studia grafika w Poznaniu uap

Jak dostać się na grafikę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu?

Zdając na grafikę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, już na etapie składania papierów będziecie musieli wybrać specjalność, którą chcecie studiować. Do wyboru macie projektowanie graficzne grafikę warsztatową.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin odbywa się na terenie uczelni. Kandydaci podzieleni są na 10-15 osobowe grupy.

Egzamin jest podzielony na 4 etapy:

– rysunek (4h),

– malarstwo (5h),

– egzamin kierunkowy,

– autoprezentacja.

 

Egzamin kierunkowy zazwyczaj polega na zaprojektowaniu jakiejś formy graficznej na podstawie podanego przez komisję tematu. Zadanie wykonujecie używając materiałów, które przynieśliście ze sobą takich jak: mazaki, kolorowe papiery itd.

 

Czy trudno jest zdać egzamin na grafikę na UAP?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, egzaminy uczelni artystycznych w dużej części są uzależnione od subiektywnej oceny profesorów. – Ania, studentka projektowania graficznego.

 

Co trzeba umieć rysować?

Na grafice w Poznaniu istotna jest umiejętność rysowania postaci. Szczególną uwagę warto zwrócić na studium rąk i stóp.

 

Na co profesorowie zwracają uwagę na egzaminie na grafikę?

W przypadku malarstwa i rysunku profesorowie z UAP-u zwracają największą uwagę na kompozycję i proporcje. Warto popisać się dobrym warsztatem, jednak bez popadania w zbytni manieryzm. Warto umieć się popisać charakterystyczną kreską, ciekawą kolorystyką czy umiejętnością wyboru ciekawego kadru.

Na egzaminie specjalnościowym z grafiki nie macie zbyt wiele czasu, dlatego warto postawić na prostą formę o mocnym przekazie.

W ostatnim etapie profesorowie będą zadawać wam pytania o inspiracje i odniesienia do ulubionych artystów/grafików, więc warto mieć to na uwadze już podczas projektowania.

Politechnika Architektura

 

Co trzeba mieć na maturze by dostać się na grafikę?

Matura w ogóle nie jest brana pod uwagę. Wystarczy tylko ją zdać.

 

3 Rady od Ani, studentki grafiki:

Przygotujcie sobie jakieś zaplecze teoretyczne, żeby mieć, o czym rozmawiać podczas obrony prac i pytań ze strony profesorów.

Podczas egzamaminu z malarstwa czy rysunku zapomnijcie o szczegółach typu włosy czy rzęsy. Nie marnujcie czasu na detale, dużo osób się na tym wyłożyło.

Nigdy nie przyznawajcie się do tego, że coś „poszło nie tak”. Do końca brońcie swojej pracy, nie macie nic do starcenia. Nikt w komisji nie wie, jaki miał być efekt końcowy. Błędy, które wy widzicie, dla kogoś mogą być atutem.

 

Ania jest obecnie na piątym roku grafiki na UAP-ie. Jeżeli chcecie zajżeć w swoją przyszłość i zobaczyć, jakie umiejętności zdobędziecie w trakcie tych studiów, wejdźcie na profil Ani na Behance’ie.

 

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin na grafikę?

 

Na egzamin będziesz musiał zabrać ze sobą:

  • Potwierdzenie opłaty za egzamin,
  • dowód osobisty,
  • kartki,
  • kolorowy papier,
  • markery (np. promarkery)
  • ołówki,
  • gumkę chlebową,
  • nożyk do ostrzenia ołówków,
  • farby,
  • pędzle itd.

 

Jak ubrać się na egzamin na Uniwesytecie Artystycznym w Poznaniu?

Strój galowy nie jest wymagany. Na egzaminy techniczne przyjdź w ubraniach, których nie będziesz bać się ubrudzić. Na rozmowę z komisją oczywiście powinieneś przyjść ubrany elegancko. Uwaga na paznokcie, które być może ciężko będzie domyć po kilku dniach spędzonych w pracowniach. 😉

 

Na koniec rozmowa kwalifikacyjna. Do’s & Don’t’s?

Komisja rekrutacyjna na Uniwersytcie Artystycznym dużo żartuje i wprowadza raczej luźną atmosferę. Trzeba być pewnym siebie.

 

Myślisz o tym, żeby studiować grafikę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu? Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać się na grafikę w innych miastach!

Grafika w Krakowie

Grafika we Wrocławiu

Grafika w Warszawie

Grafika w Gdańsku

Lub też zobacz jak wyglądają inne egzaminy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu:

Architektura wnętrz

Wzornictwo