szkic postaci szkic człowieka studium ciała lekcja tutorial nauka

KRO-019 Kurs rysunku online: Jak narysować człowieka

Po dziesiątkach, setkach nudnych kartek studium anatomii przychodzi pora na narysowanie postaci w całości. Takiej całości na formacie B2 lub B1. W końcu będziesz mógł dłubać nad jedną pracą kilka godzin. Wykończysz, wypieścisz i będzie ładnie.

Krok 1 – Rysowanie postaci

Zmierz tę france! Jak tłumaczyłem w KRO 002, musisz zmierzyć modelkę/a na wysokość w głowach. Na szerokość też. W ten sposób będziesz mógł stworzyć poglądowy grid/siatkę do wpisywania postaci, która ma x głów wysokości na x głów szerokości. Pozwoli to dobrze zakomponować całą sylwetkę postaci na kartce.

Polecam zrobić szkic 5-10 minutowy, by sprawdzić, jak będzie Ci się rysować całą postać.

Postać na rysunku nie może:

  • wystawać za kadr, nie mieścić się na kartce
  • być za mała, zajmować połowę lub mniej strony
  • fruwać w powietrzu lub dotykać krawędzi kartki częścią ciała
Jak narysować człowieka – początek

Krok 2 – Rysowanie postaci

Gdy stworzysz już plan na postać i kompozycje, narysuj kręgosłup tak, jak układa się naturalnie – krzywą linią. Potem zaplanuj ręce i nogi.

Jak narysować człowieka – zarys

Krok 3 – Rysowanie brył

Postać zaczynamy rysować od zaznaczenia bryły odpowiadającej:
  • głowie
  • klatce piersiowej
  • biodrom
  • udom
  • łydkom
  • ramionom
  • dłoniom

Wspomnę o przekrojach w przegubach!

Ten etap rysunku jest dobrym momentem, aby sprawdzić proporcje z daleka, czy aby się nie zgubiły. Gdy stoisz blisko pracy rysunkowej, oglądasz ją pod kątem, co powoduje błędy w proporcjach anatomii. Kojarzycie prace, które rysowane kredą na ziemi tylko pod pewnym kontem wyglądają realistycznie, czyli tak jakby wychodziły z ziemi albo przedstawiały wyrwę w chodniku, a oglądane z boku przypominają raczej niechlujnie rozwałkowane placki? To samo złudzenie optyczne (tylko na o wiele mniejszą skalę) powstaje, gdy rysujecie na sztaludze lub przy biurku. Z bliska wszystko pięknie, a z daleka nasza modelka wygląda jak porozciągany gumiś.

Jak narysować człowieka – szkic

Krok 4 – Rysowanie mięśni

Teraz, delikatnie i niedokładnie narysuj mięśnie. Nie staraj się ich dobrze narysować, tylko lekko zaznacz je ołówkiem. To tylko szkic. Pracę będziemy dopieszczać dopiero przy nakładania waloru warstwami.

Krok 5 – Walorowanie/cieniowanie postaci

Jak już pisaliśmy w KRO 005, nakładaj walor warstwami, powoli. Poprawiaj przy okazji wszystko tak, aby poprawnie spinało się z pozujących człowiekiem.

Odnośnie samego waloru – mogę podać dwie wersje budowania postaci za pomocą waloru, które zazwyczaj widzę.

Walor postaci I

Nakładamy walor zaczynając od cieni. Najłatwiej i najszybciej wybić bryłę do przodu, podbijając walorem tło. O tak…

Pyk! Wyskakuje, potem wchodzimy z tego na postać, podbijamy trochę, dodajemy detal. Gotowe!

Walor postaci II

Narysowawszy szkic postaci, zaczynamy delikatnie machać ołówkiem, nakładając miliony kresek i walorów na kartkę. Tam, gdzie widzisz cień lub głębię, rysujesz więcej kresek i coraz mocniej przyciskasz ołówek do kartki.

Im więcej kresek nałożysz, tym więcej głębi uzyskasz i otrzymasz lepszy walor – płynny i piękny! Stopniowo dodawaj coraz więcej ostrzejszej kreski, pokazując detal i mocniejsze krawędzie.

Uwaga! Koniecznie przy tym rysunku rysuj przy sztaludze. Jeśli nie masz sztalugi, to postaraj się co 5-10 min odchodzić od pracy na co najmniej 2-4m i oglądając ją, postaraj się ocenić, co trzeba poprawić. 

Siup siup…

To teraz trochę detalu, kresek i kreseczek, które stworzą nam zgrabne i przepiękne KOLANKO!

Na sam koniec, jeżeli na Twojej kartce nie pozostało zbyt wiele bieli, postaraj się wymazać za pomocą gumki chlebowej miejsca, które „wystają” z ciała i gdzie pada więcej światła. Daj bliki na nosie lub kolanie albo ramieniu. Efekt? Obłędny walor i głębia na rysunku, której nie uzyskasz w przykładzie I.

Jak narysować człowieka – wniosek z rysowania postaci

Sposób I czy II nie różni się od siebie sposobem wykorzystania waloru czy kontrastu. Różnią się skalą waloru i jego delikatnością oraz czasem potrzebnym do rysowania w dany sposób. Ktoś ogarnięty za pomocą sposobu I nałoży walor w 10-15 min i doda detal, sposobem II zrobi to dopiero w 30-60 min. Jeżeli zdajesz na architekturę lub na ASP, wybór sposobu nakładania waloru powinien zależeć od tego, ile czasu masz na narysowanie postaci podczas egzaminu. Jeżeli chcesz dostać się na architekturę w Gdańsku, masz 90 min na narysowanie modelki, jeżeli natomiast zdajesz na architekturę we Wrocławiu – masz aż 4 godziny! Wszystko zależy od kierunku, stylu i tego, ile rysowałeś.

Stylów wykończenia postaci jest pełno. Możesz nakładać walor minimalistyczne, mocno, lekko, oszczędnie… i wszystko jest dobre, o ile Twoja postać jest poprawnie narysowana pod względem anatomicznym.

Jak zacząć rysować? 10 stron, które Ci w tym pomogą!

Przy okazji, poczytaj:

Na której uczelni studiować architekturę? Ranking wydziałów architektury w Polsce.

Studium anatomi  lekcja I (proporcje)  ,  II (studium portretu) oraz  III (studium nóg i rąk)

Zobacz 18 filmów o architektach!