Jak narysować drewno

KRO-007 Kurs rysunku online: Jak rysować drewno

Lekcja rysunku online poprzednia 006 „Zadania, ćwiczenia w szkicowniku”

W tym wpisie wyjaśnimy dokładnie, krok po kroku jak rysować drewno.

…Ufff! Co za początek roku. Określiliśmy z ekipą plany, zadania i czas potrzebny na to wszystko! Czasu akurat brakuje coraz bardziej. Aby go mieć trochę więcej, kompletnie już zamknąłem działalność projektową, aby skupić się na szkole rysunku, na Kresl.pl oraz projektach pobocznych. Przy czym projekty poboczne generują spore zaangażowanie, ale myślę, że warto. Pokażemy niedługo, co szykujemy! So stay tuned!

Jak rysować drewno – studium

Rozpoczynamy serię trzech tematów: jak rysować drewno, szkło oraz draperię. Poprzez rysunki chciałbym pokazać, jak robi się studium w rysunku. Bez studium niczego nie narysujesz z głowy, dlatego musisz wpierw narysować kilkadziesiąt albo wręcz kilkaset razy każdy typ materiału. Dlatego ciężka praca to praktycznie podstawa genialnego rysowania. Nie talent. Robisz studium – umiesz rysować.

1.Formy drewna

Gdy mówimy o rysowaniu drewna, mamy na myśli różne jego postacie. Będzie to więc:

  • Pień drzewa
  • Deska drewniana

Zacznij od zbierania referencji i bazy zdjęć do tworzenia studium. Wyszukaj różne ujęcia drewna, w różnym wieku, jakości, typie. Robiąc studium rysunku, warto wyczerpać temat, zamiast narysować jedynie jedną deskę w 15 min i iść do lodówki 😛

deski jak narysować drewno referencja stara deska nowa deska kora
Różne rodzaje desek drewnianych – referencja do przyszłego rysowania
2. Jak rysować pień drzewa.

Najprościej – pień drzewa to walec. Cieniowanie jego nie powinno być problemem po lekcji rysunku online z walorem. 

Pamiętaj, że pień z zewnątrz jest pokryty korą, wewnątrz to czyste drewno. Słoje jest dość prosto naszkicować, z korą już jest inaczej. Musisz określić jaka ona jest – gładka, poszarpana, połamana. Kora będzie różna dla różnych gatunków drzew. Ja narysowałem poszarpaną. Moim zdaniem taka poszarpana kora wygląda trochę jak dachówki. Po kolei:

  • narysuj kształt pieńka
  • nałóż walor i cienie zanim przejdziesz do detalu
  • delikatnie szkicuj obrys części np. kory
  • dopracuj cienie i walor na mniejszych elementach

Od ogółu do szczegółu…

jak narysować drewno pień drzewa korę
Wstępne rysunki, poglądowe bryły drewna, jego formy.

Lekcja rysunku online następna 008 „Jak rysować szkło”

W paru miejscach poniżej ciut za mocno pocisnąłem kreską, ale w ostatnim etapie można to podmazać lub (jak na tablecie – zamalować). Rysując drewno, a w sumie wszystko inne też, musimy pamiętać o zasadzie „od ogółu do szczegółu”. Zaczynamy więc od kształtu, potem nakładamy walor i na końcu detal. Dzięki takiej kolejności nie pogubisz się i wszystko będzie trzymać spójny charakter i światło. Częstym błędem jest robienie wszystkiego pojedynczo, detal po detalu, aby na końcu okazało się, że narysowaliśmy szarą plamę, która z daleka wcale, ale to wcale nie wygląda jak drewno. 🙁

jak narysować drewno pień drzewa korę kora
Jak rysować drewno – krok po kroku rysowanie drewna.

