Słowniczek do rysowania/malowania

Rysownicy, ilustratorzy, projektanci, architekci czy fotografowie posługują się pewnymi pojęciami podstawowymi dla nich. Nie zawsze są one zrozumiałe dla laików lub początkujących. Postaramy się kilka, na swój sposób, wytłumaczyć Tobie.

Darmowy kurs rysunku online – 25 lekcji rysowania krok po kroku.

Rysunek:

Focal Point – najważniejszy punkt na pracy, ten, który artysta chciałby pokazać obserwującym. Nie zawsze jest ogromny, na całą kompozycję. Czasem potrafi być mikroskopijny, ale dzięki kompozycji widoczny!

Głębia  sposób oddawania odległości na rysunku walorowym, kolorowym. Uzyskujemy ją poprzez stosowanie perspektywy powietrznej i kontrastu. Im mniejsza różnica w walorze pomiedzy elementami, czyli mniejszy kontrast, tym dany przedmiot znajduje się dalej optycznie. Można w ten sposób przeskalowywać swoje prace, podkreślać focal point lub zwrócić uwagę na coś zupełnie innego w kompozycji.

Kompozycja – takie ułożenie elementów, światła, kresek, głębi by skupić uwagę obserwatora na focal poincie.

Kontrast – różnica między skalami szarości, im bliżej zestawiony jest walor o wartości od 0 do 10, tym większy jest kontrast, pomiędzy wartością zero, a trzy jest taki sam kontrast jak pomiedzy trzy, a sześć itd. To nam buduje głębię.

Kreska – indywidualny rodzaj nakładania kresek, ich grubości, nacisku i sposobu ułożenia. Wyrabia się całe życie i zmienia. Po ok. 6-18 pierwszych miesiącach rysowania można zobaczyć poprawę Krechy.

Szraf – rodzaj nakładania kresek, szarości/waloru, cieniowania, kreska przy kresce w pewnej odległości, równolegle.

Walor – skala szarości nakładana ołówkiem, cienkopisem, innymi technikami. Oznacza się, zazwyczaj w skali od 0 do 10. Dzięki niemu buduje się kontrast i głębię.  Występuje on także w kolorze, jest jego elementem składowym.

Wrażliwa kreska – sposób podkreślenia elementu, nałożenia kreski, od mocnej, grubej, delikatnie wypuszczając, odrywając ołówek od karti, kończymy cieńką, lekką kreską.

Trójpodział  – grid/siatka, po której układamy elementy lub szukamy podobnego ułożenia. Gwarantuje poprawną kompozycję. W miejscu przecięcia się linii, dajemy nasz focal point. Kompozycja jest wtedy zawsze z jednej strony otwarta, z drugiej zamknięta. Szerzej opisane „zjawisko kompozycji” jest tutaj – KLICK.

Linearkarysunek linearny, samą linią, bez waloru, szarości – tylko linie.

Thumbnails – małe, szybkie szkice kompozycyjne. Zazwyczaj robi się je w seriach, po kilka, kilkanaście na stronie.

 

Z biegem czasu i artykułów będziemy rozpisywać nasz słowniczek pojęć dla rysowników!

Jak rysować drzewo liściaste!

You may also like...