Rekrutacja na grafikę na UMK w Toruniu wymaga przygotowania portfolio, toteż wielu kandydatów jeszcze przed podejściem do procesu rekrutacji szuka informacji na temat tego, jak takie portfolio najlepiej złożyć, jakie prace w nim zawrzeć. Zobacz portfolio Zofii Zdybel, która – kandydując na grafikę na UMK w Toruniu – dostała maksymalną liczbę punktów za swoje prace.
Jak przygotować portfolio na grafikę?
Tutaj nie ma miejsca na ewentualne pudrowanie rzeczywistości, co delikatnie można próbować robić przy autoprezentacji. Ktokolwiek pisał maturę z polskiego (a wszyscy pisaliście), doskonale wie, co mam na myśli. Wasze portfolio powinno być przemyślane i możliwie jak najlepszej jakości. Co się składa na tą „jakość:”? Żeby odpowiedź była taka prosta… To nie jest matematyka i nie zawsze 2+2 równa się 4. Ale potraktujcie to jako atut, a nie minus. Tu nie ma jednoznacznych i zerojedynkowych kryteriów. Tu nie do końca można powiedzieć, że coś jest dobre lub złe, albo ładne lub brzydkie.
Dlatego moim zdaniem warto pamiętać o 3 najważniejszych rzeczach – kolejność dowolna: warsztat/technika, warstwa artystyczna i indywidualny charakter. Pamiętajcie, komisja dostaje do obejrzenia w jednym czasie dziesiątki, a czasem nawet setki prac. Spróbujcie pomyśleć, co w waszym portfolio może przykuć ich uwagę. Zastanówcie się czy macie coś, z czego jesteście szczególnie dumni, co pokazuje Wasz oryginalny pomysł, świetną technikę, a może wyjątkowo dobrze oddany światłocień. Spójrzcie na swoje prace pod różnym kątem, ale też wyobraźcie sobie, że oglądacie dzisiaj już 35. portfolio i dlaczego to właśnie to powinno jakoś zostać zapamiętane.
Co dodać do portfolio na grafikę na UMK w Toruniu?
Dostajecie oczywiście konkretne wymagania co ma się znaleźć w przeglądzie waszych prac, jednak od was zależy jak pokażecie swój warsztat. W zależności od roku, w którym zdajecie, wymagania mogą się zmieniać. W moim portfolio musiałam zawrzeć:
Konstruując moje portfolio na UMK w Toruniu, skupiłam się przede wszystkim na ukazaniu klasycznego warsztatu oraz dodałam kilka prac od siebie starając się pokazać moje zainteresowania. Zadbałam o różnorodność rysunków, ukazując całe postacie jak i portrety oraz martwe natury wykonane zarówno ołówkiem, jak i tuszem oraz węglem. Starałam się więc pokazać jak najwięcej technik, jakimi władam. Zobaczcie sami:
Jak napisane jest w wytycznych, można również dołączyć prace z innych dyscyplin i z tej okazji jak najbardziej powinniście skorzystać. Ukaże to lepiej wasze zainteresowania i będzie ciekawym dodatkiem do obowiązkowej klasyki rysunku i malarstwa. Ja w moim portfolio podzieliłam dodatkowe prace na dwie sekcje: prace z grafiki artystycznej oraz projektowej. Jako że miałam szansę wykonywać prace technikami grafiki warsztatowej, jakimi są sitodruk, czy linoryt, dodałam je do portfolio. W sekcji grafiki projektowej zawarłam to, co najbardziej lubię wykonywać, czyli znaki graficzne oraz autorski krój pisma. Nawiązałam również w autoprezentacji do mojego zamiłowania do projektowania liternictwa, co odzwierciedliłam właśnie pracami w portfolio.
O co zadbać, przygotowując portfolio?
Zadbajcie szczególnie o prezentację prac projektowych. Dobrze jest dodać znakowi kolor, utworzyć kompozycję graficzną, czy projekt wrzucić na mockup. Doda to charakteru waszym projektom i będzie wyglądać dużo bardziej profesjonalnie i przemyślanie, niż umieszczenie czarnego znaku na białym tle. Takich rzeczy można nauczyć się na przykład w szkole rysunku Edukreska w Toruniu.
Poza zawartością, warto też pamiętać o technikaliach. Pamiętajcie, że materiały przesyłacie online, dlatego warto zadbać o dobrą jakość zdjęć. Zróbcie je najlepiej w naturalnym oświetleniu i pamiętajcie, żeby zawierało jedynie waszą pracę. Komisja nie chce oglądać wnętrza waszego pokoju lub sztalugi, na której jest praca, więc pamiętajcie, by zdjęcia odpowiednio wykadrować.
Potraktujcie portfolio bardziej jako całościową i spójną prezentację, a nie same zdjęcia prac. Zadbajcie o stronę tytułową z waszym imieniem i nazwiskiem oraz o podpisy pod pracami ze wskazaniem techniki oraz rokiem wykonania. Nada to profesjonalnego charakteru całości. W swoim portfolio dodałam również neutralne szare tło, aby prace dobrze się na nim wybijały. Materiały plastyczne do wykonania prac można zakupić w jednym ze sklepów plastycznych w Toruniu.