Architektura w Paryżu
Szkół przygotowujących do zawodu architekta jest we Francji 22, więc omówimy tylko najważniejsze z nich. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, tutaj masz pełną listę.
Spis treści
- Architektura w Paryżu
- L’Ecole Nationale Supérieure d’Architecture czyli ENSA
- Niektóre szkoły będą chciały mieć wgląd jedynie w oceny z wybranych przedmiotów, inne będą prosić o dokumentację wszystkich ocen ucznia, nawet z kilku lat, łącznie z komentarzami nauczycieli – mówi Murièle Frechede, prodziekan do spraw nauczania w ENSA Paris-Belleville dla magazynu l’Etudiant.
- Czy trzeba znać francuski, żeby studiować we Francji?
- Jak wygląda system oceniania we Francji?
- Jak znaleźć mieszkanie w Paryżu?
- Ile potrzebuję na życie w Paryżu?
- Interesuje Cię studiowanie architektury za granicą? Przeczytaj też
Podobnie jak w Polsce – poza dobrymi ocenami z matury, będziesz musiał przejść egzaminy wstępne. Będzie na nich sprawdzana głównie Twoja znajomość historii architektury, nowych trendów, jak i kultury generalnej. Na rozmowie kwalifikacyjnej, która zazwyczaj odbywa się po francusku, będziesz musiał wykazać się odpowiednią terminologią. Ćwicz ją, bardzo dużo czytając. Najlepiej głównie (jak nie jedynie) po francusku. Tutaj podajemy przykład bloga przeznaczonego dla francuskojęzycznych kandydatów na studia architektury. Co ciekawe, umiejętności manualne zazwyczaj nie są sprawdzane w trakcie rekrutacji. Nie znaczy to oczywiście, że nie będą one potrzebne w trakcie studiów.
L’Ecole Nationale Supérieure d’Architecture czyli ENSA
Wyższe szkoły typu Ecole Nationale Supérieure (ENS) są jednymi z najbardziej prestiżowych we Francji, ponieważ obok wyników z matury, aby zostać przyjętym na studia, kandydat musi jeszcze przejść egzamin i/lub rozmowę kwalifikacyjną (w przeciwieństwie do Uniwersytetów, na których wymagana jest jedynie matura).
Żeby dostać się do Ecole Nationale Supérieure d’Architecture (Wyższa Narodowa Szkoła Architektury) i móc studiować architekturę w Paryżu, musisz przejść dwa etapy. W pierwszym etapie wysyłasz swoje wyniki szkolne i list motywacyjny do szkoły waszego wyboru. Francuscy maturzyści robią to przez dedykowany ku temu ogólnokrajowy portal, pozostali uczniowie wysyłają dokumenty mailem podanym na stronie (szukaj w zakładce „admissions” – tutaj przykład z paryskiej ENSA Belleville).
Niektóre szkoły będą chciały mieć wgląd jedynie w oceny z wybranych przedmiotów, inne będą prosić o dokumentację wszystkich ocen ucznia, nawet z kilku lat, łącznie z komentarzami nauczycieli – mówi Murièle Frechede, prodziekan do spraw nauczania w ENSA Paris-Belleville dla magazynu l’Etudiant.
Drugi etap to rozmowa kwalifikacyjna z wykładowcami. W Belleville taka rozmowa trwa 10 minut, a jury jest złożone z dwóch nauczycieli. Najpierw kandydat musi skomentować dwa zaprezentowane mu obrazki, w taki sposób, aby wykazać się wiedzą o historii architektury i fachową terminologią – ma na to 5 minut! Pozostałe 5 minut to czas na pytania od jury. Na przygotowanie się do odpowiedzi jest przeznaczone 10 minut. Uczniowie spoza Francji mogą odbyć rozmowę kwalifikacyjną za pośrednictwem skype’a. W tym przypadku grafiki do opisu otrzymują 10 minut wcześniej mailem. W trakcie egzaminu nie można pokazywać żadnych własnych prac.
Szkoły tego typu wymagają również uiszczenia czesnych, które wahają się między 300 a 500 euro rocznie.
Architektura w Paryżu trwa 3 lata licencjatu, 2 lata magistra. Aby otrzymać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta należy odbyć jeszcze jeden, szósty rok studiów.
Czy trzeba znać francuski, żeby studiować we Francji?
Musisz znać język francuski na poziomie minimum B2-C1. Studia we Francji wymagają nie tylko dobrej znajomości języka, ale, co gorsze dla obcokrajowców, trzeba również znać francuski sposób pisania prac naukowych, który jest o wiele bardziej rygorystyczny niż polski. Musisz umieć pisać francuską rozprawkę – dissertation. Dla francuskich profesorów najważniejsza jest metodologia, dlatego sposób pisania jest istotny nawet na studiach inżynierskich. Dobrą wiadomością jest, że Sorbona i Urząd Miasta organizują dla wszystkich przyjezdnych studentów kursy języka francuskiego jako obcego (FLE) zarówno przed rozpoczęciem roku akademickiego, jak w jego trakcie. W trakcie roku akademickiego sam możesz sobie wybrać typ zajęć, na które chodzisz. Również masz szeroki wachlarz typów zajęć, od gramatyki po pisanie prac akademickich.
