Sklepy plastyczne trójmiasto i nie tylko.

Gdzie kupować w Trójmieście rzeczy do makiet, rysunku czy malowania!

Ten wpis jest przeznaczony w większości dla studentów pierwszego roku Architektury na Politechnice, ASP lub początkujących rysujących, którzy nie wiedzą, który sklep plastyczny będzie najlepszy. Poprzemy przykłady adresami sklepów z Trójmiasta, gdzie stacjonujemy, a potem rozwiniemy temat bardziej ogólnie. Nadmieniając – artykuł nie jest sponsorowany, za mało was to czyta, żeby był 😛

Sklep plastyczny - gdzie kupić ołówki?

Ołówki, gumki chlebowe, nożyki, kleje pilomerowe, wikole itd…

Podstawowe, żółte koh-i-nory (2B, 4B, 6B) każdy musi mieć. Gumki chlebowe – uwaga na różowe, są strasznie miękkie i „rozlewają” się po czasie, zwłaszcza pod wpływem ciepła np. naszych dłoni.

Sklep plastyczny:

 • MAS, ul.Sobieskiego 14, Gdańsk – chyba najtańszy w Trójmieście, tuż obok Politechniki Gdańskiej. Mają mega tani papier za 1,45 złotych na B1!
 • Sklep plastyczny Storm, ul. Uphagena 19, Gdańsk – najlepiej wyposażony sklep, wszystko tam dostaniecie, chociaż niektóre ceny potrafią zwalić z nóg.
 • Sklep plastyczny Storm, ul. Antoniego Abrahama 44, Gdynia – jak wyżej, najlepiej wyposażony sklep, wszystko tam dostaniecie.
 • Wszystko dla ucznia, ul.Obrońców Wybrzeża 7/9, Gdynia – obok Stormu, mają sporo rzeczy. Zarówno rzeczy malarskie, jak i biurowe czy piśmiennicze.
 • BSA, ul.Sobieskiego 274, Wejherowo
 • Najtańsze ołówki koh-i-nor macie tutaj – 1,1 złotych za sztukę: www.loveart.pl

Odnośnie papieru, jeśli kupujecie po 100-200 szt. arkuszy, najsensowniej będzie udać się do hurtowni papieru. W okolicach Gdańska jest Oddysey, na obwodnicy, gdzie tną i dają papier B1 40 gr za sztukę! Kupowanie papieru online w takich formatach się totalnie nie opłaca, bo są to zazwyczaj rolki, zwinięty papier. Dodatkowo dochodzi dostawa. Kupując 100 arkuszy, trzeba się liczyć z tym, że będzie to ważyć z 10-15 kg. W takiej sytuacji kurier liczy sobie już 20-30 złotych za przesyłkę, co powoduje, że taniej jest pojechać do sklepu plastycznego samemu.

Farby, płótna, pędzle itd… Który sklep plastyczny wybrać?

Nie uważam (osobiście), że to, co najdroższe, to automatycznie jest najlepsze. Również nie badałem różnic w jakości farb, ale…

Można to wszystko kupić:
 • www.loveart.pl – cały malarski asortyment do pracowni zamówiliśmy właśnie tutaj. Farby nawet 6,8 złotych za 250 ml! Pędzle podobnie – od 3,8 złotych za sztukę!

W Stormie czy MAS itd. farby i pędzle są spoko, zwłaszcza np. od Renesansu, jednak cena za tubkę 180 ml to 16-19 złotych. Jeśli ktoś sporo zużywa farb, a np. dopiero się uczy i nie widzi problemu w troszkę gorszej jakości, warto rozważyć loveart. Poświęciłem połowę dnia na szukanie tańszej alternatywy i póki co, ta wydaje się być najtańszą.

Makiety

Tutaj spora rozpiętość miejsc, z uwagi na skomplikowanie makiet, modeli i ich wykończenia.

Sklepy plastyczne trójmiasto - materiały do makiet
Gięcie tektury do makiet.
Standard do makiet: karton, pleksi, klej
 • Sklep plastyczny Storm, ul. Antoniego Abrahama 44, Gdynia – najlepiej wyposażony sklep, kartony białe i szare o różnej grubości oraz pleksi.
 • Wszystko dla ucznia, ul.Obrońców Wybrzeża 7/9, Gdynia – j.w.
 • BSA, ul.Sobieskiego 274, Wejherowo, ale niestety mają tylko karton biały 1mm oraz szary 3mm 🙁

Online odradzamy kupować materiały tego typu. To za duże formaty i za drogi kurier.

Karton w formacie B1 to koszt średnio 7-10 złotych. Pleksi format B2 kosztuje 30 złotych za szt. Klej powinien być polimerowy lub inny na bazie silikonu. Łatwo ściąga się nadmiar, schnie w ok. 20 min. Można poprawiać elementy w trakcie schnięcia, co może być plusem. Koszt takiego kleju to 12-17 złotych za tubę 0,5l.

Polecamy biały karton 1mm, łatwo go pociąć i jest estetyczny.

Karton 2, 3, 5 mm szary jest świetny do większych konstrukcji lub do wewnętrznych rusztowań makiety. Minus – krojenie tego to istna siłownia dla ręki w przynajmniej 8 seriach, dlatego warto mieć ostry nożyk i dużo wkładów do niego.

Sklep plastyczny - gdzie kupić balsę?
Drewno do makiet – Balsa.
Odnośnie bardziej wyrafinowanych rzeczy:
 • Castorama – mają mega cienkie „deseczki” Balse. Świetne do zaokrąglonych rzeczy. Są elastyczne.
 • www.architekci-sklep.pl

Drzewka wykałaczka + mech!

Gdzie kupić materiały do makiet? Sklepy
Makieta z drzewami

Wychodzą z nich świetne drzewa i nie trzeba kupować gotowych za miliony monet z modelarskiego sklepu. Mech możecie znaleźć w lesie (choć są pod ochroną i nie do końca można je zbierać, a przynajmniej nie wszystkie) lub ewentualnie na Allegro za 30 złotych za kilogram tej piękności.

Jeśli znacie inne miejsca, które są lepiej zaopatrzone lub tańsze, śmiało piszcie w komentarzach!

Poniżej więcej ciekawych rzeczy:

Więcej hintów odnośnie makiet, ciecia i klejenia tutaj.

Jak wygląda I rok studiów architektury na Politechnice Gdańskiej.

Studia architektury za granicą? Dania | Londyn

SaveSave

SaveSave

SaveSave

4 comments

 1. Ze stron internetowych polecam jeszcze szal-art. W liceum zawsze zamawialismy wspólnie pudła farb i innych akcesoriów i nigdy nie było problemów, a sklep jest poprostu wielki. Pytanie: czy możecie zrobić post na temat polecanych farb dla studentów? Boję się, że jak wezmę swoje na egzamin to będzie ups. Tego tyle jest na rynku, że człowiek nie wie co wybierać. Pozdrawiam i dziękuję za cudowne wpisy!

 2. Dzięki! Odnośnie farb – już pytam Kamila od nas, maluje i na pewno będzie wiedział. Napisze art. o tym 🙂

Comments are closed.