Jak dostać się na architekturę za granicą? | Anglia

Architektura za granicą - Londyn, Westminster
Architektura w Anglii – jak wygląda rekrutacja?

Wielka Brytania ma dużo więcej do zaoferowania niż Polska w zakresie budownictwa.

Architektura w Anglii

Jeśli myślisz o architekturze, planowaniu, urbanistyce czy innych pokrewnych kierunkach – dlaczego nie spróbujesz w Anglii? Poniżej masz „przepis” na studia architektury w Londynie, na uczelni Westminster.

Rekrutacja na te kursy wygląda prawie tak samo, jak na wszystkie pozostałe w Wielkiej Brytanii. Składanie podań rozpoczyna się już we wrześniu i kończy na początku stycznia. Aplikując w tym okresie, masz pewność, że Twoja kandydatura zostanie rozpatrzona przez uczelnie, które wybrałeś.

Rekrutacja na studia odbywa się poprzez stronę UCAS. Po zrobieniu własnego researchu możesz wybrać maksymalnie 5 kierunków. Aby zaaplikować potrzebujesz dwóch dokumentów – personal statement i reference od nauczyciela (oczywiście oba w języku angielskim). Ten pierwszy to twój list motywacyjny. Opisujesz w nim swoje mocne strony, osiągnięcia i motywacje do studiowania wybranego przez siebie kierunku. Reference to list polecający (najlepiej, aby był od Twojego wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu rozszerzonego, który będziesz zdawać na maturze i który jest ściśle związany z wybranymi studiami; poza tym powinien zawierać twoje przewidywane wyniki egzaminów maturalnych). W przypadku wcześniej wymienionych kierunków raczej na pewno będziesz potrzebować portfolio. Przygotuj 5-10 swoich najlepszych prac i koniecznie naucz się o nich opowiadać. Warto zaopatrzyć się w słownictwo stricte z nimi związane. Dokładne wskazówki jak powinno wyglądać Twoje portfolio dostaniesz od uczelni, prawdopodobnie jeszcze przed rekrutacją.

Po „złożeniu papierów” nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na odpowiedzi.

Studiowanie architektury - rekrutacja
Rysowanie, architektura, studiowanie za granicą.

Studia architektury w Anglii? Proces rekrutacji można śledzić na bieżąco na stronie UCAS.

Regularnie sprawdzaj maila (w tym spam), ponieważ w przypadku aplikowania na architekturę zaproszenie na interview to niemal pewna sprawa.

Jeżeli nie możesz dotrzeć do UK na interview – nic się nie martw. Większość uczelni oferuje rozmowę online (skype). W obu przypadkach pamiętaj jednak o skrupulatnym przygotowaniu się. Ja dostałam się do Londynu i przed spotkaniem poradzono mi (poza tym, o czym wspomniałam wcześniej) zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi budowlami tego miasta (np. St Paul’s Cathedral). Pytania najczęściej dotyczą stylów w architekturze, znanego lub podziwianego przez ciebie architekta lub twoich motywacji do zdobywania wiedzy w tym kierunku.

Nie przeszło Ci nigdy przez myśl studiowanie za granicą? Rozpoczęcie nowego rozdziału w innym kraju, poznanie nowych ludzi, otwarcie się na tamtejsze możliwości?

Uczelnia, oferując warunkowe przyjęcie na studia, przedstawia również swoje wymagania odnośnie wyników matur (przybliżone % możesz znaleźć na ich stronach internetowych). W podanym w UCAS’ie terminie należy ostatecznie wybrać dwie szkoły – firm oraz insurance choice (pierwszy i drugi wybór). Kiedy odrzucisz pozostałe oferty, nie będziesz miał możliwości powrotu do nich. Teraz pozostaje przygotowanie się do matury i napisanie jej jak najlepiej. Architektura w Anglii jest już dla ciebie na wyciągnięcie ręki!

Architektura w Londynie
Studia – Architektura w Anglii

Po otrzymaniu wyników należy przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego i wysłać skany do uczelni. Jeśli udało Ci się zdobyć wyniki spełniające oczekiwania oraz wytyczne szkoły – w przeciągu kilku dni (a może nawet godzin) zostaniesz oficjalnie przyjęty. Jeśli nie, zawsze możesz spróbować w dodatkowym naborze w wakacje. Teraz pozostaje znaleźć kąt do mieszkania (większość uczelni oferuje akademik, szczególnie dla studentów pierwszego roku lub pomaga w znalezieniu mieszkania) i kupić bilety lotnicze 🙂

Bardzo możliwe, że poza maturą potrzebny Ci będzie jeszcze jeden egzamin – CAE lub IELTS.

Certyfikat językowy ma, jakże inaczej, poświadczyć o znajomości angielskiego. Egzamin powinno się zdać najpóźniej w czerwcu tak, aby do końca lipca dostarczyć wyniki. Niektórym uczelniom wystarczy polska matura na poziomie rozszerzonym.

Jak widać rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii jest bardzo prosta. Jedyne koszty, jaki poniesiesz, to około 200 złoty (UCAS). Fundacje w Polsce, takie jak Elab (z którym ja aplikowałam i z którego pomocy jestem bardzo zadowolona) bezpłatnie pomogą Ci we wszystkim i będą przypominać o deadline’ach, co jeszcze bardziej uprości cały proces.

Autor: Julia Napłoszek

Jeśli interesujesz się architekturą, rysunkiem, przeczytaj:

Jak dostać się na architekturę w Gdańsku

Jak dostać się na architekturę w Danii

Co musisz umieć rysować, kiedy idziesz na architekturę?

SaveSave

SaveSave

SaveSave

7 comments

  1. Czekamy na architekturę we Francji!!!

  2. Ogarniemy na dniach 😀

  3. Cześć Patrycjo! Z Francji zaczniemy od Paryża, jako że mamy tam znajomych. Możemy też opisać Urbanistykę na Sorbonie. Niedługo będziesz mogła się spodziewać publikacji (możesz śledzić nas na FB, żeby nie przegapić ;> ). Jakieś konkretne szkoły Cię interesują?

  4. Hej! Napisaliśmy artykuł, o który prosiłaś. 😉 Wszystko na podstawie doświadczeń z pierwszej i druigiej ręki. Jeżeli masz pytania co do życia we Francji możesz też skontkatować się z nami za pomocą prywatnej wiadomości na naszym profilu na facebooku, ponieważ sama mieszkałam tam dobrą chwilę i znam ten kraj od podszewki. 🙂

    Tutaj link do artykułu:
    https://kresl.pl/architektura-w-paryzu-studia/

Comments are closed.