Zapisy na egzamin kwalifikacyjny na kierunku Architektura rozpoczynają się co roku na początku czerwca i trwają do połowy lipca. W 2024 rozpoczęły się 3 czerwca i trwały do 15 lipca. W tym czasie należało także wykonać opłatę za rekrutację, która wynosi 150 zł. Egzamin odbywa się zazwyczaj w połowie lipca, w 2024r miał miejsce 16. lipca.
Spis treści
Artykuł został napisany we współpracy z Dominiką Rumel Czarnowską.
Rejestracja na architekturę na PB
- Wchodzimy na stronę rektutacji na Politechnice Bydgoskiej.
- Następnie klikamy kandydat i rekrutacja online.
- Wybieramy „Rekrutacja na studia I stopnia (inżynierskie, licencjackie)”.
- Wybieramy kierunek studiów.
- Zapisujemy się na wybrane studia. Mamy rozpisane najważniejsze informacje oraz zasady klasyfikacji na podstawie egzaminu i matur. Na architekturę w języku angielskim potrzebny jest certyfikat językowy na poziomie B2.
- Tworzymy konto i uzupełniamy je swoimi danymi.
Wymagania z matur na kierunek architektura
Oprócz umiejętności artystycznych, które możemy zdobyć na przykład uczęszczając jeszcze w liceum do szkoły rysunku Edukreska w Bydgoszczy, istotne są także wyniki matur. Dla przyjęcia znaczenie ma suma punktów z egzaminu praktycznego, który składa się z dwóch etapów (pozytywny wynik jest sumą punktów z dwóch etapów i wynosi minimum 150 pkt na 300 pkt możliwych) oraz punktów z egzaminu maturalnego. Brane są pod uwagę wyniki z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz przedmiotu dodatkowego, który możemy wybrać spośród matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), historii (H), historii sztuki (HS). Wynik punktowy z matur jest obliczany według wzoru podanego na stronie uczelni:
Σ = JP(pp albo 2pr) + JO(pp albo 2pr) + 1,5M(pp) + 1,5 M(2pr) albo F(pp albo 2pr), albo H(pp albo 2pr), albo HS(pp albo 2pr) + EPetap I+ EPetap II
Egzamin praktyczny na architekturę na Politechnice Bydgoskiej
Egzamin składa się z dwóch etapów, każdy z nich trwa trzy godziny. Egzamin trwa jeden dzień i jest stacjonarnie na Politechnice Bydgoskiej (adres: Profesora Sylwestra Kaliskiego 7, 85-796 Bydgoszcz). Egzamin odbywa się w połowie lipca (w 2024r był to 16.07). Wchodzi się według kolejności, w jakiej się stoi. Następnie za okazaniem dowodu tożsamości prowadzącym trzeba podpisać się na liście przy swoim nazwisku. Odbieramy od nich kartę z kopertą i kartką, na której trzeba zakodować dane. Zajmujemy wolne miejsce i czekamy na rozpoczęcie przez prowadzących.
I część egzaminu (max. 150 pkt)
Pierwsza część egzaminu to rysunek odręczny na podstawie przedstawionej kompozycji, czyli martwa natura. Odbywa się w budynku B, gdzie znajduje się wydział architektury. Egzamin zaczyna się o 9 i trwa 3 godziny. Jeżeli są opóźnienia, to oczywiście stracony czas jest doliczany na końcu. Prowadzący dokładnie tłumaczą zadanie i odpowiadają na pytania czy prośby. Co ciekawe, w tym roku wykładowczyni powiedziała o tym, aby zrobić szkic w rogu kartki, bo go również ocenia. Za zadanie mieliśmy narysować martwą naturę, była to prosta kompozycja, zupełnie bezproblemowa dla kogoś, kto uczęszczał na kurs rysunku w Bydgoszczy. Nie ma sztalug, rysuje się opierając rysownice na krześle. Egzaminatorzy przy ocenianiu tego zadania biorą pod uwagę głównie:
- umiejętność rysowania,
- kompozycja (tego można nauczyć się dzięki 4. lekcji naszego kursu rysunku online o kompozycji),
- kadr,
- szkic,
- walor (tego również uczy nasz kurs rysunku online – lekcja 5.).
