w ogóle się opłaca? Na te i inne pytania odpowiemy Ci w poniższym artykule.
Żyjemy w rzeczywistości, w której praktycznie każdy dąży do tego, by „być kimś”. Studia mają torować drogę przyszłości, mają być praktyczne, a przede wszystkim – mają dawać zawód. Tego oczekują zwykle rodzice, dziadkowie, tego oczekuje otoczenie. Wstyd wybrać kierunek „niepraktyczny”. A w ogóle nie wybrać kierunku? Dla wielu to nie do pomyślenia.
Czy zawód ma znaczenie?
Czasy się jednak zmieniają. Obecnie tytuł naukowy nie znaczy już tyle, co kiedyś, gdy studia były naprawdę elitarne i dostępne dla nielicznych. Teraz dużo szybciej sukces zbudujemy na zdobyciu popularności w mediach społecznościowych niż dzięki temu, że uzyskamy dyplom uczelni wyższej.
Nie dotyczy to oczywiście wszystkich branż, ponieważ trudno oczekiwać, by ktoś został elektromechanikiem czy nawigatorem bez odpowiednich studiów, a za to z wielkim wkładem czasu w promowanie swoich mediów społecznościowych. W całej branży artystycznej jest jednak zupełnie inaczej.
Nie studia, a prace mają znaczenie
Artystą nie zostaje się wraz z ukończeniem studiów i uzyskaniem tytułu. Artystą zostaje się wraz ze zdobyciem odpowiedniej popularności i uzyskaniem uznania. Tego nie zagwarantują nam żadne studia. To zagwarantuje nam natomiast nasza własna praca.
Współcześnie bycie artystą jest jednocześnie trudne i proste. Jest trudne, ponieważ rynek jest już naprawdę nasycony świetnymi artystami, pracującymi w różnych, przeróżnych stylach, stąd problematyczne może być wymyślenie czegoś innego, własnego, wyróżnienie się z tłumu. Proste jest natomiast dlatego, że mamy do wykorzystania mnóstwo opcji promowania się. Pojawienie się mediów społecznościowych sprawiło, że bardzo łatwo jest w kilka sekund dotrzeć do tysięcy potencjalnych odbiorców.
Wszystko albo nic
Trzeba postawić sprawę jasno – w tej branży nie można być byle kim. Nie można być powtarzalnym. Jeżeli chce się osiągnąć sukces, trzeba się wyróżniać, trzeba zaproponować odbiorcom coś, czego jeszcze u innych artystów nie widzieli. O to trudno, bo dobrze wiemy, że w Internecie jest już praktycznie wszystko. Powielając to, co już jest, niestety niewiele zarobimy. Z bycia powtarzalnym artystą raczej nie da rady się utrzymać.
Nie sposób wyobrazić sobie bowiem, że ktoś chce zamawiać i opłacać prace u przeciętnego artysty. A nawet jeżeli, to ile prac musiałby taki artysta stworzyć, by się utrzymać? By stać go było na sprzęt albo na materiały artystyczne? Gdzie wreszcie kwestie podatkowe, założenie działalności gospodarczej i uiszczanie miesięcznie wszystkich opłat z tym związanych?
Perspektywa zarobkowa zupełnie zmienia się, kiedy jest się naprawdę dobrym. Świetni artyści wyciągają po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, niewiele właściwie robiąc. Przeciętny artysta za zrobienie zdjęć dostanie bowiem 200-300 zł i spotka się z marudzeniem, czy nie da się taniej, a uznany artysta weźmie za sesję 7-10 tysięcy i kupujący będzie jeszcze zachwycony, że tak tanio! Wszystko rozbija się o renomę i popularność.
Co zrobić, by zostać artystą?
Wierzymy, że wszystko, co dotychczas napisaliśmy, dało już odpowiedź na to, co zrobić, by zostać artystą. Dobrym artystą. Trzeba przede wszystkim znaleźć swój styl, swoją niszę, coś, w czym będziemy mogli się wybić i w czym będziemy najlepsi.
Jeżeli już to znajdziemy, musimy zadbać o swoją popularność. Najłatwiej zacząć od założenia własnego konta na Instagramie, Pintereście, od promowania swoich prac w grupach na Facebooku. Trzeba dać się poznać! Inaczej nikt nie będzie w stanie nas ani znaleźć, ani docenić.
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!