Warto wiedzieć, że termin rejestracji na kierunek architektura jest znacznie krótszy niż na pozostałe kierunki, warto więc śledzić stronę Politechniki Krakowskiej, aby nie przegapić wyznaczonych dat. Jest to zazwyczaj przełom maja i czerwca. Egzamin na architekturę na Politechnice Krakowskiej odbywa się z reguły w połowie czerwca (w tym roku dokładnie 12 czerwca). Egzamin składa się z jednego rysunku, sprawdzającego umiejętności rysunkowe kandydata na studia.
Spis treści
- Rejestracja w systemie rekrutacyjnym w kilku krokach
- 1.Portal rekrutacyjny Politechniki Krakowskiej
- 2. Wybór kierunku
- 3. Wypełnianie/dosyłanie dokumentów
- 4. Płatności
- 5. Podsumowanie
- Egzamin wstępny na architekturę w Krakowie
- 1. Przygotowanie do egzaminu
- 2. Jak wygląda egzamin na architekturę na Politechnice w Krakowie?
- 3. Ważne wskazówki odnośnie do egzaminu
- 4. Czy trudno zdać egzamin na architekturę na PK?
Rejestracja w systemie rekrutacyjnym w kilku krokach
Terminy rekrutacji aktualizowane są oczywiście w każdym roku. Najważniejsze terminy dotyczące rekrutacji i przyjęcia na studia architektoniczne na PK na rok akademicki 2024/2025:
- elektroniczna rejestracja kandydatów: 3-10 czerwca
- egzamin wstępny: 12 czerwca
- ogłoszenie wyników egzaminu wstępnego: 18 czerwca
- postępowanie kwalifikacyjne i ogłoszenie pierwszych list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów: 12-15 lipca
1.Portal rekrutacyjny Politechniki Krakowskiej
Po pierwsze musisz założyć konto na portalu https://ehms.pk.edu.pl/rekrutacja/. Zostanie wygenerowany dla Ciebie numer UID, którym będziesz się posługiwać przy następnych logowaniach. Strona jest prosta i przejrzysta, więc nie powinna sprawiać Ci żadnego problemu przy rejestracji.
2. Wybór kierunku
Zaczynając od wyboru naszego obywatelstwa, stopnia studiów oraz ich rodzaju, kończymy na wyborze kierunku – czyli architektury. Politechnika Krakowska oferuje 3 „typy” tego kierunku:
- stacjonarna architektura w języku polskim,
- stacjonarna architektura w języku angielskim,
- studia niestacjonarne.
Podczas wyboru kierunku najlepiej rozważyć architekturę zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Egzaminy są jedne i te same w każdym przypadku, lecz rekrutacja jest prowadzona osobno. Wynik zdobyty na jednym egzaminie będzie uwzględniany przy każdym kierunku, co czyni to rozwiązanie bardzo atrakcyjnym. Warto wspomnieć również o tym, że jeśli umiemy i lubimy angielski, to na architekturę w języku angielskim jest niższy próg niż na kierunek w języku polskim – jednak jest tam mniej dostępnych miejsc.
3. Wypełnianie/dosyłanie dokumentów
Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wszystkich wymaganych informacji, takich jak np. przesłanie swojego zdjęcia. Aby przesłać oznaczenia olimpiad lub inne osiągnięcia, należy je załadować do systemu, podobnie jak świadectwo dojrzałości, jeśli już je posiadasz (wyniki matur oraz świadectwo dojrzałości dostępne jest od 9 lipca 2024 r.). Wynik z egzaminu wstępnego (uczelnianego) znasz już od 18 czerwca.
4. Płatności
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji, czas na wykonanie opłaty rekrutacyjnej, która wynosi 150 zł za pojedynczy kierunek (jest to cena za kierunek, na którym występuje egzamin lub składanie teczek). Przelew należy wykonać jak najszybciej, aby zdążył on zostać zaksięgowany do końca rekrutacji tj. 10 czerwca. Bez uregulowania wpłaty nie będzie możliwości przystąpienia do egzaminu.
5. Podsumowanie
Na koniec, po dokonaniu opłaty i wypełnieniu większości kroków rejestracyjnych, powinno być wszystko gotowe, a zapis na egzamin będzie aktywny. Na boku strony pojawi się informacja: „Po wybraniu studiów i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej przycisk USUŃ STUDIA będzie aktywny aż do zaksięgowania wpłaty. Prosimy o nieusuwanie studiów po dokonaniu opłaty rekrutacyjnej„. Należy na nią zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie kliknąć przycisku, o którym mowa. Następnie pozostaje czekać na opublikowanie list kandydatów oraz podziału i godzin egzaminu.
