Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku architektura w Kielcach trwają 4 lata (8 semestrów), w tym jeden semestr przeznaczony jest na praktykę zawodową. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł inżyniera architekta. Opisujemy w tym artykule, jak wygląda rekrutacja na studia na tym kierunku. Co ciekawe, rekrutacja ta znacząco różni się od rekrutacji w innych miastach, w których można studiować architekturę w Polsce.
Proces rekrutacyjny na architekturę w Kielcach
Rekrutacja na studia pierwszego stopnia odbywa się poprzez konkurs świadectw dojrzałości. Aby zarejestrować się na studia, kandydaci muszą w formularzu rekrutacyjnym dodać Nową Maturę i wpisać rok uzyskania dokumentu jako 2024. Wzór obliczania punktów rekrutacyjnych uwzględnia oceny z matematyki, języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego przez kandydata, takiego jak fizyka, chemia, informatyka, historia sztuki, geografia, biologia, historia lub wiedza o społeczeństwie. Resztę danych należy uzupełnić po otrzymaniu wyników egzaminu maturalnego. Punkty rekrutacyjne są obliczane według wzoru: S=M+n⋅W+0.1⋅JP+0.1⋅JO, w którym:
- M: ocena z matematyki,
- W: ocena z wybranego przedmiotu (fizyka, chemia, informatyka, historia sztuki, geografia, biologia, historia, wiedza o społeczeństwie),
- JP: ocena z języka polskiego,
- JO: ocena z języka obcego nowożytnego.
Współczynniki n dla przedmiotów wynoszą:
- 1 dla fizyki, chemii, informatyki, historii sztuki,
- 0.4 dla geografii, biologii,
- 0.2 dla historii, wiedzy o społeczeństwie.
Rejestracja trwa do wyczerpania limitu miejsc. Ostateczna decyzja o przyjęciu zależy od liczby uzyskanych punktów. Jeżeli chcemy zagwarantować sobie przyjęcie na tę uczelnię, musimy zadbać o możliwie najwyższe wyniki matur. W celu zwiększenia poziomu swojego rysunku warto natomiast zapisać się do wybranej szkoły rysunku w Kielcach.
Na tej uczelni nie ma już egzaminu z rysunku
W poprzednich latach rekrutacja zależała od wyniku egzaminu z rysunku. Obecnie, od tego roku, zrezygnowano z tego wymogu, co prawdopodobnie czyni tę uczelnię jedyną w Polsce, gdzie na architekturę można się dostać wyłącznie na podstawie wyników matur. Dotychczas na egzaminach sprawdzana była umiejętność rysowania. W pierwszym zadaniu trzeba było wykonać kompozycję brył z wyobraźni, np.: poprzez o zaaranżowanie kompozycji geometrycznej złożonej z sześcianu, prostopadłościanu i stożka. Komisja zwracała również dużą uwagę na to, czy stawiało się pewne i proste kreski. Ponadto, istotne było też zachowanie poprawnej kompozycji oraz waloru. Można było wtedy przygotować się do tego ucząc się z naszym kursem online – lekcja 4 kursu rysunku online poświęcona jest kompozycji, a lekcja 5 kursu rysunku online poświęcona jest walorowi. Obecnie, choć uczelnia zrezygnowała już z tego sposobu weryfikacji umiejętności kandydatów, nadal warto przed studiami poznać podstawy rysowania, by po prostu na studiach lepiej sobie radzić. Materiały potrzebne podczas ćwiczeń z rysowania można zakupić w wybranym sklepie plastycznym w Kielcach.
4 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Jak się dostać na architekturę na Politechnice Kieleckiej. […]
[…] Jak się dostać na architekturę w Kielcach? […]
[…] Politechnika Kielecka – dwie części po 90min każda, rysunek z wyobraźni […]
[…] Politechnika Świętokrzyska […]