Architektura w Bydgoszczy – jak się dostać?

Architektura w Bydgoszczy – jak wygląda egzamin wstępny?

Egzamin praktyczny z predyspozycji do zawodu składa się z dwóch etapów:

I ETAP – rysunek odręczny z natury przedstawionej kompozycji (martwej natury) – max. 150 pkt.

II ETAP – rysunek z wyobraźni; tu liczy się umiejętność myślenia przestrzennego i tworzenia kompozycji architektonicznej – max 150 pkt.

Poszczególne etapy egzaminów są w innych budynkach, dlatego upewnij się jeszcze prze egzaminem czy dobrze idziesz. Pierwszy etap jest przy al. Prof. S. Kaliskiego 12, z kolei drugi etap przy al. Prof. S. Kaliskiego 7.

Ile punktów trzeba mieć, aby się dostać na architekturę w Bydgoszczy?

Aby zaliczyć egzamin praktyczny, trzeba mieć min. 150 pkt. (łącznie) z obydwóch zadań. Jeśli chodzi o wyniki z matur, to dokładny przelicznik punktów dostępny jest na stronie internetowej. Ale należy pamiętać, że może on ulec zmianie.

Co trzeba mieć na maturze, aby się dostać na architekturę w Bydgoszczy?

Oczywiście trzeba dobrze napisać obowiązkowe przedmioty. Ale jeśli chodzi o poziom rozszerzony, to komisja daje nam dosyć duży wybór: matematyka, fizyka lub fizyka i astronomia, historia lub historia sztuki. Jest to o tyle fajne, że osoby, które nie czują się pewnie w ścisłych przedmiotach, mogą to sobie nadgonić historią.

Co trzeba umieć rysować? Co się najbardziej przydaje?

Zdecydowanie warto opanować martwą naturę, perspektywę i aksonometrię. Jeszcze się nie zdarzyło, aby na egzaminie pojawiła się postać, więc jeśli ktoś się obawia anatomii, to może być spokojny.

Na co profesorowie zwracają uwagę?

Profesorowie na egzaminie są bardzo przychylni dla swoich potencjalnych studentów. Każde zadanie cierpliwie i dokładnie tłumaczą. Można więc powiedzieć, że zwracają uwagę na ogólne predyspozycje do zawodu i zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin?

Zdecydowanie przyda się ołówek i gumka. Warto mieć jeszcze ze sobą klipsy. Nie trzeba za to martwić się o brystol i rysownice, ponieważ to zapewnia uczelnia.

Jak przyjść ubranym na egzamin?

Komisji zależy na tym, aby kandydaci czuli się jak najbardziej komfortowo na egzaminie i nie mieli powodów do stresu. Dlatego można przyjść ubranym swobodnie (ale wiadomo, że mimo wszystko lepiej wyglądać w miarę schludnie).

Jakieś 3 rady od serca dla przyszłych kandydatów?

Warto mieć ze sobą za dużo dokumentów niż za mało. Lepiej ograniczyć stres, że się czegoś nie wzięło, a np. jeśli dowód wpłaty okaże się zbędny, to można tę kartkę użyć jako podkładki pod rękę, aby nie ubrudzić rysunku.

Zainteresowała cię architektura w Bydgoszczy? Przy okazji poczytaj:

Kurs rysunku online na architekturę – 25 lekcji!
Co powinieneś umieć na egzamin z architektury? 
Jak wygląda I rok studiowania architektury w Gdańsku?