Perspektywa i zasady jej stosowania są sposobem na zilustrowanie trójwymiarowego przedmiotu lub pomieszczenia na formacie 2D na zwykłej kartce papieru. Jest iluzją optyczną, wykorzystywaną do stworzenia głębi, odległości i wrażenia realizmu.
Spis treści
Lekcja rysunku online poprzednia 002 „Martwa natura”
Jak to wygląda w praktyce?
Perspektywa pozwala nam dość dokładnie określić przestrzeń kompozycji czy płaszczyzny, na których będziemy coś stawiać lub budować. Teoria perspektywy ułatwia sprawę, a znając jej podstawy, będziesz w stanie tworzyć realistycznie wyglądające szkice.
To do dzieła! Prosta kreska tutaj jest bardzo wskazana 🙂
Perspektywa
Zasady
Perspektywa jednozbiegowa – najprostsza, dlatego też od niej zaczynamy. Pokazuje efekt skrótu perspektywicznego. Im dalej idziemy do punktu zbiegu, tym bardziej elementy będą się stawać „coraz mniejsze”. Przykład? Stoicie na torach i widzicie, że szyny zbiegają się w jednym punkcie, w oddali. Podkłady kolejowe mają coraz większe zagęszczenie, im bliżej punktu zbiegu się znajdują.
Używanie tylko i wyłącznie jednego zbiegu na kompozycjach będzie wyglądało topornie nudno. Jednozbiegowej perspektywy używamy jedynie do tłumaczenia, wstępu… no chyba, że masz sporego skilla i podbijesz pracę fakturami, cieniami itd. Jednak to temat na inną lekcję kursu rysunku online.
Lekcja rysunku online następna 004 „Kompozycja”
- Linie zbiegu schodzą się do jednego punktu/zbiegu
- Linii zbiegu jest nieskończenie wiele
- Człowiek stoi równolegle względem ściany, obiektu w tym przypadku
- H – to linia horyzontu, poziom naszego wzroku
Będąc w pokoju, stojąc naprzeciw jednej ze ścian, możemy naszą perspektywę narysować tak, jak poniżej.
Stojąc na wprost ściany, krawędzie idące wzdłuż naszego wzroku mają jeden punkt zbiegu. Reszta jest albo pionowa albo pozioma, równoległa do linii horyzontu.
Poniżej mamy takie same sytuacje, ale widziane z góry. Środkowy przykład przedstawia sytuację, gdy oddalamy/przybliżamy się od ściany, a prawy, gdy przemieszczamy się po szerokości ściany prawo/lewo/przód/tył.
*Dwie linie wychodzące z kropki, to pole widzenia danej osoby.
Linia horyzontu
Horyzont to coś, co musisz znać i zawsze wiedzieć, gdzie wypada. Nawet jeśli nie jest widoczny na kartce!
Horyzont to:
- Linia określająca poziom wzroku
- Linia wyznaczająca miejsca głów ludzi
- Linia, na której znajdują się punkty zbiegu
Linia horyzontu to poziom naszego wzroku. To oznacza, że jeśli stoimy na tej samej płaszczyźnie, co dany budynek/obiekt, to wszystko do linii horyzontu ma wysokość ok. 1,6-1,8 m. Na takiej wysokości mniej więcej przeciętny człowiek ma oczy 😉 Mówiąc płaszczyzna, mam na myśli np. plac, ziemię, piętro.
WAŻNE! Wszystko, co jest pod linią horyzontu, jest widziane przez Ciebie od góry, a jeśli coś wyjdzie ponad linię horyzontu – widzimy to od dołu.
Przykłady ułożenia brył i ich odpowiednik w perspektywie.
Zadania
1. Narysuj pomieszczenie, w którym jesteś tak, jakbyś stał naprzeciw ściany.
2. Narysuj kompozycje z 5 prostych brył, graniastosłupów w perspektywie jednozbiegowej podobnie, jak w ostatnim przykładzie.
