Architektura wnętrz czy architektura i urbanistyka?

Kiedy myślimy o studiach związanych z architekturą, do wyboru mamy tak naprawdę dwa kierunki, które mają to słowo w nazwie. Nie są to kierunki tożsame, dlatego warto – przed podjęciem ostatecznej decyzji – dokładnie dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi.

Architektura na politechnice czy na ASP?

Architektura wnętrz oraz architektura i urbanistyka różnią się przede wszystkim tym, na jakiej uczelni są wykładane. Kierunki artystyczne znajdziemy generalnie na politechnikach i akademiach sztuk pięknych, z tym że:

  • architekturę wnętrz możemy studiować i na politechnikach, i na ASP,
  • architekturę i urbanistykę możemy studiować na politechnikach i na tylko jednej ASP – w Poznaniu.

Wybór rodzaju szkoły niesie za sobą spore konsekwencje, choć teoretycznie moglibyśmy spodziewać się, że kierunek o tej samej nazwie będzie prowadzony w identyczny sposób, niezależnie od uczelni. W praktyce jest jednak inaczej.

Politechnika to uczelnia, na której kładzie się nacisk na umiejętności techniczne, na zdolności matematyczne kandydata oraz jego orientację w naukach ścisłych. Na politechnikach konieczne jest logiczne myślenie, doskonały warsztat techniczny oraz radzenie sobie ze skomplikowanymi obliczeniami. Jest to więc miejsce dla umysłów ścisłych.

ASP to natomiast uczelnia typowo artystyczna. Nacisk w niej kładzie się na kreatywność studenta, jego otwartość na różne techniki, orientację we współczesnych trendach artystycznych. Będzie to więc idealne miejsce dla umysłów humanistycznych.

Architektura wnętrz – czym jest?

Architektura wnętrz to kierunek, który znajdziemy zarówno na politechnikach, jak i na ASP. Jest to kierunek skupiony wokół:

  • rysunku,
  • projektowania
  • malarstwa.

Na tym kierunku spotkamy się również z dużą dawką teorii, jak zawsze w przypadku kierunków bardziej humanistycznych. Największy dział teoretyczny, jaki musi przyswoić każdy student architektury, to historia architektury.

Dzięki solidnemu warsztatowi osoba kończąca architekturę wnętrz może zająć się ich urządzaniem. Magister lub licencjat tego kierunku będzie mógł pracować przy projektowaniu przestrzeni wewnątrz pomieszczeń czy wewnątrz budynków (od projektów tak niezwykłych jak projektowanie sal muzealnych po codzienne projekty dziecięcych pokojów).

Architektura i urbanistyka – czym jest?

Architektura i urbanistyka to kierunek zgoła inny, mniej artystyczny, a bardziej techniczny, dlatego też prowadzony jest głównie przez politechniki. Jest to kierunek skupiony wokół:

  • matematyki,
  • fizyki,
  • mechaniki,
  • materiałoznawstwa.

Mało tu typowego rysunku artystycznego, znacznie więcej za to zadań technicznych wymagających znajomości zasad mechaniki budowli czy zasad tworzenia konstrukcji. Architekt po ukończeniu takich studiów będzie mógł nie tylko kreować przestrzeń wewnątrz pomieszczeń. Będzie on mógł samodzielnie stworzyć projekt architektoniczny całego budynku.

Zakończenie takich studiów, ze względu na to, że są one z reguły prowadzone przez politechniki, kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. Osoba z takim tytułem ma oczywiście o wiele większe możliwości zawodowe niż osoba z tytułem licencjata lub magistra, będąca po ukończeniu architektury wnętrz.

Egzaminy na architekturę

Niezależnie od tego, czy wybierzemy architekturę wnętrz, czy architekturę i urbanistykę, będziemy zmuszeni do zdania egzaminu wstępnego. W przypadku politechnik z reguły egzamin taki polega na przyjściu na salę egzaminacyjną i narysowaniu (na czas) konkretnych prac. Zazwyczaj jedno z zadań jest typowo techniczne, a drugie polega na odwzorowaniu martwej natury lub żywej kompozycji.

Akademie sztuk pięknych mają natomiast inną praktykę i z reguły pozwalają przygotować prace w domu – na moment rekrutacji przynosi się je po prostu w teczce. Często na ASP spotykamy się jednak z jeszcze jednym etapem rekrutacji. Po weryfikacji teczek następuje rozmowa z kandydatem, podczas której oceniany jest z jednej strony on jako osoba, a z drugiej strony sprawdzana jest jego wiedza na tematy ogólnoartystyczne.

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!