Egzamin wstępny na architekturę w Krakowie
Egzamin wstępny ma na celu sprawdzenie podstawowych umiejętności rysowania potrzebne na kierunku architektura. To oznacza, że kandydaci powinni już około 2 lat wcześniej pomyśleć o jakimś kursie rysunku (to optymalny czas na dobre i rzetelne przygotowanie naukę rysowania od podstaw). W 2024 roku dniem egzaminu wstępnego był 12 czerwca. Zwykle występują dwie tury egzaminu, pierwsza rano, a druga popołudniu. Wszystko zależy jednak od ilości kandydatów w danym roku. W poprzednich latach godzina oraz sala egzaminu była uzależniona od kolejności alfabetycznej, lecz w tym roku to kolejność rejestracji w systemie decydowała, gdzie i kiedy dana osoba przystąpi do sprawdzianu predyspozycji na kierunek architektura w Krakowie.
1. Przygotowanie do egzaminu
Na dobre przygotowanie pod egzamin trzeba poświecić swój wolny czas po szkole, lecz co najważniejsze – potrzebne są chęci. Niektórzy twierdzą, że można się tego wyuczyć, a inni, że bez talentu nie ma realnych szans na dostanie się na te studia. Pewne jest to, że bez jakiegokolwiek kursu zdanie egzaminu jest mało prawdopodobne. Dlatego warto wybrać odpowiednią szkołę rysunku w Krakowie, żeby móc przygotowywać się pod okiem specjalistów. Przed podjęciem decyzji o zaczęciu przygotowań do egzaminu i rekrutacji na architekturę powinniśmy się zastanowić, czy jest to odpowiedni dla nas kierunek. Jeśli już podjęliśmy decyzje o tym, że chcemy rekrutować się na architekturę, to pozostało nam zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do rysowania z wybranego sklepu plastycznego w Krakowie i rysować jak najwięcej, . Im więcej czasu przeznaczysz na ćwiczenia z rysowania, tym lepszy poziom osiągniesz.
2. Jak wygląda egzamin na architekturę na Politechnice w Krakowie?
Egzamin na architekturę na Politechnice Krakowskiej składa się jedynie z części rysunkowej. Kandydaci zobowiązani są do wykonania jednego rysunku ołówkiem dowolnej grubości, na formacie 50*70. Jeszcze jakiś czas temu były to dwa rysunki, jeden polegający na odwzorowaniu ułożonej kompozycji z brył, a drugi na rysunku z wyobraźni i przedstawienia swojej wizji podanego tematu. Od niedawna postanowiono oba te egzaminy połączyć w jeden. Obecny egzamin polega na wykonaniu jednej pracy złożonej z zazwyczaj 3, max 4 brył oraz ułożeniu ich w jak najbardziej pasujący do tematu sposób. Bryły ani temat nie są znane aż do momentu rozpoczęcia egzaminu. Polecenie informuje o bryłach, których należy użyć (dodatkowo zostaną one postawione na przodzie sali) oraz co powinny one przedstawiać. Może to być mały przedmiot użytkowy lub np. ogromny budynek. Podane zostają również różne informacje, co należy uwzględnić w pracy, a czego nie. Na egzamin przewidziane są 4 godziny, w których kandydaci muszą ukończyć swoja pracę.
3. Ważne wskazówki odnośnie do egzaminu
Kiedy przyjść na egzamin z rysunku na PK?
Najlepiej przyjść wcześniej, ponieważ dzięki temu będziesz mógł/a zająć jak najlepsze miejsce oraz wybrać nieporysowaną deskę pod kartkę. Znalezienie sali nie będzie trudne, wszystko jest oznakowane strzałkami i precyzyjnie opisane.
Czy trzeba coś wziąć ze sobą?
Ze sobą powinniśmy mieć wszystkie ołówki, które lubimy i którymi najwygodniej nam się rysuje. Do tego oczywiście przydadzą się gumki, strugaczki oraz klipsy do przyczepienia kartki do deski. Nie wolno nam zapomnieć o dowodzie osobistym oraz na wszelki wypadek potwierdzeniu wpłaty rekrutacyjnej (czasem proszą o jej okazanie).
Jak ubrać się na egzamin?
Jeśli chodzi o ubiór to nie obowiązuje elegancki dresscode. Powinnyśmy ubrać się tak, aby było nam wygodnie. Podczas egzaminu może być gorąco i duszno, należy to uwzględnić przy doborze ubrań.
4. Czy trudno zdać egzamin na architekturę na PK?
W części rysunkowej sposobem oceniania są oceny. Możemy dostać ocenę od 1 do 6 (również połówki, np. 4,5). Te oceny przeliczane są później na punkty. W 2024 roku maksymalna ilość punktów wynosi 100. Każda ocena odpowiada konkretnej liczbie punktów. Aby w ogóle zdać egzamin, trzeba uzyskać ocenę od 3 wzwyż. Poniżej tej oceny egzamin jest niezdany, co nie kwalifikuje Cię do dalszego procesu rekrutacji na kierunku architektura. Warto zatem przyłożyć się i dobrze przygotować do egzaminu z rysunku, ponieważ bez pozytywnego wyniku, niezależnie od wyników matur, nie dostaniesz się na ten kierunek.