10 rzeczy, które powinieneś umieć przed egzaminem na architekturę w Gdańsku!

Kreślenie sześcianów w perspektywnie. Rysunek odręczny. Przygotowanie do architektury.

Egzamin architektura? Czy umiesz te 10 rzeczy?

Maj – jest miesiącem pracowitym pod względem matur i przygotowań do egzaminów na architekturę na Politechnice Gdańskiej. To ogrom pracy, czasu poświęconego na naukę…

…wróć – mało kto tyle się uczy po zakończeniu roku w LO. Nie oszukujmy się – 8h dziennie się nie uczysz, prawda? 😀  Pocieszę Cię, że w pracy będzie gorzej, a jak założysz studio, firmę – kosmos!

 

Jednak do rzeczy – studia architektura Gdańsk?  W maju możesz nadrobić, doszkolić parę rzeczy przed egzaminami.

 

Tutaj masz 10 z nich oraz jak je ćwiczyć, rysować, kreślić, by zdać na architekturę:

 

1. Prosta krecha

Nie masz jej? To ostatni dzwonek na wyrobienie prostych kresek! Bierz kartkę, format B2 i z wolnej ręki, całym ramieniem ( nie nadgarstkiem, on jest sztywny podczas rysowania linii), robisz kreski przez całą kartkę. Jedną stronę, drugą i dziesiątą…

Zobacz jak wyrobić sobie prostą krechę!

2.  Kadrowanie

Z podstaw – kompozycja i jej złoty trójpodział wystarczy. Gwarantuje poprawne ułożenie, czytanie elementów na pracy rysunkowej. Najlepiej się to ćwiczy tworząc thumbnails, małe 5-10 minutowe rysowane kompozycje. Włącz ulubiony film, zatrzymuj kiedy spodoba Ci się kadr i szkicuj go!

W słowniczku więcej o kompozcyji! 

Opis szczegółowy komponowania, kompozycji tutaj.

 

3. Walor

Co to jest i jak z niego korzystać, przynajmniej w teorii. Musisz wiedzieć, że walor to szarości i rysunek powinien posiadać całą jego rozpiętość, a sam w sobie docelowo buduje kontrast oraz głębie na rysunku. Najlepiej go ćwiczyć kopiując prace mistrzów lub rysując prace bez linearki, sam walor/plama.

Co to walor dokładnie i jak się z niego korzysta – przeczytaj!

4.  Perspektywa

Bez niej niczego nie zbudujesz, nie wykreślisz. Linia horyzontu, punkty zbiegu i perspektywa trójzbiegowa nie jest Ci obca! Najlepiej wyszukać sobie zmyślne elementy jak dźwigi, budynki z góry czy budować kompozycje z brył. Wyrabia to prostą kreskę i użycie perspektywy.

Lekcja rysunku perspektywy online!

5. Aksonometria

Budowanie brył z rzutów i odwrotnie, w ujęciu równoległym. W aksonometrii nie wystepują punkty zbiegu i skróty perspektywiczne. Najlepsze ćwiczenia na wyobraźnię przestrzenną (która w sumie powinna być osobnym punktem tej listy), można pobrać z internetu.

Podstawy aksonometrii zobacz tutaj!

6. Proces kreatywny

Faza projektowania, która pomaga wykrystalizować ideę projektu i go dopracować.

Dzieli się ją na kilka etapów, tak w skrócie:

  • tworzymy mapę myśli,
  • robimy bardzo dużo szkiców wstępnych
  • rozwijamy wybrane 2-3 projekty ze szkiców
  • analizujemy poprzedni etap, dodajemy komentarze
  • wybieramy najlepszy projekt i pracujemy nad jego detalami, fakturami

Skrócony przykład możesz podejrzeć tutaj – Rysunek Dom w Górach – rysunek krok po kroku.

 

7. Studium

Nie jest to konkretnie potrzebne na egzaminie na architekturę, jednak jako samo ćwiczenie, proces będzie Ci towarzyszył przez całe życie projektowe. Musisz wiedzieć jak wykonać studium danego tematu, by go zrozumieć, zanalizować. Pomaga zapamiętać, przyswoić zrozumieć otaczający Cię świat.

Studium: drewna, szkła, draperii, anatomii.

8. Anatomia ludzka

Powinieneś znać na pamięć proporcje ludzkiego ciala, wszystkie! Musisz umieć mierzyć i tworzyć rysunek w krokach anatomie, postać.

Proporcje-kości-mięśnie-skóra-detal/skóra.

 

9. Historia architektury

Wprawdzie nie ma jej już tyle na egzaminach na architekturę w Gdańsku, ale może się pojawić. Jej znajomość pomoże Ci projektować lepsze rzeczy, ładniejsze i bardziej dopracowane. Tutaj możesz przeczytać artykuł o 20 architektach, których musisz znać przed egzaminem na architkturę.

Lekcja wstępna o historii architektury!

10. Wykreślane cieni

Jest to kolejny temat po aksonometrii i perspektywnie, który jest ważnym składowym zrozumienia świata i jego budowy w rysunku, malarstwie, concept arcie czy architekturze. Jest to dobrze ćwiczyć z nauczycielem w szkole rysunku.

Lekcja rysowania cieni.

Wszystkie te 10 rzeczy, musisz znać na poziomie podstawowym, by zaliczyć egzamin i być świadomym na jakie studia idziesz.

 

Jeśli Twoim zdaniem brakuje czegoś, napisz w komentarzu, dodamy to.

 

Kurs rysunku online – KRO