Lekcja rysunku online poprzednia 006 „Zadania, ćwiczenia w szkicowniku”
W tym wpisie wyjaśnimy dokładnie, krok po kroku jak rysować drewno.
…Ufff! Co za początek roku. Określiliśmy z ekipą plany, zadania i czas potrzebny na to wszystko! Czasu akurat brakuje coraz bardziej. Aby go mieć trochę więcej, kompletnie już zamknąłem działalność projektową, aby skupić się na szkole rysunku, na Kresl.pl oraz projektach pobocznych. Przy czym projekty poboczne generują spore zaangażowanie, ale myślę, że warto. Pokażemy niedługo, co szykujemy! So stay tuned!
Jak rysować drewno – studium
Rozpoczynamy serię trzech tematów: jak rysować drewno, szkło oraz draperię. Poprzez rysunki chciałbym pokazać, jak robi się studium w rysunku. Bez studium niczego nie narysujesz z głowy, dlatego musisz wpierw narysować kilkadziesiąt albo wręcz kilkaset razy każdy typ materiału. Dlatego ciężka praca to praktycznie podstawa genialnego rysowania. Nie talent. Robisz studium – umiesz rysować.
1.Formy drewna
Gdy mówimy o rysowaniu drewna, mamy na myśli różne jego postacie. Będzie to więc:
- Pień drzewa
- Deska drewniana
Zacznij od zbierania referencji i bazy zdjęć do tworzenia studium. Wyszukaj różne ujęcia drewna, w różnym wieku, jakości, typie. Robiąc studium rysunku, warto wyczerpać temat, zamiast narysować jedynie jedną deskę w 15 min i iść do lodówki 😛

2. Jak rysować pień drzewa.
Najprościej – pień drzewa to walec. Cieniowanie jego nie powinno być problemem po lekcji rysunku online z walorem.
Pamiętaj, że pień z zewnątrz jest pokryty korą, wewnątrz to czyste drewno. Słoje jest dość prosto naszkicować, z korą już jest inaczej. Musisz określić jaka ona jest – gładka, poszarpana, połamana. Kora będzie różna dla różnych gatunków drzew. Ja narysowałem poszarpaną. Moim zdaniem taka poszarpana kora wygląda trochę jak dachówki. Po kolei:
- narysuj kształt pieńka
- nałóż walor i cienie zanim przejdziesz do detalu
- delikatnie szkicuj obrys części np. kory
- dopracuj cienie i walor na mniejszych elementach
Od ogółu do szczegółu…

Lekcja rysunku online następna 008 „Jak rysować szkło”
W paru miejscach poniżej ciut za mocno pocisnąłem kreską, ale w ostatnim etapie można to podmazać lub (jak na tablecie – zamalować). Rysując drewno, a w sumie wszystko inne też, musimy pamiętać o zasadzie „od ogółu do szczegółu”. Zaczynamy więc od kształtu, potem nakładamy walor i na końcu detal. Dzięki takiej kolejności nie pogubisz się i wszystko będzie trzymać spójny charakter i światło. Częstym błędem jest robienie wszystkiego pojedynczo, detal po detalu, aby na końcu okazało się, że narysowaliśmy szarą plamę, która z daleka wcale, ale to wcale nie wygląda jak drewno. 🙁

Możesz pobawić się i zrobić studium innych drzew, kory i drewna. Poniżej masz przykład gładkiej kory, może nieco błyszczącej nawet! Zobacz, jak zakręcają się linie kory, idąc wraz z bryłą drzewa. Musisz zawsze wiedzieć, jaką bryłę budujesz, rysujesz i co chcesz z niej wyciągnąć.

3. Jak rysować deskę?
Analizując deskę, płytę z drewna można narysować prostą, wyheblowaną lub starą, pogiętą i połamaną. Sęki czy słoje możesz rysować innymi odcieniami, jedynie delikatnie różniącymi się między sobą. Dodatkowo można gdzieś zaokrąglić kreskę, by aż tak idealnie nie było.

Całość to oczywiście uproszczone studium, ponieważ normalnie powinieneś zrobić tych rysunków dużo. Kartki, strony, dziesiątki szkicy! Drewno można różnie pokazać jak np. błyszczące od lakieru czy spróchniałe nawet, zjedzone przez korniki.
To już wszystko, jeśli chodzi o studium drewna. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – jeśli nie wychodzi ci teraz, nie warto się załamywać. Rysuj dalej i koniecznie zostaw pierwsze szkice jako punkt odniesienia. Po czasie, gdy porównasz pierwsze próby i aktualny skill, na pewno zauważysz różnicę!
Jeśli masz pytania albo za mało coś opisałem – pisz w komentarzu. Dopiszę, pomogę 🙂
Do tego, pięknym dopełnieniem będzie rysowanie drzew!
Ćwiczenia z rysunku do szkicownika na cały tydzień!