II część egzaminu (max. 150 pkt)
Druga część egzaminu to rysunek z wyobraźni przestrzennej i kompozycyjnej. Odbywa się w budynku A, w auli. Ta część egzaminu rozpoczyna się o 13 i trwa również 3 godziny. Jest to zadanie projektowe. Nie dostaliśmy karteczki z poleceniem, ale prowadzący przeczytał je, a za prośbą kandydatów napisał to samo na tablicy. Prowadzący również mówili, aby zrobić małe szkice ideowe oraz doradzili, aby były one widoczne z perspektywy człowieka. Pracę można zrobić linearnie albo walorowo. Mieliśmy do narysowania na pierwszym planie łąkę, na której były ule pod lipami, dalej stała wozownia, a w tle był drewniany dworek na dwóch kolumnach. Należało sobie wyobrazić co jest przed dworkiem. Początek polecenia brzmiał mniej więcej tak: „Na skąpanej w słońcu łące wśród kwiatów i ziół pod lipowymi….”. Egzaminatorzy przy ocenianiu biorą pod uwagę głównie:
- znajomość rysunku perspektywicznego,
- umiejętność rysowania, budowania przestrzeni,
- znajomość konstrukcji,
- kreatywność, innowacyjność.
Aby zaliczyć część praktyczną, należy mieć minimum 150 pkt na łącznie 300 pkt możliwych do zdobycia.
Co należy zabrać ze sobą na egzamin?
Należy przede wszystkim zabrać ze sobą:
- dowód osobisty/ paszport,
- potwierdzenie płatności,
- ołówki 2b-6b (nikt tego nie sprawdza, ale takie są zalecane),
- gumkę,
- klipsy do przypięcia kartki,
- temperówkę/nożyk.
Wszystkie te materiały można zakupić w wybranym sklepie plastycznym w Bydgoszczy. Poza tym praktyka podpowiada, że warto zabrać ze sobą długopis, zegarek i wodę.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin?
Zdecydowanie przyda się ołówek i gumka. Warto mieć jeszcze ze sobą klipsy. Nie trzeba za to martwić się o brystol i rysownice, ponieważ to zapewnia uczelnia.
Jak przyjść ubranym na egzamin?
Komisji zależy na tym, aby kandydaci czuli się jak najbardziej komfortowo na egzaminie i nie mieli powodów do stresu. Dlatego można przyjść ubranym swobodnie (ale wiadomo, że mimo wszystko lepiej wyglądać w miarę schludnie).
Jakieś 3 rady od serca dla przyszłych kandydatów?
Warto mieć ze sobą za dużo dokumentów niż za mało. Lepiej ograniczyć stres, że się czegoś nie wzięło, a np. jeśli dowód wpłaty okaże się zbędny, to można tę kartkę użyć jako podkładki pod rękę, aby nie ubrudzić rysunku.
Jaka jest atmosfera podczas egzaminów, czy jest stresująca?
Podczas egzaminów była spokojna i luźna atmosfera. Prowadzący byli pomocni, sympatyczni i odpowiadali na każde pytania czy prośby. Więc jak będziecie mieli jakieś pytania, nie stresujcie się i je zadawajcie. Uważam, że jest wystarczająco czasu, a sporo osób wychodzi przed końcem. Zarówno podczas jednego, jak i drugiego egzaminu, można się delikatnie, niezauważalnie porozglądać, aby zobaczyć inne pracę. W moim przypadku mnie to uspokoiło i czułam, że mam wystarczający poziom, aby się dostać.
2 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Egzamin wstępny na architekturę w Bydgoszcz, termin 2020 – nie będzie […]
[…] Egzamin wstępny na architekturę w Bydgoszcz, […]