…………………………………………
Perspektywano2
W rysunku jest trochę inaczej niż np. w fotografii czy filmach. Im bardziej złożona kompozycja, tym lepsza, ciekawsza. Nie zajara nas, jak bekon na patelni, minimalistyczny rysunek kamyka na plaży, a zdjęcie już tak… Stąd mamy perspektywę dwuzbiegową!
A tak już poważnie, to pozwala ona pokazywać obiekty widziane pod kątem, nie na wprost, ale np. z narożnika. Jest to naturalniejsza forma przedstawiania tego, co widzimy, bo nie za często patrzymy na coś idealnie na wprost, a z jakiegoś kątu, fov’a.
Zasady perspektywy dwuzbiegowej-bocznej
- W obrębie kartki znajduje się jeden punkt zbiegu, drugi po za kadrem
- Linie dążą do punktów zbiegu
- Zbieg to szacowany punkt na horyzoncie – dowolny
Na górze masz siatkę perspektywiczną, w którą można wpisać dowolny obiekt. Jeśli będzie to sześcian widziany pod kątem, to potrzebujesz dwóch punktów zbiegu, każdego do każdej grupy linii równoległych wobec siebie w tej bryle. Sześcian ma ściany ustawione wobec siebie pod kątem 90 stopni. Czy już wiesz, o jakich liniach równoległych mówię? O krawędziach. Poniżej przykład „domku” w perspektywie dwuzbiegowej.
Odległości między punktami zbiegu nie są stałe, ale są między nimi pewne zależności. W tych domkach, po lewej, człowiek stoi blisko obiektu, perspektywa jest łagodna, naturalna. Po prawej dom w ostrym skrócie perspektywicznym, gdzie widać jak kąty się zaginają ostro.
Pomieszczenia w perspektywie dwuzbiegowej.
Ważne jest, by wiedzieć, w którym miejscu w pokoju się stoi i zbadać, gdzie wypadają punkty zbiegu dla danych linii równoległych, krawędzi ścian.
…………………………………………
Perspektywano3
Perspektywa trójzbiegowa i wielozbiegowa.
Wszystko rozbija się o punkty zbiegu dla graniastosłupów. . Na początku tylko pojedyncze ściany oraz ich głębokość zbiegaliśmy w jednym punkcie. Potem dodaliśmy linie jego ścian prostopadłych, aby uzyskać perspektywę dwubiegową. Aby uzyskać perspektywę trójzbiegową, zbiegamy również wysokości ścian.
Jeśli będziemy rysować grupę sześcianów i każdy będzie inaczej wobec siebie ustawiony, obrócony, nieprostopadle, to uzyskamy perspektywę wielozbiegową. Tym sposobem, rozsypując na ziemi pełno klocków lego, aby każdy płasko leżał, liczba punktów zbiegu będzie x2 od liczby klocków. Obrazując 😀
Zadania
1. Narysuj pomieszczenie, w którym jesteś. Patrząc na narożnik, obojętnie jaki.
2. Narysuj kompozycje z 10 prostych brył, graniastosłupów w perspektywie dwuzbiegowej.
Konstrukcje w perspektywieno4
Poniżej przykłady konstrukcji pomocnych do kreślenia dokładniej czegoś w perspektywie. Na 100% wymagane na egzaminach wstępnych na architekturę!
Jak narysować taki sam odcinek, ale ścianę dalej? Kiedy występuje skrót perspektywiczny? Na dole prezentujemy konstrukcję, którą możesz stosować pionowo i w poziomie.
Dzielenie płaszczyzn na 1/2, na 1/3 oraz na 1/4!
Wyrysowanie przekątnych w kwadracie lub prostokącie wyznacza nam w miejscu ich przecięcia połowę długości boku.
Przy dzieleniu odcinka na trzy musimy narysować przekątne, aby wyznaczyć środek boku i do tego punktu poprowadzić z wierzchołka linie. W miejscu przecięcia się linii z przekątną możemy narysować linię prostopadłą do boku. Otrzymujemy w ten sposób odcinki idealnie odpowiadające 1/3 długości boku.
