Jak wygląda egzamin na architekturę wnętrz ASP Gdańsk.

Jak wygląda egzamin na wnętrza – ASP Gdańsk

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyglądają egzaminy wstępne na architekturę wnętrz w przypadku uczelni artystycznych. Czy skoro architektura, to znaczy, że matematyka? I czy skoro sztuki piękne, to znaczy, że malarstwo? Jakich zadań można się spodziewać na egzaminach wstępnych i jak jest to rozplanowane na ASP w Gdańsku dowiecie się z poniższego tekstu!

Jakie przedmioty są potrzebne na maturze by iść na ASP?

Na początek kilka praktycznych informacji na temat samej struktury egzaminu. Egzamin podzielony jest na dwa etapy: część praktyczną i rozmowę kwalifikacyjną. By przejść do drugiego etapu należy uzyskać minimum 50 ze 100 punktów. Podczas rozmowy do zdobycia mamy 30punktów, ale wymagane są zaledwie 2. Warto się jednak postarać, gdyż limit przyjęć oscyluje zwykle w granicy 30 osób, a chętnych na jedno miejsce może być nawet czterech czy pięciu.

Wszystkie zadania rysunkowe były do tej pory realizowane głównie na formatach A3 lub A4

Zdana matura jest konieczna, ale jej wynik nie wpływa na punktację egzaminu. Nie jest zatem wymagane zdawanie matematyki czy historii sztuki. Nie ma także etapu „teczek”, co oznacza, że nie przeprowadza się przeglądu wcześniej wykonanych prac, szkicowników itp.

Egzamin na wnetrza ASP | ETAP I – praktyczny 

Etap ten trwa łącznie dwa dni i przewiduje 3 bloki po 4 godziny. Dwa bloki w pierwszym dniu i jeden w drugim. W pierwszym dniu uwzględniona jest dwugodzinna przerwa na obiad. Gdzie go zjeść dowiecie się na końcu tekstu ;).

Dopilnujcie, by uczestniczyć we wszystkich blokach i oddać każde z zadań, gdyż jest to jeden z warunków zaliczenia tego etapu egzaminu!

W trakcie egzaminu będą wam kolejno wydawane zadania z określonym limitem czasowym. Może on wynosić 1,5h, 2h czy 30min. Oznacza to, że zadań pojawi się sporo, a na egzaminach cenne są umiejętności szybkiego wymyślania koncepcji i sprawnego rozwijania ich na rysunku czy makiecie.

Przydatna jest zatem umiejętność szybkiego, luźnego i trafnego szkicowania, ponieważ to właśnie w ten sposób będziecie później najczęściej komunikować się z prowadzącymi na zajęciach. Na egzaminach raczej odradza się korzystanie z linijki czy ekierki. Ekspresja jest jak najbardziej w cenie – w końcu chodzi tu też o sztukę!

Technika wykonania często jest narzucona i zwykle jest to ołówek.

Wszystkie zadania rysunkowe były do tej pory realizowane głównie na formatach A3 lub A4 wydawanych i zapieczętowanych przez komisję. Nie przewiduje się rysunków postaci ani malarstwa, jednak możecie spotkać się z koniecznością rysowania np. krzesła czy innego obiektu meblarskiego, by sprawdzić wasze umiejętności obserwacji i rysowania z natury. Wtedy wyjątkowo format może zwiększyć się do B1 czyli 100x70cm. Na egzaminach wszystkie prace wykonuje się przy stoliku, bez pomocy deski kreślarskiej czy sztalugi. Warto mieć to na uwadze podczas trenowania.

rysunek architektura wnętrz kurs rysunku online krok po kroku
Rysunek wnętrza restauracji

Technika wykonania często jest narzucona i zwykle jest to ołówek. Zdarza się, że można korzystać z przyborów takich jak mazak, tusz czy cienkopis. Zalecane w „wyposażeniu kandydata” farbki i inne gadżety takie jak taśma, klej czy szpilki przydadzą się przy zadaniach z kompozycji i makietowania.

