Nazwa „wzornictwo przemysłowe” nie mówi zbyt wiele. Sugeruje jednak, że chodzi o projektowanie wzorów czegoś, co ma służyć w przemyśle. I mniej więcej tak to właśnie wygląda. Na czym polegają takie studia i co się po nich robi? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści
O czym są te studia?
Na początku warto wyjaśnić sobie dokładnie, czego dotyczy wzornictwo przemysłowe. Jest to kierunek skupiony wokół tego wszystkiego, czym się otaczamy. Nie każdy z nas na co dzień myśli o tym, że jego kubek, biurko czy nawet żelazko zostały przecież przez kogoś zaprojektowane. A zostały! I to właśnie przez osobę, która skończyła wzornictwo przemysłowe.
Studenci tego kierunku uczą się, jak projektować rzeczy praktyczne i estetyczne zarazem. Dotyczy to jednak wyłącznie rzeczy typowo użytecznych – począwszy od tak małych jak długopis, a skończywszy na wielkich maszynach (np.: drukarka wielkoformatowa).
Wzornictwo przemysłowe – co się robi podczas studiów?
Podczas studiów projektować trzeba wszystko – nie to, na co mamy ochotę, a to, co zlecą nam wykładowcy. Niejednokrotnie zatem będziemy zmuszeni do projektowania tego, co nie do końca nam pasuje. Studentki często niezadowolone są z projektowania samochodów, podczas gdy studenci przy tych zadaniach prześcigają się w pomysłach i wykonaniach. Niestety trzeba być gotowym na to, że podczas studiów będzie trzeba spróbować swoich sił we wszystkich dziedzinach wzornictwa przemysłowego.
Oczywiście nie tylko na treściach typowo związanych ze wzornictwem skupia się ten kierunek. Jak na każdym kierunku artystycznym, tak i na tym, znajdziemy również przedmioty ogólne. Są to przedmioty typu:
- podstawy projektowania,
- malarstwo,
- historia sztuki,
- geometria wykreślna.
Wszystkie przedmioty ogólne trzeba oczywiście zaliczyć. Bez nich nie sposób przejść na kolejny rok. Nie sposób przejść również bez zaliczenia wszystkich projektów, a tych na takich studiach będzie sporo.
Branża artystyczna jest opłacalna, ale nie jest łatwa i dlatego na studiach z wzornictwa przemysłowego będziemy również mieli styczność ze sprawami marketingowymi. Na tym kierunku nauczymy się, jak sprzedać nasz pomysł, jak przedstawić go w taki sposób, by był on atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy.
Studia szansą na zaistnienie
Studiowanie wzornictwa artystycznego ma również jeden niezaprzeczalny atut – daje możliwość poznania środowiska, w którym już jako zawodowcy będziemy się obracać. Często wykładowcy dają studentom możliwość brania udziału w różnych konkursach i warsztatach. Udział może zapewnić naszemu nazwisku rozpoznawalność, a to jest niezwykle cenne. 😉
Wzornictwo przemysłowe – co po studiach?
Po studiach natomiast czeka nas… oczywiście praca. Projektantów rzeczy użytkowych nie jest zbyt wielu, więc bardzo łatwo załapać zlecenie w tej branży. Większość studentów wzornictwa pracę zaczyna jeszcze na studiach.
Jako absolwenci wzornictwa przemysłowego możemy szukać pracy w:
- agencjach reklamowych,
- firmach projektowych,
- korporacjach na stanowiskach kreatywnych.
Mamy również pełne prawo do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeżeli będziemy dobrzy w swoim zawodzie, rynek będzie stał przed nami otworem.
Tip!
Pamiętaj o tym, że nie ma dobrej pracy dla osób przeciętnych. Już na studiach staraj się wypracować sobie swój indywidualny styl, twórz tyle, aż będziesz pewny swoich pomysłów i aż będą one oryginalne. Tylko dla osób wyjątkowych jest jeszcze miejsce na rynku. Bądź więc wyjątkowy i daj sobie szansę na świetną przyszłość!
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!