W ramach nowej podstawy programowej, która weszła w życie w 2022 roku dodano na Politechnice Gdańskiej dodatkowy semestr na studiach I stopnia. Od tej pory semestr VII stał się semestrem przeznaczonym wyłącznie na praktyki zawodowe. Poznaj szczegóły. Zobacz, jak wyglądają praktyki, jak się do nich przygotować i jakie dokumenty są Ci potrzebne.
Spis treści
Ogólna informacja o praktykach
Praktyki trwają 15 tygodni (600 godzin) i muszą odbyć się w firmie zajmującej się projektowaniem architektonicznym budynków mieszkalnych lub publicznych. Ważne jest, aby było to biuro architektoniczne, a nie np. firma budowlana. Twoim opiekunem praktyki powinna zostać osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Dodatkowo opiekun praktyk musi być czynnym członkiem Izby Architektów RP. Po około 4 miesiącach pracy w biurze musisz napisać sprawozdanie dla uczelni o odbyciu praktyki zawodowej.
Przygotowanie do praktyk na architekturze
Polecamy i zalecamy Ci zacząć poszukiwania miejsca praktyki jak najszybciej. „Bum” na szukanie stażu wśród studentów zaczyna się już w czerwcu i zwykle trwa do września. Politechnika Gdańska ma w swojej ofercie ograniczoną ilość praktyk, dlatego najlepiej jest spróbować poszukać miejsca do odbycia praktyk na własną rękę. Pisanie do różnych firm architektonicznych blisko Twojego miejsca zamieszkania jest jednym ze sposobów, abyś znalazł/a staż. Warto również systematycznie przeglądać oferty na różnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Dobrym krokiem jest też podpytanie rodziny/znajomych. Każda z metod jest dobra i działa.
Od 2023 roku Politechnika Gdańska i Biuro Karier organizuje Wydziałowe Targi Pracy dla branży budowlanej i architektonicznej – obywają się one pod koniec kwietnia. Na targach różne firmy i biura przedstawiają swoją ofertę w celu znalezienia praktykantów do swoich pracowni. W ten sposób bardzo łatwo można złapać bardzo dobry kontakt z przyszłym pracodawcą, no i oczywiście pracę w ramach obowiązkowej praktyki zawodowej. . Jeżeli przed rozpoczęciem studiów uczęszczaliśmy na kurs rysunku w Gdańsku lub chodziliśmy do jakiejś szkoły rysunku w Gdańsku, z pewnością warto i tam zwrócić się z pytaniem o polecenie biura architektonicznego. Nauczyciele z pewnością nie pozostaną obojętni na naszą prośbę o pomoc w zorganizowaniu miejsca realizacji praktyk.
Jakich dokumentów potrzebujesz?
Wiedz, że swoją praktykę możesz zacząć wcześniej niż zaczyna się semestr, czyli w październiku. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie pismo zamieszczone na stronie Politechniki Gdańskiej, w którym wyrazisz chęć rozpoczęcia praktyk np. od lipca. Musisz oczywiście otrzymać zgodę Dziekana. Jeżeli zdecydujesz się na przesłanie powyższego pisma, to pamiętaj, że najważniejszym dokumentem jest umowa między Politechniką Gdańską a twoim Pracodawcą. Jest to niezbędne, ponieważ w umowie zawarty jest bardzo ważny zapis mówiący o tym, że są to praktyki nieodpłatne. Ale czy to znaczy, że masz pracować za darmo? Nic bardziej mylnego. Poza umową z PG możesz zawrzeć dodatkową umowę, w której zostanie uzgodnione wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Umowa będzie zawarta między Tobą, a Pracodawcą. Jest to umowa, której nie musisz przedkładać władzom uczelni.
Sprawdź również nasz wpis o rejestracji na egzamin rekrutacyjny na architekturę na Politechnice Gdańskiej oraz zobacz, ile trzeba mieć punktów na architekturę w Gdańsku.
Rozmowa „kwalifikacyjna”
Mam praktykę, byłem/am na Wydziałowych Targach Pracy, poznałem/am szefa z firmy X, dostałem/am numer telefonu i maila, co dalej? Po zdobyciu kontaktu do firmy, pracodawca najprawdopodobniej poprosi Cię o przesłanie CV i portfolio. Takie rzeczy musisz mieć przygotowane już przed rozpoczęciem poszukiwań praktyk, aby na wstępnym etapie ich szukania wysyłać to razem ze zgłoszeniem. Pamiętaj, jest to Twoja wizytówka i informuje pracodawcę o tym, co potrafisz i w jakich programach pracujesz.
Po wysłaniu CV i portfolio możesz dostać odpowiedź z terminem rozmowy z pracodawcą. Taka rozmowa może wyglądać różnie. Nie możesz przewidzieć, o co będzie Cię pytał pracodawca. Możesz się jednak przygotować na takie podstawowe pytanie: „jak dobrze znasz programy AutoCad, Revit, ArchiCad, SketchUp czy Photoshop”. Pracodawca może razem z Tobą przeanalizować Twoje portfolio.
Możesz otrzymać pytania o różne projekty, które wykonywałeś/aś na studiach, ale też o Twoje zainteresowania w branży architektonicznej czy urbanistycznej. Podczas rozmowy możesz wykazać się wiedzą oraz zainteresowaniem i pokazać, że nie siedzisz przed nim przez przypadek, a lubisz to co robisz i chcesz się rozwijać. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to potrzebny będzie podpis pracodawcy na umowie, którą następnie zanosisz do dziekanatu Wydziału Architektury, dziekan wydziału musi ją podpisać.
Po praktykach czas na sprawozdanie
Podczas praktyk warto opisywać w dzienniku/zeszycie co robiłeś/aś danego dnia. Wówczas podczas pisania sprawozdania dla uczelni było łatwiej się w tym wszystkim odnaleźć. Tylko w przypadku, gdy każdy dzień będzie opisany, na pewno nie zapomnisz niczego, co się działo w trakcie tych 15 tygodni. Zaliczenie przedmiotu (praktyk) składa się z:
- sprawozdania (w pliku PDF),
- prezentacji przed komisją.
Aby napisać sprawozdanie pobierasz podany wzór sprawozdania na stronie Politechniki Gdańskiej. Wypisujesz tam wszystkie swoje zadania zlecone od opiekuna praktyk, podając daty oraz nazwę projektu, przy którym pracowałeś/aś. Warto pisać bardzo szczegółowo, o tym co się robiło w podczas stażu, bo może Ci to pomóc w późniejszym etapie zaliczenia praktyk, czyli prezentacji przed komisją.
Innym wymaganym elementem są zdjęcia projektów, przy których pracowałeś/aś. Pamiętaj, aby poprosić swojego pracodawcę o zgodę na dokumentowanie swoich postępów. Po napisaniu sprawozdania, Twoim zadaniem będzie przygotowanie :zaświadczenia o odbyciu praktyki”, który podpisuje pracodawca. Jest to Twój ostatni załącznik do sprawozdania, które wysyłamy jeszcze przed samą prezentacją naszych działań podczas praktyk przed komisją.
Prezentacja przed komisją składa się z samodzielnie przygotowanej prezentacji. Po ukazaniu harmonogramu prezentacji dla całego roku, przychodzimy do danej sali, komisja włącza Twoją prezentację i masz np. 5 min, aby przedstawić, czym się zajmowałeś/aś podczas stażu. Mogą zadawać pytania, jeśli jest coś niejasno napisane w sprawozdaniu, dlatego warto bardzo szczegółowo wykonać sprawozdanie, aby oszczędzić sobie zbędnych pytań.