Nauka rysowania prostych linii i nie tylko! Podstawy.

KRO-001 Kurs rysunku online: Prosta kreska

Kurs rysunku darmowy online – z zamysłem tego nieśliśmy się 3 lata! Zrobimy płatny! Zbieranie materiału, zebrania zespołu, nieudane próby rozpoczęcia i słomiany zapał. Jaką wybrać formę? Gdzie? Za ile? Skoro dajemy to samo w pracowni, uczymy i pobieramy opłaty, to czemu nie w Internetach?

Wniosek? Chcemy dać wszystkim, to czego uczymy, za darmo. Jeśli ktoś chciałbym dowiedzieć się więcej – zapraszamy do pracowni.  Tymczasem, każde zadanie z celami i wnioskami  na poziomie kursu podstawowego damy tutaj,  na Kresl.

 

Kurs rysunku online podstawowy 001

Lekcja rysunku online 002 ” Martwa natura”

 

Pierwszym krokiem jest ćwiczenie ręki, prostej kreski. Z uwagi na to, że piszemy całe życie, trzymając normalnie ołówek, długopis w dłoni, rysujemy z natury nadgarstkiem. Niestety wynikiem tego są „banany”, krzywe linie, które przy designie, perspektywie i architekturze nie są wskazane. Bananami każdy może rysować, prostą linią bez linijki już nie, dlatego zaczynamy od nauki rysowania prostej kreski.

Rysowanie nadgarstkiem, tocząc koła, błędnie!
Rysowanie z „wolnej ręki”

Dziwi każdego, ale ma kilka zalet. Nie nawalamy dłonią po kartce, ścierając ołówek i brudząc pracę i rysujemy szybko. Bardzo szybko. Dłoń fruwa w powietrzu! Musisz przyzwyczaić się do tego, koniec, kropka.

 

Trzymanie ołówka.

Tak, dziwnie, mało naturalnie, ale tak trzeba 😛  Dzięki temu będziemy mieli lekką kreskę i dłuższe ramie do rysowania prostych linii.

Poprawne trzymanie ołówka, do rysowania z wolnej ręki.

 

Rysowanie linii

Prostą linie rysujemy całym ramieniem, z usztywnionym nadgarstkiem.

Sztywny nadgarstek – proste linie! Poprawne rysowanie linii.
Ćwiczenia

Tak jak przed treningiem powinieneś rozgrzać się, tak przed rozpoczęciem rysowania daj sobie 15-20 min na rozrysowanie ręki. Choć na pierwszych  zajęciach dajemy na to nawet 90 min 😛

 

Dzielimy kartkę na 3 części.

W każdej będziemy rysować inne linie:

  • I – skośne linie co 0,5-1 cm, tak równoległe jak się do siebie.
  • II – linie proste, równoległe do kartki co 0,5-1 cm .
  • III – linia prosta + do niej prostopadła, tak w nieskończoność.

 

Co jest ważne…!
  1. Róbmy linie ładne, normalnym tempem. Nie machamy krzywulców na od*&%$%&  tylko  proste linie. To ćwiczenie, nie przymus czy odwalenie zadania.
  2. Zanim narysujemy linie, zróbmy ruchy widmo w powietrzu, później oznaczmy dwie kropki na kartce i połączmy je jednym ruchem, tworząc poetycko prostą linie 😀
  3. Im dalej staniemy od sztalugi, kartki, tym ramie nasze z ołówkiem będzie dłuższe i łatwiej będzie rysować proste linie.
Jak to powinno wyglądać.

Po lewej mamy poprawnie zrobione zadanie, po prawej źle, brzydko, dopuszczająco!

Ćwiczenie prostej kreski, dla perspektywy, dla chwały!

 

Po tym zadaniu, zazwyczaj dajemy na 90 min rysunek martwej natury. Tak dla zróżnicowania tematyki i powoli wprowadzamy do rysunku sztalugowego, co by nie dawać za dużo informacji na raz. Trzymamy jedynie rygor „rysowania z wolnej ręki.”

 

Wpadaj do grupy na facebooku, gdzie zaczniemy publikować dodatkowe tipy odnośnie rysunku i egzaminów na studia!

Dodaję się do grupy

KRO-002 Kurs rysunku online: Martwa natura

Jak macie pytania lub coś wam nie pasuje – piszcie w komentarzach 🙂

Polecamy poczytać też :SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave