Architektura zaocznie - Sopot

Architektura zaocznie. Jak się dostać na Sopocką Szkołę Wyższą?

Architektura zaocznie jeszcze 10 lat temu była czymś egzotycznym. Gdy Wydział Architektury na Politechnice słyszał o czymś takim, spluwał natychmiast przez ramię. Bo jak można studiować architekturę zaocznie? No jak?!

Nie ma wielu uczelni w Polsce, które prowadzą ten kierunek zaocznie. Jedna z nich jest w Trójmieście. SSW – Sopocka Szkoła Wyższa. Kadra jest podobna jak na Politechnice Gdańskiej, nawet tematy poruszane są podobne. Więc gdzie jest różnica?

KRO – kurs rysunku online, w domu 🙂 

Różnica w jest w ludziach – kandydatach. Wszyscy wiemy, kogo przyciągają płatne studia i wszyscy tych ludzi wkładamy do jednego worka. Nie wyszło im w państwowej uczelni, to do płatnej, ale…

Architektura zaoczna – Sopocka Szkoła Wyższa

Poza osobami, które nie wiedzą, czego od życia chcą oraz typem „a może architektura?” Istnieje garstka ludzi, którzy nie mają czasu, mają pracę/rodzinę i rzeczywiście chcą studiować architekturę. Idą na ten kierunek zaocznie, ponieważ architektura na Politechnice pochłania ogromne ilości czasu, że byłoby to niewykonalne dla tych danych osób.

Znam osobę, która po 50-tce poszła studiować architekturę. Skończyła ją i spełnia się teraz w zawodzie. Da się!

Jak dostać się na architekturę zaoczną?

Na Sopocką Szkołę Wyższa rekrutacja jest 2-3 razy w roku, gdzie przyjmują 60 osób na zaoczne studia oraz 90 osób na stacjonarne:

  • maj/czerwiec
  • lipiec
  • sierpień

Terminy rekrutacji są uzależnione od ilości osób chętnych. Rok temu w 2018 były 3 terminy.

W pierwszym terminie (maju) zdawało ok. 30 osób.

Rekrutacja kosztuje 150pln.

Rejestracji dokonuje się na stronie SSW.

Przed stworzeniem konta możesz zobaczyć, jakie dokumenty będą potrzebne i kiedy. Po rejestracji konta większość dokumentów wygeneruje się automatycznie przez ich system. To bardzo pomocne!

UWAGA! Przygotuj się na to, że będziesz musiał napisać list motywacyjny. Napisz go na komputerze, bezbłędnie i ładnie sformatowany. Widziałem listy napisane ręcznie, brzydko i pokreślone korektorem! Poważnie! Bądź pro i zrób to normalnie.

W razie problemów, panie z sekretariatu są przeogromnie miłe i chętnie pomogą! Poważnie, sam byłem zdziwiony, a artykuł nie jest sponsorowany!

dom nad wodospadem frank lloyd wright szkic rysunek studium architekta
Studium architektury dom nad wodospadem

Rozmowa kwalifikacyjna na architekturę zaoczną SSW

Nie ma egzaminów wstępnych, ponieważ na SSW obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna. Jest także potrzebna teczka:

  • 2 prace rysunkowe
  • 2 prace malarskie

Rozmowa umówiona jest na konkretną godzinę, a wchodzi się w grupie 5 osób. Rozstawiasz swoje prace na stole. Egzaminatorzy wtedy mają twój list motywacyjny i na jego podstawie zaczynają rozmowę. Każdy czeka na swoją kolej.

Kiedy zacząć uczyć się rysunku przed egzaminami?

Sama podstawa prac powinna zawierać rysunek perspektywiczny i martwą naturę, a malarskie; martwa i coś dodatkowego. Warto jednak mieć więcej prac, pokazać swoje spektrum możliwości, bo nie ma górnego limitu prac. Im więcej ich masz, tym więcej możesz na ich temat coś powiedzieć.

Egzaminatorzy pytają się o te prace; czemu jest tak, a co przedstawia, co miałeś na myśli?

Po przedstawieniu prac, pytają o… różne rzeczy. Jeśli widzą, że nie znasz się na temacie architektury, pytają bardziej o twoje prace. Dlatego warto ich czymś zaskoczyć i poczytać co nieco o architekturze. O Trójmieście i jego zabytkach i charakterystycznych cechach, o modernistycznej Gdyni czy nowościach architektonicznych. Jak tylko wpadniesz w monolog swoich opowieści, przemyśleń o nazwiskach, pracach i projektach – możesz liczyć na sporą ilość punktów z rozmowy.

Rekrutacja na SSW i jej punktacja:

  • rozmowa kwalifikacyjna maks. 30 pkt.
  • teczka maks. 50 pkt.

Suchy opis tego, co macie na stronie SSW.

Poza tym wszystkim, przeczytaj o: