Jak rysować materiał

KRO-009 Kurs rysunku online: Jak rysować materiał/draperie

Jak rysować materiał, draperię, szmatkę czy ubrania?

To już ostatni materiał z serii o rysowaniu różnych rodzajów faktur! Ucząc się rysować różne faktury, powinieneś próbować przećwiczyć rysowanie jak największej ilości z nich. Jednak, jak pisałem na początku przy kursie rysunku online 007 – „Jak rysować drewno”, zależy mi na pokazaniu przede wszystkim metodologii uczenia się rysunku, abyś mógł dalej ćwiczyć sam.

Druga najbardziej znienawidzona przeze mnie rzecz do rysowania to draperia (pierwsza to samowar do herbaty z martwej natury, którym byłem katowany 3 miesiące).

Lekcja rysunku online poprzednia 008 ” Jak rysować szkło”

rysowanie draperii materiału fałd jak narysować fałdy

Głównie dlatego, że patrząc na materiał i ilość zagięć, fałd, fałdek, fałdeczek, totalnie nie mam pojęcia od czego zacząć.

Szkic

Szkic to dość ważny etap rysowania materiału, ponieważ będzie wyznaczał jego charakter. To wytłumaczenie może wydawać się dość komiczne, zwłaszcza na początku, ale dla mnie teraz jest jasne po latach rysowania 😀 Jednak! Mając luźną, płynącą szmatę, kreska powinna być podobna – luźna, niedbała, wolna. Mając sztywną tkaninę kreska powinna być podobna, twarda, łamiąca się, ostra itd.

rysowanie draperii materiału koszuli jak narysować koszulę

Bryła

Kolejną kwestią jest to, że musisz zrozumieć, jak zbudowana jest bryła. Jest to konieczne, abyś  mógł podjąć decyzję, w jaki sposób ją cieniować. Z rysunkiem jest tak, że najpierw musisz zrozumieć budowę danego przedmiotu, aby następnie dobrze go narysować. Bez tego twoje rysowanie będzie sprowadzać się do obrysowywania i kolorowania.

jak narysować draperię i materiał

Walor

Lecąc dalej – szarości. Zarysujmy największe fałdy, zagięcia i plany w draperii. Te najmniejsze na koniec. Na początek przypomnij sobie, co pisaliśmy w kursie rysunku online 005 Walor  – (tutaj wszystkie lekcje rysunku online), gdzie pokazaliśmy, jak wydobyć głębię na pracy i pokazać plany. W draperii to dość ważne, więc po kolei…

rysowanie draperii materiału koszuli jak narysować koszulę jak narysować materiał koszuli jak narysować koszulę

Kontrast

Mając plany zarysowane na pracy, pora podbić kontrast i dodać detalu, większej ilości fałdek, zagięć.

proces rysowania materiału

Dopowiadając do studium materiału, kilka faktów:
  • materiał napina się/otacza na okrągłych rzeczach, a tam, gdzie jest luźniejszy, łamie się i jest pognieciony
  • cienie są mocniejsze w głębszych zagięciach
  • kreska, obrys przy fałdach nie są dobrym pomysłem na ich pokazanie, bo wszystko powinno wychodzić z krawędzi pomiędzy walorem
  • bliżej miejsca zaczepu, zawieszenia draperii, fałdy są mniejsze i bardziej skręcone, gęstsze

To już wszystko, jeśli chodzi o to, jak rysować materiał. Oczywiście, potem jeszcze można rozbić się na np. materiały o ciasnym splocie lub przezroczyste tiule, ale główne zasady dalej pozostają takie same.

Przy okazji poczytaj o:

Co możesz ćwiczyć w szkicowniku, 7 ćwiczeń na 7 dni!

Kiedy są egzaminy na architekturę w Polsce, na uczelniach.

Architekt na 4 kontynentach – Paweł Podwojewski Studio Motiv