10 rzeczy, które musisz umieć na egzamin na architekturę w Gdańsku!

Jak przygotować się na egzamin na architekturę?

Maj jest miesiącem pracowitym pod względem matur i, dla niektórych, przygotowań do egzaminów na architekturę na Politechnice Gdańskiej. To ogrom pracy, czasu poświęconego na naukę… wróć. Mało kto tyle się uczy po zakończeniu roku w LO. Nie oszukujmy się – nie uczysz się dziennie 8h, prawda? Pocieszę cię, że w pracy będzie gorzej, a jak założysz studio, firmę – kosmos! Jednak wróćmy do tematu, czyli egzamin na architekturę w Gdańsku. W maju możesz jeszcze nadrobić kilka kwestii, poczytać o historii architektury, a także ogółem lepiej przygotować się do egzaminów.

Podajemy 10 rzeczy, które powinieneś mieć wyćwiczone, a także jak rysować, kreślić, by zdać na architekturę:

1. Prosta krecha

Jeszcze nie zdążyłeś jej wyrobić? To już ostatni dzwonek na wyrobienie prostych kresek! Bierz kartkę, format B2 i z wolnej ręki, całym ramieniem (nie nadgarstkiem! On akurat musi sztywny podczas rysowania linii) robisz kreski przez całą kartkę. Jedną stronę, drugą i dziesiątą… Aż do znudzenia albo do wyrobienia ręki.

Zobacz jak wyrobić sobie prostą krechę!

2. Kadrowanie

Z podstaw – kompozycja i jej złoty podział wystarczy. Gwarantuje poprawne ułożenie i czytanie elementów na pracy rysunkowej. Najlepiej się to ćwiczy tworząc thumbnails, czyli małe 5-10 minutowe rysowane kompozycje. Włącz ulubiony film, zatrzymuj kiedy spodoba Ci się kadr i szkicuj go! Im więcej ich zrobisz, tym więcej ci to da. 

W słowniczku więcej o kompozcyji! 

Opis szczegółowy komponowania tutaj.

3. Walor

Musisz wiedzieć, co to jest i jak z niego korzystać, a przynajmniej w teorii. Musisz wiedzieć, że walor to szarości i rysunek powinien posiadać całą jego rozpiętość – od czerni (albo prawie czerni) do bieli. Sam w sobie docelowo buduje kontrast oraz głębie na rysunku. Najlepiej go ćwiczyć, kopiując prace mistrzów lub rysując prace bez linearki, samym walorem/plamą.

Co to walor i jak się z niego korzysta – przeczytaj!

4. Perspektywa

Bez niej niczego ani nie zbudujesz, ani nie wykreślisz. Linia horyzontu, punkty zbiegu i perspektywa trójzbiegowa nie powinny być ci obce! Najlepiej wyszukać sobie wymyślne elementy/obiekty jak dźwigi albo budynki z góry. Można też budować kompozycje z brył, ponieważ wyrabia to prostą kreskę i wyczucie perspektywy.

Lekcja rysunku perspektywy online!

5. Aksonometria

Budowanie brył z rzutów i odwrotnie w ujęciu równoległym. W aksonometrii nie występują punkty zbiegu i skróty perspektywiczne. Najlepsze ćwiczenia na wyobraźnię przestrzenną (która w sumie powinna być osobnym punktem tej listy) można pobrać z internetu.

Podstawy aksonometrii zobacz tutaj!

6. Proces kreatywny

Faza projektowania, która pomaga wykrystalizować ideę projektu i go dopracować.

Dzieli się ją na kilka etapów, czyli tak w skrócie:

  • tworzymy mapę myśli,
  • robimy bardzo dużo szkiców wstępnych
  • rozwijamy wybrane 2-3 projekty ze szkiców
  • analizujemy poprzedni etap, dodajemy komentarze
  • wybieramy najlepszy projekt i pracujemy nad jego detalami, fakturami oraz ewentualnymi problemami

Skrócony przykład możesz podejrzeć tutaj – Rysunek Dom w Górach – rysunek krok po kroku.

7. Studium

Nie jest to konkretnie potrzebne na egzaminie na architekturę, jednak jako samo ćwiczenie, proces ten będzie Ci towarzyszył przez całe życie projektowe. Musisz wiedzieć, jak wykonać studium danego tematu, by go zrozumieć i przeanalizować. Pomaga zapamiętać, a także przyswoić oraz zrozumieć otaczający Cię świat.

Studium: drewna, szkła, draperii, anatomii.

8. Anatomia ludzka

Powinieneś znać na pamięć proporcje ludzkiego ciała, wszystkie! Musisz umieć mierzyć i tworzyć rysunek poprawny anatomicznie. Ważne jest także, byś wyrobił sobie oko co do tej poprawności – na egzaminach nie będzie osoby, która powiedziałaby ci wprost, że np nogi są za długie lub głowa za mała. Musisz nauczyć się samemu wyszukiwać swoje błędy, aby dobrze wypadł ci egzamin na architekturę.

Proporcje-kości-mięśnie-skóra-detal/skóra.

9. Historia architektury

Wprawdzie nie ma jej aż tyle na egzaminach na architekturę w Gdańsku, ale mimo to może się pojawić. Jej znajomość pomoże Ci projektować lepsze, a także ładniejsze i bardziej dopracowane rzeczy. Tutaj możesz przeczytać artykuł o 20 architektach, których musisz znać przed egzaminem na architekturę.

Lekcja wstępna o historii architektury!

10. Wykreślane cieni

Jest to kolejny temat po aksonometrii i perspektywie, który jest ważną składową zrozumienia świata i jego budowy w rysunku, malarstwie, concept arcie czy architekturze. Warto przećwiczyć to z nauczycielem w szkole rysunku.

Lekcja rysowania cieni.

Wszystkie rzeczy, które wymieniliśmy powyżej, musisz znać na poziomie (co najmniej!) podstawowym, by zaliczyć egzamin na architekturę i być świadomym, na jakie studia idziesz.

Jeśli Twoim zdaniem brakuje czegoś, napisz w komentarzu, dodamy to.

22 comments

Comments are closed.