kraków architektura egzamin politechnika krakowska

Jak dostać się na architekturę w Krakowie, PK?

Architektura to wyjątkowy kierunek, na który nie można dostać się jedynie z pozytywnie zdaną maturą. Obowiązkowe jest również zdanie egzaminu wstępnego z rysunku. Jak wygląda taki egzamin? Czy trzeba się do niego przygotowywać? Wszystko opisujemy w naszym artykule.

Wydział Architektury w Krakowie wymaga od kandydatów zdania egzaminu wstępnego. Kiedyś takie egzaminy przeprowadzano na wszystkich kierunkach. Teraz jest to właściwie element rekrutacji jedynie na architekturze. Musimy być więc gotowi na to, że – jeżeli planujemy studiowanie na Wydziale Architektury w Krakowie – również będziemy zdawać egzamin wstępny.

Politechnika Krakowska egzamin z rysunku
Zapisz się na egzamin wstępny na architekturę w Krakowie! Rekrutacja trwa od maja! 

Egzamin na architekturę – jak wygląda?

Egzamin dla kandydatów na architekturę opiera się głównie na rysunku. Do tego nie przygotują nas w tradycyjnej szkole. Na egzamin nie warto iść z marszu, ponieważ wtedy na pewno lepiej od nas wypadną ci, którzy od lat do egzaminu się przygotowywali. Odpowiednie przygotowanie można zdobyć samodzielnie (regularnie ćwicząc rysowanie) albo na kursie rysunku.

Takie kursy stacjonarne znajdziemy w wielu miastach. Jeżeli natomiast w naszym mieście nie będzie kursu stacjonarnego lub wolimy po prostu formę zdalną, możemy wybrać kurs rysunku online. Tak czy inaczej – do egzaminu warto się przygotować. Dlaczego? Ponieważ wcale do najłatwiejszych on nie należy. Poniżej przedstawimy pokrótce, jak ten egzamin wygląda i z jakich etapów się składa.

Egzamin wstępny z rysunku na architekturę w Krakowie

Egzamin na architekturę w Krakowie to jedynie egzamin z rysunku, który dzieli się na dwie części: pierwszą jest martwa natura, drugą natomiast rysunek z wyobraźni (kompozycja o charakterze architektonicznym).

Nie ma więc typowych zadań teoretycznych (a takie mają miejsce na wielu innych uczelniach). Zadania rysunkowe są natomiast dobrze znane – wszystkie informacje na ich temat są publicznie dostępne. Możemy więc bez przeszkód wskazać, jak konkretnie wygląda każde z tych zadań.

Ważne! Obie części egzaminu trwają po 4 godziny. Rysujesz ołówkiem na formacie B2.


Politechnika Krakowska egzamin z rysunku, tematy z poprzednich lat do pobrania – POBIERZ

Zadanie 1 – martwa natura

Rysunek martwej natury to tak zwany egzaminacyjny standard. Taki rysunek czeka nas na egzaminie na praktycznie każdej uczelni. Martwa natura na egzaminach wstępnych w Krakowie:

  • musi być rysowana ołówkiem,
  • składa się zawsze z trzech brył (np.: ostrosłupa, walca, prostopadłościanu),
  • prezentowana jest w kolorach: biały, czerwony, niebieski, żółty.

Oczywiście kolory brył są tylko po to, żeby rysującemu łatwo było z odległości odróżnić je od siebie. Rysunek wykonujemy i tak tylko w odcieniach szarości – z zachowaniem światłocienia oraz nadaniem odpowiedniego waloru figurom.

Uwaga! Kompozycja co roku jest inna i nigdy nie jest znana wcześniej, jak dopiero w dniu egzaminu.

Zadanie 2 – architektura z wyobraźni

Drugie zadanie to rysowanie architektury już nie na podstawie wzoru, a z wyobraźni. Nie mamy jednak dowolności w kwestii tego, co chcemy rysować. Co roku jest przygotowywany temat takiej pracy.

Z reguły narysować trzeba jakąś przestrzeń miejską, np.: budynek, aleję parkową czy ulicę. Dodatkowo w tę przestrzeń należy wkomponować elementy małej architektury, np.: ławki, nasadzenia, fontanny.

Uwaga! Tematy co roku są unikalne i są podawane dopiero w dniu egzaminu. Informuje o tym nawet regulamin egzaminu, w którym czytamy, że „Szczegółowe tematy egzaminacyjne na kierunku architektura losowane i ogłaszane są w dniu egzaminu, przed jego rozpoczęciem„.

Przykładowe tematy z poprzednich lat:

  • 2020: Narysuj z wyobraźni kompozycję, którą można nazwać: schody terenowe w mieście – przedstawiającą kilka stopni usytuowanych na otwartym placu, prostopadle do pochyłej jego nawierzchni.
  • 2017: W środowisku naturalnym parku – pusta jeszcze o wschodzie słońca publiczna przestrzeń urządzona, pozwalająca na wyciszenie i kontemplację – ujrzana przez pierwszego przechodnia.
  • 2016: Z tarasu kawiarni na piętrze budynku muzeum, w jasnym świetle czerwcowego popołudnia otwierał się widok na wewnętrzny, kameralny dziedziniec z podcieniowym obejściem, posadzką z kamiennych płyt i kamiennymi ławami.

Przebieg egzaminu na architekturę w Krakowie

Przede wszystkim warto wskazać, że egzamin na architekturę w Krakowie odbywa się w ciągu dwóch dni, z reguły w godzinach 9:00-13:00. Są to zatem dwa czterogodzinne bloki, następujące zawsze dzień po dniu.

