tutorial rysunek postać jak narysować człowieka

KRO-016 Kurs rysunku online: jak narysować postać – proporcje!

Aktualnie w naszych pracowniach lecimy z tematami projektowymi na przemian zadaniami jak narysować postać. Daje to przyjemną odmianę w pracy nad rysunkiem i nie jest monotonne, choć i tak ludzie narzekają, że znowu perspektywa i projekt lub anatomia.

A  jednak, takie bloki tygodniowe są dobrym rozwiązaniem. Można wymęczyć temat, jak tylko się da, codziennie, przez 7 dni, na kilka sposobów!

Wracając do kursu rysunku online – jak narysować postać.

Idąc na egzamin na architekturę (Politechnika Gdańska i Politechnika Wrocławska) na I etapie rekrutacji zadaniem kandydatów jest narysowanie modelki. Na ASP studium postaci zawsze jest wymaganie w teczkach, a także, podobnie jak na architekturze, studium ciała może być jednym z zadań na egzaminie (np. na grafice na ASP w Gdańsku).

Rysowanie postaci bardzo dobrze wyrabia wyczucie proporcji. Niepoprawne odwzorowanie proporcji na martwej naturze nie robi dużej różnicy, elementy mogły przecież tak wyglądać. Zaburzone proporcje w rysunku ludzkiego ciała każdy człowiek intuicyjnie wychwyci, nawet jeśli nigdy nie zajmował się rysunkiem. Nikt nie lubi, gdy zamiast człowieka wyjdzie mu ogr albo karzeł.

Lekcje rysunku anatomii w 3 częściach

Idea za tymi lekcjami? Chcemy pokazać sposób uczenia się anatomii, byś mógł potem ćwiczyć sam.

Anatomii powinniśmy się uczyć po kolei:

  1. Proporcje ciała, uproszczanie kształtów i zarys anatomii.
  2. Mięśnie i rozkładanie na bryły: głowa, tors, kończyny.
  3. Rysowanie postaci krok po kroku.

Przy okazji będę wspominał tytuły książek, które warto ogarnąć i porysować z nich troszkę.


Proporcje ciała w rysunku

Najprostszy i najważniejszy etap. Idealną postać dzielimy na 8 głów w wysokości (normalnie człowiek ma 7-7,5 głowy, kiedy jest pięknym supermanem to dopiero 8).

Można o tym poczytać w książce Andrew Loomisa (Figure drawing for all it’s worth), skąd chyba wszyscy rysownicy się uczą anatomii na początku.

Zaczynamy od głowy, która składa się z dwóch brył: czaszka + żuchwa. To ważne, bo ona nie jest jajkiem, ufoludkiem czy ziemniakiem (poważnie czasem tak to wygląda u początkujących, przykłady z życia wzięte).

Wpisujemy głowę i lecimy dalej, niżej. Linia ramion zaczyna się na wysokości 2/3 drugiej głowy. Aby uzyskać miejsce stawu barkowego musisz w poziomie, w drugiej głowie od góry, odmierzyć głowę (wiem, masło maślane, ale popatrz na GIF). Potem trzecia głowa od góry to pępek – od niej ciągniesz linie przechodzącą przez końce głowy w poziomie, w miejscu przecięcia się z linią ramion, są stawy barkowe! Ta dam!

WAŻNE! Krocze to dokładnie połowa wysokości postaci, warto zaznaczać sobie to od razu, bo często to gubi się gdzieś po drodze. 

Dodam, że szerokość głowy wyznacza też sutki.

Na pełnej wyprostowanej postaci końce palców powinny wyznaczać środek uda.

Szerokość postaci i jej ogólne proporcje są zależne od modela i różne. Idealnie mamy 8 głów, jednak głównie takich ludzi spotykamy w albumach i na zdjęciach. Jeśli chcesz narysować cherlaka czy też superbohatera, pobaw się ich proporcjami i szerokością ramion. Normalny człek będzie miał ok. 7,5 wysokości głowy,  idealny 8, a bohater aż 9!

Potem, ucząc się z książki podanej na początku lekcji, możesz przejść przez kolejne etapy: kości i mięśnie. Wszystko w uproszczeniu, po kolei. Rysujesz to tak długo i w takiej ilości, aby być w stanie rysować to swobodnie z głowy. Nie chodzi o przerysowanie raz, tylko zapamiętanie kształtów, zrozumienie i przeanalizowanie tego, co rysujesz i jak. Po takich ćwiczeniach i przerobieniu tematu nie będziesz musiał się już zastanawiać, jak narysować postać.

Zadania
  • Stwórz historię z 5-10 postaci, takich patyczaków, które wchodzą w interakcje między sobą. Pozwoli to na swobodne korzystanie z proporcji i wyczucie równowagi postaci. To samo możesz powtórzyć potem z postaciami „ubranymi” w mięśnie.
  • Quick Poses – wchodzisz na stronę i dajesz sobie 60-90 sekund na narysowanie postaci. Starasz się je narysować, szybko, brzydko, ale proporcjonalnie.

Poza tym poczytaj też o:

Gdzie warto studiować architekturę – ranking uczelni.

Studium draperii – jak rysować materiał.

18 filmów o architektach, które warto obejrzeć.

Kurs rysunku online – KRO