Nauka rysowania od podstaw

Nie masz pojęcia o rysowaniu, ale chcesz zacząć i nie wiesz, od czego? Dobrze trafiłeś. Zebraliśmy w tym artykule 10 najważniejszych zasad dla początkujących rysowników. Przeczytaj i zainspiruj się!

10 wskazówek dla początkujących rysowników

1. Zrób podstawowe zakupy

Nie da się rysować palcem w powietrzu. 😉 Jeżeli chcesz rysować, potrzebujesz podstawowych artykułów. Zaopatrz się w kilka ołówków, najlepiej składających się z samego grafitu (ołówki bezdrzewne) i o różnej twardości (B oraz H). Zakup także:

  • deskę do rysowania lub sztalugę,
  • kartki papieru,
  • szkicownik.

Na start takie wyposażenie powinno Ci wystarczyć.

2. Znajdź sobie miejsce do rysowania

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne narzędzia, ruszaj do zorganizowania sobie miejsca do rysowania. W końcu deska musi gdzieś leżeć, a sztaluga musi gdzieś stać. Znajdź sobie wygodne, dobrze doświetlone stanowisko. Najlepiej zlokalizuj je w pobliżu okna lub pod lampą, która nie będzie rzucała cienia na pracę. Dobre stanowisko to punkt wyjścia do dobrej pracy!

3. Wyrób w sobie nawyk noszenia szkicownika wszędzie

Nie wychodzisz nigdzie bez telefonu? Dołącz do tego pakietu szkicownik. Zabieraj go ze sobą wszędzie i rysuj spontanicznie. Spodoba Ci się drzewo, budynek, rama okna – szkicuj, próbuj. Szkicownik jest właśnie od tego, by w nim próbować, by stworzyć sobie miejsce do ćwiczeń.

4. Rysuj, rysuj, rysuj!

Bez zaangażowania nie ma sukcesu – ani w tym, ani w niczym innym. Podstawową wskazówką dla początkującego rysownika jest więc… zachęta do rysowania! Nie od czasu do czasu, a codziennie, regularnie, najlepiej przez określoną minimalną ilość czasu. Pamiętaj – bez ćwiczeń nie osiągnie się mistrzostwa.

5. Zaczynaj od podstaw

Jeżeli zabierzesz się od razu za zbyt trudne zadanie i sobie z nim nie poradzisz, zniechęcisz się szybko. Zaczynaj więc zawsze od rzeczy prostych. Nie od całego człowieka, a od konkretnych jego kończyn. Nie od kompozycji złożonej z materiału, kuli, butelki i kwiatów, a od poprawnego narysowania tylko jednego z tych elementów.

6. Nie kończ na podstawach – mierz wyżej!

Na podstawowej opcji jednak nigdy nie poprzestawaj. W ten sposób nie zrobisz bowiem postępów! Zawsze więc zaczynaj od podstaw, ale na nich nie kończ. Idź wyżej, podnoś sobie poprzeczkę i utrudniaj zadania, które sam sobie dałeś.

7. Oglądaj prace znanych artystów

Trudno wyobrazić sobie, czym jest „dobra praca”, jeżeli poprzestaje się tylko na oglądaniu swoich własnych prac. Może nam się bowiem bardzo szybko wydawać, że już jesteśmy w dobrym miejscu, że już jesteśmy świetni. Konfrontacja naszych prac z pracami uznanych artystów szybko sprowadzi nas na ziemię. Warto wiedzieć, do czego trzeba dążyć!

8. Przejrzyj internetowe pomocniki

W tym dążeniu pomocne mogą być internetowe poradniki – takie jak kursy online czy darmowe lekcje publikowane na blogach oraz kanałach na YouTube. Nie bój się oglądać takich poradników. W końcu zostały one stworzone właśnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysowaniem.

9. Zapisz się do szkoły rysunku

Jeżeli mimo wszystko nie umiesz zebrać się do tego sam, nie odczuwasz progresu w swoich działaniach i nie wiesz, jak podnieść swój skill – udaj się do profesjonalistów. Szkoła rysunku z niejednego amatora zrobiła mistrza rysowania!

10. Czerp radość z rysowania!

I to zapamiętaj na zawsze. Nie rób niczego, co sprawi, że rysowanie przestanie być dla Ciebie przyjemnością. Od tego bowiem pierwszy krok do porzucenia rysowania na zawsze. Jeżeli chcesz to robić, musisz znajdować w tym radość. Męczy Cię rysowanie na sztaludze – rysuj na desce. Zniechęca Cię szkoła rysunku – wypisz się z zajęć. Oglądanie mistrzów rysunku na Instagramie Cię dołuje – przestań oglądać.

Zrób tak, żebyś to Ty czuł się dobrze!

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!