Organizatorzy co roku informują o tym, by stawić się na egzamin minumum pół godziny przed jego rozpoczęciem, ale tak naprawdę kandydaci na studentów zawsze zbierają się już w okolicach godziny 8:00. W dniu egzaminu meldujemy się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Adres: ul. Podchorążych 1, Kraków.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin z rysunku?

  • Ołówki,
  • ołówki progresso i automatyczne,
  • klipsy,
  • gumka chlebowa,
  • dowód.

Arkusze papieru są dostarczane przez Politechnikę. Nie możesz zabrać ze sobą linijki. Dowód osobisty będziemy musieli okazać przed wejściem do sali egzaminacyjnej.

Jak być ubranym na egzaminie na architekturę na Politechnice Krakowskiej?

Większość zdających przychodzi ubrana elegancko, jednak strój galowy nie jest obowiązkowy.

Gdzie się kierować?

Skąd mamy wiedzieć, do jakiej sali iść? W budynku musimy szukać kartek, na których na pewno będzie to wskazane. Co roku wywieszana jest konkretna rozpiska sal, w których każda osoba powinna stawić się na egzamin.

Przy wchodzeniu do sal odnotowywana jest obecność kandydatów. Wtedy dostaje się też:

  • deskę do rysowania,
  • zakodowany arkusz papieru, na którym będziemy rysować.

Deskę i arkusz zabieramy ze sobą i zajmujemy dowolne miejsce w sali.

Wtedy możemy już liczyć jedynie na swój skill i łut szczęścia, że temat nam podpasuje. 😎

Jakie są wymagania na egzamin na architekturę w Krakowie?

Jeden ze studentów architektury powiedział nam:

Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Do dziś nie wiemy na jakiej zasadzie oceniają te prace, jednym słowem można to krótko określić – loteria. Przykładowo praca, która kompletnie nie jest dopracowana pod względem horyzontu i punktów zbiegu, nie wspominając tu o szrafowaniu, dostaje lepsza ocenę od pracy osoby, która doskonale i biegle sobie z tym radzi.

Co trzeba umieć rysować?

Ćwicz martwą naturę i rysunek z wyobraźni. Jeżeli chcesz się nauczyć się rysować z wyobraźni, warto abyś w swoim szkicowniku przeszedł przez studium różnych przedmiotów i tekstur. Tutaj przeczytasz, jak wygląda proces kreatywny i jak ułatwić sobie wpadanie na pomysły.

Lekcje rysunku online zobaczysz tutaj.


Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na architekturę?

W Krakowie profesorowie zwracają dużą uwagę na kreskę i perspektywę (podlinkowaliśmy wam lekcje kursu online, które tłumaczą te zagadnienia).

Jeżeli chcesz poduczyć się trochę przed egzaminem, zajrzyj koniecznie na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla rysowników!

Rekrutacja na architekturę w Krakowie – ile punktów trzeba uzyskać?

Za trzy matury możesz otrzymać 100 punktów, i  200 punktów za dwa egzaminy z rysunku. Wyniki z matur dają sporego boosta z puntkami, więc nie należy ich lekceważyć.

Próg punktowy na dzienne studia architektury wynosi zwykle 130 – 160 punktów (co roku są ustalane nowe na podstawie poziomu kandydatów). Mając dobre wyniki z matur, rysunek nie musi Ci wyjść tak wspaniale (choć tutaj polecam cisnąć obie rzeczy).

Tabelka ocen i punktów za egzamin z rysunku na PK:

  • 6,0 – 100 punktów
  • 5,5 – 90 punktów
  • 5,0 – 80 punktów
  • 4,5 – 70 punktów
  • 4,0 – 60 punktów
  • 3,5 – 50 punktów
  • 3,0 – 30 punktów
  • 2,5 – 10 punktów
  • 2,0 – 0 punktów

Jeśli zaliczysz egzamin na 4,0 – otrzymasz 120 pkt, z takim wynikiem z matur potrzebowałbyś ok. 60-70% by się dostać na dzienną architekturę!

  • Ilość zdających: 524*
  • Ile osób dostaje się na studia: 210*
  • Progi punktowe: 127,5**

*dane z 2017
**dane z 2017 po pierwszej turze

Co trzeba mieć na maturze, by dostać się na architekturę?

Politechnika Krakowska punktuje przy rekrutacji na Architekturę maturę z języka polskiego, matematyki oraz trzecią maturę do wyboru spośród: historii sztuki, historii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii. Współczynnik rekrutacyjny prezentuje się następująco:

W = (M+JP+H)/6 + R1 + R2 = 300

  • M – egzamin maturalny z matematyki (podstawowa lub rozszerzona)
  • JP – egzamin maturalny z  języka polskiego (podstawowa lub rozszerzona)
  • H  – egzamin maturalny z historii lub historii sztuki lub wiedzy o społeczeństwie lub geografii lub fizyki
  • R1, R2 – rysunki (o tym więcej w innych artykułach) – po 100 punktów

Wyniki wszystkich matur przeliczane są w poniższy sposób:

  • poziom podstawowy: wynik w % x 1 (maksymalnie 100 za każdą maturę)
  • poziom rozszerzony: wynik w % x 2 (maksymalnie 200 za każdą maturę)
Politechnika Architektura

3 rady studentów architektury w Krakowie

  • Daj z siebie wszystko i módl się o dobre oceny.
  • Rysuj szybko, bo się nie wyrobisz w 4 godziny.
  • Wstań wcześnie, żeby zająć dobre miejsce na rysunku z natury.
Chcesz studiować architekturę na Politechnice Krakowskiej? Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać się na architekturę w innych miastach:

Architektura w Warszawie

Architektura w Gdańsku

Egzaminy wstępne: Architektura w Poznaniu