Nauka rysowania prostych linii i nie tylko! Podstawy.

Prosta kreska – Kurs rysunku online | KRO-01

Darmowy kurs rysunku online – z tym zamysłem nieśliśmy się już 3 lata! Zbieranie materiału, zebranie zespołu, nieudane próby rozpoczęcia i słomiany zapał, a czasu niewiele. Jaką wybrać formę? Gdzie? Za ile? Skoro dajemy to samo w pracowni, uczymy i pobieramy opłaty, to czemu nie w Internetach?

Wniosek? Chcemy dać wszystkim to, czego uczymy, i to za darmo. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszamy do nas do pracowni. Tymczasem każde zadanie z celami i wnioskami na poziomie kursu podstawowego damy tutaj, czyli na Kreśl.

Darmowy kurs rysunku online – podstawowy 001

Lekcja rysunku online 002 „Martwa natura”

Pierwszym krokiem jest ćwiczenie ręki i prostej kreski, bo będzie to przydatne podczas kolejnych etapów. Z uwagi na to, że całe życie piszemy, trzymając „normalnie” ołówek/długopis w dłoni, wszyscy rysujemy z natury nadgarstkiem. Niestety wynikiem tego są „banany”, czyli krzywe linie, które przy designie, perspektywie i architekturze nie są wskazane. Bananami każdy może rysować, a prostą linią bez linijki już nie, dlatego zaczynamy od nauki rysowania prostej kreski.

Rysowanie nadgarstkiem, tocząc koła – błędnie!
Rysowanie z „wolnej ręki”

Dziwi każdego, ale ma kilka zalet. Nie nawalamy dłonią po kartce, ścierając ołówek i brudząc pracę, a rysujemy szybko. Bardzo szybko. Dłoń fruwa w powietrzu! Musisz przyzwyczaić się do tego, koniec, kropka.

Trzymanie ołówka

Tak, dziwnie, mało naturalnie, ale tak trzeba 😛 Dzięki temu będziemy mieli lekką kreskę, a także „dłuższe” ramie do rysowania prostych linii.

Poprawne trzymanie ołówka do rysowania z wolnej ręki.
Rysowanie linii

Prostą linię rysujemy całym ramieniem, z usztywnionym nadgarstkiem.

Trzymamy sztywny nadgarstek, a dzięki temu mamy proste linie! Poprawne rysowanie linii.
Ćwiczenia

Tak jak przed treningiem powinieneś się rozgrzać, tak przed rozpoczęciem rysowania daj sobie 15-20 min na rozrysowanie ręki. Chociaż na pierwszych zajęciach dajemy na to nawet 90 min., więc na spokojnie się rozgrzejesz.

Dzielimy kartkę na 3 części

W każdej będziemy rysować inne linie:

  • I – skośne linie co 0,5-1 cm, równoległe do siebie.
  • II – linie proste, równoległe do kartki co 0,5-1 cm.
  • III – linia prosta + do niej prostopadła, tak w nieskończoność.
Co jest ważne…!
  1. Róbmy ładne linie, normalnym tempem. Nie za wolno, bo nie trzeba dziergać każdej kreski przez 15 minut. Również nie machamy krzywulców na od*&%$%&, a staramy się robić tylko proste linie. To ćwiczenie, a nie przymus czy odwalenie zadania domowego.
  2. Zanim narysujemy linie, zróbmy ruchy-widmo w powietrzu. Dopiero później oznaczmy dwie kropki na kartce i połączmy je jednym ruchem, tworząc poetycko prostą linie 😀
  3. Im dalej staniemy od sztalugi/kartki, tym nasze ramię z ołówkiem będzie dłuższe i łatwiej będzie rysować proste linie.
Jak to powinno wyglądać?

Po lewej mamy poprawnie zrobione zadanie, a po prawej źle, brzydko, dopuszczająco!

Ćwiczenie prostej kreski
Ćwiczenie prostej kreski, dla perspektywy, dla chwały!

Po tym zadaniu zazwyczaj dajemy na 90 min rysunek martwej natury. Tak dla zróżnicowania tematyki powoli wprowadzamy do rysunku sztalugowego, coby nie dawać za dużo informacji na raz. Trzymamy jedynie rygor „rysowania z wolnej ręki”, żeby o tym nikt nie zapomniał.

Zaczynając ćwiczenia rysunku, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie wszystko wyjdzie od razu, bo czasem trzeba wielu godzin czy dni, żeby opanować prostą kreskę.

Wpadaj do grupy na facebooku, gdzie zaczniemy publikować dodatkowe tipy odnośnie rysunku i egzaminów na studia!

Dodaję się do grupy

KRO-002 Kurs rysunku online: Martwa natura

Jeśli macie pytania, to chętnie na nie odpowiemy. Więc śmiało piszcie w komentarzach 🙂

Polecamy poczytać także:

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

18 comments

Comments are closed.