prokarker tutorial sketching mazaki jak rysować

KRO-020 Kurs rysunku online: Design sketching poradnik Promarker

Design sketching - promarker
Design sketching – promarker

Promarker – jak właściwie używać?

Zabawę z promarkerami najlepiej zacząć od przetestowania końcówek!
Promarker posiada dwie końcówki:
  • wąską: do precyzyjnej pracy, wykończeń, detali
  • szerszą: ukośnie ściętą, która umożliwia nam pokrywanie większych powierzchni kolorem. Zwłaszcza na początku musimy się pilnować aby cała końcówka dotykała papieru. Pomoże nam to uniknąć poszarpanych linii o zmiennej szerokości, które potem ciężko poprawić.

Jak rysować promarkerem?
Jak rysować promarkerem?
Promarker jest na tyle sprytnie zaprojektowany, że sam kształt zatyczek sugeruje nam, jaka końcówka kryje się pod spodem. Wyobrażasz sobie, jak irytujące byłoby szukanie odpowiedniej końcówki przed każdym użyciem?

Krok 1 – Kierunek

Ważny jest też kierunek w którym kładziemy plamę koloru.
Jak rysować promarkerem?
Jak rysować promarkerem?

Pokrywanie powierzchni przez stawianie kresek równolegle do siebie (P1) pozwoli nam na uzyskanie bardziej jednolitego pola oraz większą kontrolę nad efektem końcowym. Dla porównania dodaję powierzchnię zamalowywaną w sposób bardziej chaotyczny (P2).

Oczywiście, to nie jest tak, że któryś ze sposobów jest nieprawidłowy. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Przy design sketchingu, kolorując przedmioty, raczej chcemy uzyskiwać gładkie, jednolite powierzchnie, ale, przykładowo, rysując drzewo, chaotyczna i nierównomiernie rozprowadzona plama może być pożądana, bo lepiej pozwoli nam przedstawić koronę drzewa.

Krok 2 – Warstwy

Tym, co otwiera przed nami nieskończone możliwości jest fakt, że promarkerami kolor można nakładać warstwowo, zmieniając jego intensywność.

Jak rysować promarkerem?
Promarker – tony

Dzięki temu promarkery w odróżnieniu od standardowo dostępnych markerów umożliwiają łatwe cieniowanie obiektów, nawet gdy nie posiadamy dużej gamy kolorów. Musimy jednak pamiętać, że nie można nakładać warstw w nieskończoność, bo po pewnym czasie papier nasiąknie, a tusz zacznie się rozlewać. Jeśli nałożyliśmy już parę warstw, ale mimo wszystko chcielibyśmy wzmocnić kolor, warto pozostawić papier do przeschnięcia na parę minut i wtedy wrócić do pracy.

Jak cieniować promarkerem?
Jak cieniować promarkerem?

Przykład: sześcian cieniowany przy użyciu jednego promarkera Cool Gray 2 (CG2)

Ściany sześcianu wykończonego w ten sposób odznaczają się małym kontrastem. Gdy chcemy uzyskać mocniejszy warto sięgnąć po całą gamę np Ice Gray 1, 2, 3 lub nawet 1, 3, 5.

Jaki papier do promarkera?

Papier, jakiego używamy, również ma znaczenie. Ja najbardziej lubię pracować na papierze satynowym. Jego powierzchnia jest bardzo gładka, lepiej prezentują się na nim kolory oraz możemy nanieść więcej warstw koloru bez niszczenia struktury papieru (przykładowo na najtańszym papierze biurowym po naniesieniu trzech warstw koloru papier od razu zacznie się odkształcać).

Krok 3 – Gradient

Umiejętność tworzenia gradientów jest umiejętnością, którą również warto opanować na początku. Ułatwi nam to cieniowanie szkiców przedmiotów bardziej skomplikowanych, o gładkich powierzchniach.
Jak cieniować promarkerem?
Jak cieniować promarkerem?
Krawędź:

Ciężko jest utrzymać prostą krawędź przy użyciu samego promarkera (patrz rysunek wyżej, krawędź A), dlatego prawdziwej mocy promarkery nabierają w połączeniu z cienkopisami (patrz rysunek wyżej, krawędź B). Wykończenie cienkopisem doda rysunkowi ostrości i wyrazu, a przy okazji pozwoli ukryć małe błędy. 🙂 Przy wykończeniach swoje zastosowanie znajdzie też węższa końcówka, dzięki której krawędź będzie wyglądać jeszcze bardziej precyzyjnie.


Jak używać promarker blender?

Do upłynniania powierzchni jest dostępny promarker BLENDER, ale osobiście nie lubię go używać. Odnoszę wrażenie, że gradient uzyskany przy jego użyciu jest dużo gorszej jakości, ale może po prostu nie nauczyłam się wykorzystywać w pełni jego potencjału.

Na zakończenie

Zawsze pamiętaj, aby zamykać promarker po użyciu; nawet jeśli wiesz, że kolejne użycie nastąpi dosłownie za 3 min. Końcówka pozostanie dłużej świeża (i ładniej pachnie), a na pewno sam mazak nie wyschnie tak szybko!

Autor: Kozakiewicz Lidia

Lidka studiuje wzornictwo na Gdańskim ASP.

Przy okazji poczytaj o:

Design thinking – myśl jak projektant!

Top10 designerów na instagramie, których musisz obserwować!

Jak prowadzić szkicownik! Zobacz jakie zadania można w nim robić!