Egzamin na wnętrza ASP – zadania

Bardzo często spotykanym zadaniem było „odtworzenie” rysunku wnętrza na podstawie opisu. Kandydaci otrzymują fragment z książki czy czasopisma opisujący np. starożytną winiarnię, nowoczesny pub, mieszkanie dziadków czy teren rekreacyjny dla dzieci. Warto zatem trenować rysunki z wyobraźni obejmujące różne typy pomieszczeń i przestrzeni. Liczy się przede wszystkim umiejętność tworzenia wrażenia głębi (walor,plany) oraz kreatywność. Przyda się przećwiczenie rysowania roślinności i krajobrazu – wszak architektura wnętrz to nie tylko pokoje i zamknięte pomieszczenia. Przypilnujcie naukę przedstawiania na rysunku różnych materiałów – od szkła, przez cegłę i drewno po miękkie tkaniny aż do wody, trawy, drzew, nieba czy pagórków. Na studiach będziecie zajmować się m.in. relacjami pomiędzy wnętrzem, zewnętrzem a krajobrazem, warto zatem mieć pojęcie nie tylko o aranżacji i trendach w designie, ale także interesować się architekturą w rozumieniu brył i budynków.

Otwarta kompozycja.
Otwarta kompozycja.

Na pewno spotkacie się też z zadaniem dotyczącym budowania kompozycji:

  • otwartej,
  • zamkniętej,
  • statycznej,
  • dynamicznej

zarówno na rysunku jak i w modelu. Warto poćwiczyć tworzenie makiet z cienkiego papieru, gdyż taki najczęściej jest wydawany kandydatom – nie zawsze macie możliwość korzystania z własnych przyborów. Warto zatem przećwiczyć techniki łączenia małych elementów papieru – czy to przez zakładki i klejenie czy łączenie ich szpilkami, a także tworzenie ażurów. W ramach ćwiczeń możecie wykonywać obiekty z papieru (np. lampy) czy budowanie abstrakcyjnych kompozycji przestrzennych z powtarzalnych elementów.

Egzaminujący chcą także sprawdzić jak radzicie sobie z kolorem!

Zadania mogą łączyć się ze sobą tj. obiekt z rysunku trzeba będzie odtworzyć na makiecie lub na odwrót. Niezbędna jest umiejętność przeliczania skali, a także rysowanie w odniesieniu do wysokości człowieka. Musicie też orientować się jaka jest standardowa wysokość podstawowych elementów wyposażenia wnętrza: krzesła, blatu, parapetu czy drzwi, by poprawnie i w proporcjach narysować określone wnętrze. Przykładowo siedzisko znajduje się zwykle na wysokości 40cm, a blat 80cm. Stanowią one zatem kolejno 1/4 i 1/2 wysokości człowieka o wzroście 160cm.

Perspektywa jednozbiegowa - linia horyzontu
Perspektywa jednozbiegowa – linia horyzontu

Egzaminujący chcą także sprawdzić jak radzicie sobie z kolorem – łączeniem barw czy stosowaniem ich w celu zasygnalizowania jakiejś emocji. Zazwyczaj zostajecie wyposażeni w tradycyjny blok z kolorowymi kartkami, z którego tworzycie abstrakcyjną kompozycję odpowiadającą na zadane hasło – np. „zagrożenie” „spokój” „radość” itp.

Możecie też spotkać się z koniecznością przedstawiania przestrzeni, w której odbywa się egzamin- zarówno w formie rzutu, przekroju czy perspektywy. Dobrym ćwiczeniem przygotowującym do tego typu zadań będzie zatem rysowanie pokoju czy sali w której się w danej chwili znajdujecie, by trenować wyobraźnię przestrzenną i określanie wzajemnych proporcji pomiędzy przedmiotami.

Na pewno nie zabraknie też ćwiczeń typowo geometrycznych – dorysowywanie brakującego rzutu (z góry, z boku, z przodu) czy odtwarzanie figur przestrzennych na podstawie rysunków technicznych. Mówiąc technicznych mam na myśli jedynie rzutowanie. Na tym etapie nie musicie znać się jeszcze na oznaczaniu poszczególnych elementów budowlanych czy geometrii wykreślnej. Oprócz rzutów i perspektywy należy też opanować rysunek aksonometryczny – wystarczy izometria.

bryły rysowanie brył w aksonometrii aksonometria krok po kroku tutorial
Bryły w aksonometrii

To, co liczy się podczas oceny prac wykonanych na egzaminie, to nie tylko sam pomysł, ale w pierwszej kolejności zwłaszcza:

  • schludne podanie rysunku
  • umiejętne zakomponowanie obszaru kartki
  • proporcje, uwzględnienie skali człowieka
  • oddanie wrażenia przestrzeni (plany,walor, kontrast)

Jeśli pomyślnie przebrniecie przez pierwszy etap, czeka was rozmowa kwalifikacyjna, do której też warto się przygotować. Nie mam na myśli jednak wykuwania podręczników do historii sztuki, a raczej szlifowanie umiejętności autoprezentacji. Komisja będzie ciekawa tego kim jesteście, jakie są wasze zainteresowania, co lub kto was inspiruje i dlaczego wybraliście akurat takie studia. Rozmowa może pójść w wielu kierunkach, dlatego ważne jest, abyście mieli coś ciekawego do powiedzenia, dzięki czemu zapobiegniecie znalezieniu się pod ostrzałem niewygodnych pytań, które komisja będzie próbowała wymyślić, by rozkręcić rozmowę. Zadbajcie o to, by przed rozmową zastanowić się nad tym jaki film ostatnio widzieliście, która książka na was wpłynęła w ostatnim czasie, lub jakie wystawy udało wam się odwiedzić w tym miesiącu.

Zobacz jakie tematy warto ćwiczyć przygotowując się na egzaminy na Architekturę Wnętrz na ASP w Gdańsku! 

Rejestracja, zapisy na egzamin wstępny na architekturę wnętrz ASP Gdańsk

A zanim traficie na egzamin… Pamiętajcie o wcześniejszej rejestracji w Internetowym Rejestrze Kandydata. Potrzebne będą Wasze dane i aktualne zdjęcie. Czas na to macie pomiędzy 1 a 26 czerwca, do godziny 12.00 .

Koszt egzaminu to 150zł. 

Obecnie egzaminy przewidziane są na czas od 29.06 do 03.07. Dwa pierwsze dni to egzamin praktyczny. Następny dzień to ogłoszenie wyników, a kolejne dwa przeznaczone są na czas rozmów kwalifikacyjnych, do których będziecie przydzielani alfabetycznie.

Aktualny harmonogram i przekierowanie do rejestracji znajdziecie pod tym linkiem: 

https://asp.gda.pl/rekrutacja-2019/rekrutacja-na-kierunkach/wydzial-architektury-i-wzornictwa/architektura-wnetrz-i-stopnia,301

Egzaminy praktyczne odbywają się w Zbrojowni Sztuki – gmachu funkcjonującym na co dzień jako winiarnia i galeria sztuki. Uczelnia dba zwykle o odpowiednie oznakowanie terenu, zatem powinniście trafić tam bez problemu. Wejście główne na samą uczelnię jest tuż obok. Tam też będą odbywały się rozmowy oraz będą wywieszane wyniki. Znajdziecie tam też toalety 🙂

Jeśli przed egzaminem zgubicie ołówki bądź temperówkę, najbliższe sklepy plastyczne znajdują się na ul. Lawendowej 4 (Storm) i Lawendowej 8 (plastyczny bez nazwy) lub na Ogarnej 1 (Też Storm). Wszystkie ok 10min od ASP.

Na szybki obiad w przerwie możecie udać się do baru mlecznego lub włoskiej restauracji Sapore naprzeciw budynku.

Drugi nabór na architekturę wnętrz

Aha! Na stronie internetowej ASP Gdańsk na pewno znajdziecie informacje dotyczące drugiego naboru. Warto podkreślić, że przez ostatnie kilka lat nie było sytuacji, w której byłaby potrzeba przeprowadzania drugiej tury egzaminów. Jeśli ktoś z listy przyjętych kandydatów rezygnował z podjęcia studiów, na jego miejsce wskakiwała osoba z listy rezerwowej. Nie warto zatem celować w dodatkowe terminy egzaminów. Dla wielu kandydatów kołem ratunkowym okazywał się być pokrewny, wciąż stosunkowo nowy kierunek na tym samym wydziale – Architektura Przestrzeni Kulturowych i w przypadku tego właśnie kierunku można było spotkać się z dodatkową turą egzaminów.

Powodzenia!

Monika Marek

Przy okazji, jak już przeorałeś cały ten artykuł, zobacz na youtubie kanał Kresl.