Jak wygląda studiowanie architektury?
Bycie architektem oraz studiowanie architektury znacznie różni się od stereotypowych wyobrażeń, jak mogłoby to wyglądać. Idąc na studia myślałem, że będzie dużo rysowania, tworzenia, makiet, a jednak…
1. Nie rysujesz codziennie
Niestety większość czasu wypełnia uczenie się matmy, mechaniki, HAPu czy krechy, a także dojazdy na uczelnię, jeśli mieszkasz poza najbliższą okolicą.
2. Nie uciekniesz przed fizyką (mechanika budowli)!
Matmy można się było spodziewać, ale fizyka… Do tego w jeszcze ohydniejszej postaci niż ta w liceum. Mechanika budowli! Wbrew pozorom tych ścisłych przedmiotów jest więcej niż mogłoby się to wydawać.
3. Makiety i modele 3D powinieneś ogarniać jeszcze przed studiami.
Umiejętność robienia makiet i obsługi programów 3D da nam od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo więcej wolnego czasu na robienie innych rzeczy! Poważnie – w wolnej chwili powinieneś zabrać się za modelowanie 3D.
Nie masz programu? To nie problem! Blender jest darmowy, dodatkowo możesz pobrać chociażby trial 3dsmaxa czy CADa . Jak kleić makiety możesz nauczyć się tutaj.
Architekt nie jest tylko rysownikiem!
4. Pieniądze na materiały
Wydruki plansz są najdroższe – od 20 pln w górę za sztukę, a czasem trzeba ich drukować naprawdę sporo. Oczywiście warto wybrać tańszą drukarnię i spróbować się targować. Zazwyczaj udaje się zbić ok. 20% ceny przy zamówieniu większej ilości sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być nadal zadowalająca jakość wydruku, coby prowadzący nie uznali tego za totalnę beznadzieję.
5. Siedzisz i pracujesz od rana do wieczora!
Samo studiowanie to tylko ułamek tego, co musisz robić. Większość pracy wykonujesz w domu! Przygotuj się, że nie będzie jak w liceum, więc będziesz potrzebował naprawdę ogromnej ilości czasu na projekty, zaliczenia i egzaminy.
6. O egzaminach wstępnych na architekturę trzeba myśleć przynajmniej (!) rok wcześniej
Rok w rok jest kilkanaście procent osób, które poszły ot tak na egzamin lub zapisują się na kurs przygotowawczy na miesiąc przed egzaminami. Warto zainteresować się tematem rok wcześniej, w liceum, kiedy rzeczywiście jest jeszcze szansa, żeby porządnie się przygotować. Umiejętności rysunkowe ( i przygotowanie się do matury) nie przychodzą z dnia na dzień. Trzeba mieć czas na to, by je wypracować.
7. Portfolio – jak je budować?
Branża kreatywna rekrutuje na podstawie osiągnięć i portfolio, w którym powinieneś ukazywać swoje najlepsze, najciekawsze prace. Warto zacząć budować je już od początku, by już po 1 roku zdobyć ciekawe praktyki czy darmowy staż, niewymagany przez uczelnie! Tylko po to, by się uczyć, zdobywać doświadczenie i znajomości. Pamiętaj, że samo studiowanie architektury nie sprawi, że zdobędziesz renomę czy klientów.
8. Architekt to połączenie artysty i inżyniera
Kiedyś jeden z profesorów powiedział, że uczymy się mechaniki budowli i matematyki, aby żaden inżynier nie powiedział nam, że czegoś nie da się zbudować.
Architekt łączy artyzm i inżynierię, panuje nad wszystkim i wykorzystuje to. Dlatego tak ważne jest, by na studiach rozwijać swoją kreskę i artystyczną stronę, ale jednocześnie nie zapominając o przedmiotach ścisłych. Ważny jest balans między tymi dwoma stronami – to właśnie zrobi z nas dobrych architektów.
Artykuły, które mogą cię zaciekawić:
2 komentarzy
Komentarze są wyłączone
link nie działa 🙁
Już działają 😉