Konstrukcja – czy jest potrzebna w rysunku?

Rysunek można robić „na gorąco”, ale można się również do tego rysowania odpowiednio przygotować. Z przygotowaniem rysowanie pójdzie o wiele łatwiej. Najlepsze przygotowanie do rysunku to stworzenie sobie konstrukcji – prostej, ale zgodnej z zasadami perspektywy. To doskonały punkt wyjścia do doskonałego rysunku.

Konstrukcja – co to takiego?

Konstrukcja to nic innego jak zarys tego, co zamierzamy narysować. Jest to taki szkic pełnego rysunku. Szkic jednak nie byle jaki, a bardzo konkretny. W szkicu konstrukcyjnym zawierają się bowiem wszystkie podstawowe linie naszego rysunku.

W konstrukcji skupiamy się na naszkicowaniu wszystkich brył, z których składać się będzie nasza praca. Główną korzyścią, którą uzyskujemy z konstrukcji, jest to, że pozwala nam ona stwierdzić, czy praca jest dobrze rozmieszczona (jeżeli nie, to bez sensu ją kończyć, lepiej zacząć od nowa). Poza tym dzięki konstrukcji mamy gotowy szablon całej pracy. Jeżeli mamy gotowe bryły, wystarczy wpisać w nie tylko interesujące nas kształty – nie musimy kreować całego rysunku naraz, ponieważ skupiamy się na poszczególnych elementach, jeden po drugim.

Praca na konstrukcji jest o wiele łatwiejsza niż wykańczanie rysunku prosto z poziomu białej kartki. Konstrukcja powinna być zawsze punktem wyjścia – nie punktem dojścia. Punktem dojścia będzie dla nas wykończony rysunek. Na nim już konstrukcji nie naniesiemy. Jeżeli w trakcie rysowania bez konstrukcji popełnimy błąd – cały rysunek będzie zmarnowany.

Konstrukcja jako element perspektywy

Konstrukcja jest nierozłączna z perspektywą. Zawsze figury musimy bowiem w jakiejś perspektywie umieścić. Na początku rysowania wyznaczamy sobie zawsze punkt (lub punkty) zbiegu w naszej pracy i dopiero do nich konstruujemy bryły. W te bryły, narysowane już w konkretnej perspektywie, wpisujemy nasz rysunek. Taka kolejność działania zapewnia powodzenie całej naszej pracy konstrukcyjno-rysunkowej.

Konstrukcja – czy naprawdę jest potrzebna?

Wielu początkujących rysowników myśli, że pominięcie etapu konstrukcji sprawi, że szybciej nauczą się rysować. To błędne myślenie. Owszem, rysunek bez konstrukcji powstanie szybciej, ale będzie zdecydowanie gorszy. To konstrukcja pomaga rysunkowi przybrać odpowiedni kształt. To konstrukcja zapewnia, że nadawanie światła i cienia, szrafowanie, uwydatnianie konturów będzie w ogóle sensowne. Bez konstrukcji możemy sobie w ogóle darować rysowanie.

Konstrukcja ginie w rysunku

Oczywiście, po części tak! W dobrym rysunku konstrukcja na końcu ginie gdzieś w tle, linie konstrukcyjne zostają zarysowane właściwymi liniami wchodzącymi w skład rysunku. Nie zmienia to jednak faktu, że konstrukcja jest naprawdę konieczna. Kreski konstrukcyjne w trakcie rysowania gubią się, ale dzięki nim cały rysunek zyskuje wrażenie głębi, staje się przestrzenny. Po to właśnie jest konstrukcja. Choćby miała zginąć – jest absolutnie konieczna. 😉

Jak wymyślić konstrukcję rysunku?

Wszystko brzmi pięknie – konstrukcja jest konieczna, konstrukcja jest punktem wyjścia, dobra konstrukcja gwarantuje dobry rysunek. Jak jednak tę konstrukcję stworzyć? Trzeba się tego nauczyć. Nie ma innej drogi, jednego gotowego przepisu, nie ma jednej gotowej bryły, w którą wpiszemy samochód, człowieka czy budynek.

Dlatego jedynym sposobem na dojście do perfekcji w tworzeniu konstrukcji jest… konstruowanie. Można próbować robić to samodzielnie, ale można również (i warto!) posiłkować się radami nauczycieli i mentorów ze szkół rysunku. Konstruowania można się nauczyć również na kursach rysunku online. Nie jest jednak niemożliwym, by do perfekcji dojść na własną rękę. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!