Kurs malarstwa online - jak zrobić podmalówkę.

KMO-02 Kurs malarstwa: podstawy malarstwa tradycyjnego

CZYM JEST PODMALÓWKA I PO CO TO KOMU?

Podmalówka to dość tradycyjna metoda malarska, która stoi w przeciwieństwie do malarstwa alla prima (malowanie bezpośrednio na zaprawie, bez wcześniejszego szkicu i podmalówki). Za pomocą podmalówki możecie określić ogólny kolor obrazu, nakładając jeden kolor na całość podobrazia, lub malując pierwsze warstwy konkretnych obiektów. Podmalówkę stosuje się głównie w malarstwie olejnym i akrylowym, jeśli waszym celem jest praca na kilku warstwach farby. Nie ma jednej techniki nakładania podmalówki, ponieważ każdy malarz ma własną. Jedni zamalowują całe płótno na ciemny brąz lub oliwkę, aby na późniejszym etapie pracy wydobywać z tła światła. Inni zaczynają od takich kolorów jak pomarańcze czy żółcie, aby łatwiej było im wydobyć ciepłe temperatury. Jeszcze następni zaznaczają wszystkie elementy obrazu na ich docelowe kolory, ale na „płasko”, nie przejmując się nadmiernie światłem i cieniem w pierwszym etapie pracy.

Zajrzyj do 1 lekcji malarstwa, gdybyś coś było nie jasne, o tutaj – obraz w 8 krokach!

1.Szkic wstępny do podmalówki – podstawy malarstwa.

Zacznij od szkicu kredką akwarelową, która rozpłynie się podczas malowania, a jeśli czujesz się już pewniej to stwórz szkic farbą, używając cienkiego pędzelka i jasnego koloru, który będzie można później zamalować (żółć z bielą/ szarość). Niech Twoim głównym celem będzie jak najszybsze zamalowanie podobrazia.

2. Kolor owoców – 1 plan

Zacznij malowanie od najdalszego planu. Szerokim pędzlem zaznacz tło i cienie pod przedmiotami. Nie bój się najeżdżać na szkic, energiczne nakładanie plam ożywia obraz.

3. Cienie własne na martwej naturze.

Teraz możesz przejść do obiektów na drugim i pierwszym planie. Możesz je zamalować na jeden kolor, lub podzielić każdy przedmiot na trzy podstawowe tony – najciemniejszy, pośredni, najjaśniejszy. Na tym etapie postaraj się oprzeć pokusie malowania szczegółów – jeszcze przyjdzie na to czas!

4. Malowanie 3 planu – draperii.

Jeśli zakryłeś całą powierzchnię podobrazia, to znak że skończyłeś podmalówkę 🙂 Gratulacje! Teraz możesz przejść do tej ulubionej części, czyli do malowania szczegółów. Zastanów się nad strukturą poszczególnych obiektów; czy są gładkie, chropowate, a może miękkie lub twarde – to wszystko ma znaczenie, a charakter przedmiotu możecie oddać, zmieniając dukt pędzla. Starajcie się różnicować sposób malowania- od miękkich długich pociągnięć pędzla, po agresywne uderzenia trzonkiem.

5. Kontrasty, światła i cienie.

Tak jak podczas poprzednich lekcji, podbijaj kontrasty, wyciągaj światła i cienie. Nie używaj czystych farb z tubki, a mieszaj je z innymi kolorami.

6. Wracamy do podmalówki i detalu!

Czas na powrót do tła! W końcu zostawiliśmy je na etapie podmalówki, co teraz staje się coraz bardziej widoczne.

Wpadnij na nasz kanał na youtubie! Kresl – kurs rysunku online