Możesz pobawić się i zrobić studium innych drzew, kory i drewna. Poniżej masz przykład gładkiej kory, może nieco błyszczącej nawet! Zobacz, jak zakręcają się linie kory, idąc wraz z bryłą drzewa. Musisz zawsze wiedzieć, jaką bryłę budujesz, rysujesz i co chcesz z niej wyciągnąć.

rysowanie drzewa drewna kory krok po kroku
Rysunek innego rodzaju pnia drzewa.
3. Jak rysować deskę?

Analizując deskę, płytę z drewna można narysować prostą, wyheblowaną lub starą, pogiętą i połamaną. Sęki czy słoje możesz rysować innymi odcieniami, jedynie delikatnie różniącymi się między sobą. Dodatkowo można gdzieś zaokrąglić kreskę, by aż tak idealnie nie było.

jak narysowac deskę drewno skrzynka drewniana słoje na desce
Deski, palety, skrzynki drewniane – rysunek, krok po kroku.

Całość to oczywiście uproszczone studium, ponieważ normalnie powinieneś zrobić tych rysunków dużo. Kartki, strony, dziesiątki szkicy! Drewno można różnie pokazać jak np. błyszczące od lakieru czy spróchniałe nawet, zjedzone przez korniki.

To już wszystko, jeśli chodzi o studium drewna. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – jeśli nie wychodzi ci teraz, nie warto się załamywać. Rysuj dalej i koniecznie zostaw pierwsze szkice jako punkt odniesienia. Po czasie, gdy porównasz pierwsze próby i aktualny skill, na pewno zauważysz różnicę!

Jeśli masz pytania albo za mało coś opisałem – pisz w komentarzu. Dopiszę, pomogę 🙂

KRO-008 Kurs rysunku online: Jak rysować szkłoDo tego, pięknym dopełnieniem będzie rysowanie drzew!

Jak narysować proste drzewo.

Jak rysować drzewa liściaste.

Ćwiczenia z rysunku do szkicownika na cały tydzień!

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

13 comments

  1. Muszę być szczera – najlepsza strona o rysunku na jaką się dotąd napotkałam. Trochę więcej niż rok interesuję się rysunkiem, malarstwem, itp. Chodziłam nawet kiedyś na zajęcia, ale szybko z nich zrezygnowałam…Jakoś ich nie czułam. Postawiono przede mną martwą naturę i rzucono hasło: „Rysuj!”. Cóż, w tym postępowaniu jest pewna metoda, ale kilka przeczytanych artykułów z tej strony dało mi o wiele więcej niż tych kilka marnych godzin martwej natury z samymi bananami, złą kompozycją (3-podział? A co to?), perspektywą i co najważniejsze proporcjami (NARESZCIE wiem jak je odmierzać!). Mimo tego, że jestem dopiero początkującą i jeszcze wiele zużytych ołówków przede mną, dzięki tej stronie czuję, że to będą MĄDRZE zużyte ołówki. Naprawdę, szukałam w internecie jakiś rzetelnych, ale i prostych w odbiorze materiałów do nauki rysunku. Nigdy jednakże nie mogłam znaleźć „tego czegoś”. Tutaj porady są proste, ale i pełne – dokładnie wytłumaczone. Teraz staję przed swoim zadaniem i wiem, co mam robić – nie lecę na tak zwany żywioł. Po prostu mam wiedzę, którą mogę wcielić w życie. Do meritum. Chcę po prostu powiedzieć dziękuję już teraz i mam nadzieję, że strona będzie się dalej rozwijać, bo warto. No, to teraz lecę ćwiczyć prostą krechę i czekam na szkło😉

  2. …aż się rumienimy! Dzięki i dziękujemy za dodatkowy powód, by więcej pisać, Ciebie 🙂 każda taka osoba, to uśmiech na mojej twarzy, poważnie.

    Odnośnie Kresl, to część większego projektu, na początku opisujemy proste rzeczy i podstawowe, ale zostań z nami na dłużej, do końca 2018 wszystko pokażemy! 🙂

Comments are closed.