Aby wykreślić 1/4 długości boku wystarczy podzielić odcinek na pół i jeszcze raz na pół, rysując przekątne 🙂
Kurs rysunku perspektywa – kilka przykładów z naszej pracowni.
To chyba tyle z perspektywy, jak masz pytania, to śmiało pisz w komentarzu. Pomożemy, odpiszemy.
Efekty zadań możecie przesyłać na mateusz@kresl.pl
KRO-004 Kurs rysunku online: Kompozycja
Dla zabicia czasu, poczytaj:
Studio Motiv – Pawel Podwojewski, wywiad.
Czego nie robić w rysunku, 8 błędów!
Co trzeba znać, aby iść na architekturę.
25 komentarzy
Komentarze są wyłączone
Genialne. Długo szukałam czegoś takiego. Wprost idealne dla osób które opiekują się innymi i nie moga wychodzić na kurs do szkoły…
Dziękujemy! Po to jest kresl.pl właśnie. Btw. Jeśli czegoś brakuje – napisz do nas proszę, dopiszemy i wytłumaczymy 🙂
[…] na architekturę, 25 tematów, ćwiczeń z rysunku: Prosta kreska KRO 001, Martwa natura KRO 002, Perspektywa KRO 003, Kompozycja KRO 004, Walor KRO 005, Ćwiczenia w szkicowniku KRO […]
[…] KRO 003 – Perspektywa […]
[…] Powinieneś też umieć bardzo dobrze rysować architekturę, więc upewnij się, że rozumiesz rysunek perpektywiczny (w końcu stanowi to nawet zupełnie osobny element egzaminu) i że masz prostą […]
[…] Lekcja rysunku online następna 003 „Perspektywa” […]
[…] Lekcja rysunku online poprzednia 003 „Perspektywa” […]
[…] *Zaczynaj zawsze od siatki perspektywy, pozwala lepiej zobaczyć przestrzeń. Określ linie horyzontu, czy jest nad kadrem czy na, czy też pod. Określi to sposób patrzenia na kompozycję ( omawialiśmy ten aspekt przy perspektywie ) […]
[…] perspektywy […]
[…] od razu do KRO 003 – perspektywa, gdzie na końcu są wytłumaczone konstrukcje, jakie będą potrzebne do […]
[…] perspektywy dwuzbiegowej, […]
[…] perspektywy dwuzbiegowej, […]
[…] Krakowie profesorowie zwracają dużą uwagę na kreskę i perspektywę (podlinkowaliśmy wam lekcje kursu online, które tłumaczą te […]
[…] skomplikowana. Natomiast jeżeli uprościszją do 2 brył, a dopiero potem rozbudujesz i wpiszesz w perspektywę, wyrysowanie poprawnie nogi nie będzie aż tak […]
[…] KRO3 – Perspektywa […]
[…] Perspektywy […]
[…] Na tym kierunko bardzo ważne jest opanowanie poprawnego rysunku anatomii ludzkiej. Skup się na ćwiczeniu studium postaci, łącznie z rysowaniem dłoni i stóp. Równie ważne jest rysowanie poprawnej perspektywy. […]
[…] Perspektywa […]
[…] Perspektywa – linie pomocnicze, pokazujące przestrzeń. Pozwalają poprawnie narysować wszystko co widzimy na kartce, formacie 2D. Lekcja rysunku o perspektywie do poczytania tutaj. […]
[…] Tutaj lekcja rysunku za darmo online: perspektywa. […]
[…] 3. Nauka rysunku od perspektywy […]
[…] Dla przypomnienia, wykład o perspektywie! KRO – perspektywa. […]
[…] kurs rysunku. Dla przypomnienia, wytłumaczenia części podstawowych w tworzeniu jak; kompozycja, perspektywa, walor […]
[…] Lekcja rysunku perspektywy online! […]
[…] na oznaczaniu poszczególnych elementów budowlanych czy geometrii wykreślnej. Oprócz rzutów i perspektywy należy też opanować rysunek aksonometryczny – wystarczy […]