Jak wygląda system oceniania we Francji?
Sposób oceniania jest zupełnie inny niż w Polsce. Nie tylko skala ocen rozciąga się od 1 do 20, ale także trzeba mieć średnią ze wszystkich ocen minimum 10. A więc jeżeli z jednego przedmiotu dostałeś 6 a z drugiego 18, masz średnią 12 i zdajesz. Nie ważne, że „nie zaliczyłeś” jakiegoś przedmiotu. W praktyce oznacza to dwie rzeczy, ciężko jest nie zdać i równie ciężko jest dostać dobre oceny. Profesorowie rzadko dają coś więcej niż 15-16. 20 jest legendą.
Jak znaleźć mieszkanie w Paryżu?
Zacznij szukanie od Residence Universitaire zarządzanej przez COURS. Niestety miejsc dostępnych w tych akademikach jest niewiele. Może być nawet tak, że CROUS najpierw odmówi Ci uprzejmie, powołując się na duże zainteresowanie, ale 5 dni przed Twoim przyjazdem, odezwą się, że jednak mają miejsce dla Ciebie. Także nie trać nadziei i głowa do góry!
Drugą opcją jest Cité Univairsitaire (CIUP). Opcja marzenie. Ciągle coś się tam dzieje. Cena jednak może lekko przytłoczyć, gdyż waha się między 500 a 800€ miesięcznie. Cité składa się z 40 domów, z których każdy jest przeznaczony dla jednej (przynajmniej w 50%) narodowości lub grupy narodowości. Polskiego domu nie ma. W gruncie rzeczy nie ma żadnego domu słowiańskiego. Aby się tam dostać proponuję trzy noce leżeć krzyżem.
Trzecią możliwością są tzw. chambres de bonne. Coś, czego istnienia nawet nie podejrzewałeś. Opcja, która zawstydzi nawet najbardziej pomysłowych projektantów Ikei, polegająca na upchnięciu całego mieszkania na poddaszu kamienicy na przestrzeni około 9m2. Wchodzisz, a tam wszystko – kuchnia, prysznic i sypialnia nie tylko w zasięgu wzroku, ale i na wyciągnięcie ręki. Kiedyś były to klitki przeznaczone dla służby, dzisiaj zamieszkane są zazwyczaj przez studentów i młodych pracowników. Przygotujmy jednak psychicznie nasz portfel, gdyż nawet tak kieszonkowe pokoiki kosztują horrendalnie dużo.
WAŻNE!
Aby wynająć pokój lub mieszkanie musisz mieć konto we francuskim banku i gwaranta z francuskim obywatelstwem.
Uwaga na opcje „na czarno”. Jeśli nie będziesz miał adresu, to nie otworzysz też konta w banku, a jeśli nie będziesz miał konta w banku, to masz już totalnie przesrane. Nie będziesz mógł korzystać ani z telefonu, ani z rowerów miejskich Velib, ani nawet nie kupisz sobie biletu miesięcznego na metro.
Francja na szczęście oferuje pomoc studentom i oferuje możliwość zwrotu części kosztów, jakie ponoszą studenci przy wynajmie mieszkania. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na temat tego programu. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że spełniasz warunki wymagane przez CAF.
Ile potrzebuję na życie w Paryżu?
Ile potrzebujesz pieniędzy na życie w Paryżu? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, ile płacisz za mieszkanie. Ja wydawałam około 1000 euro miesięcznie, płacąc 550 euro za pokój. Na życie – jedzenie, rozrywkę, pojedyncze bilety na metro, książki i gazety – wydawałam około 100 euro tygodniowo. Muszę zaznaczyć, że pozwalałam sobie na małe przyjemności, które mogłyby dla niektórych uchodzić nawet za rozrzutność, takie jak kawa w Starbucksie i zakupy w najbliższym Monoprix, a nie Lidlu. Wydaje mi się, że da się przeżyć nawet za 60-70 euro tygodniowo.
Telefon najlepiej wziąć na umowę abonnement sans engagement, która kosztuje 10 euro za 4GB internetu lub 20 euro za 20 GB (opcja na kartę będzie Cię kosztować kilkakrotnie więcej). Abonnement sans engagement oznacza, że co miesiąc odpowiednia kwota jest ściągana z Twojego konta (które musi być francuskie), ale nie podpisujesz umowy na czas określony. Możesz ją rozwiązać w dowolnym momencie, wysyłając do operatora list z miesięcznym wyprzedzeniem.
Paryż jest bardzo dobrze skomunikowany. Aby jeździć metrem lub autobusami możesz kupować pojedyncze bilety (1,9 euro za 1), które najtaniej wychodzi kupować w karnetach po 10 biletów (14,90 euro za 10). Studentom przysługuje zniżka tylko, jeżeli kupią bilet roczny – Kartę Navigo. Kosztuje ona 350 euro za 9 miesięcy i pokrywa wszystkie strefy i wszystkie środki transportu w metropolii paryskiej (łącznie z RERami – pociągami międzymiastowymi w obrębie Ile-de-France).
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania co do życia w Paryżu lub Francji pisz śmiało w komentarzach lub w prywatnej wiadomości na naszej stronie na facebooku. Chętnie odpowiem, opierając się na własnym doświadczeniu. 😉
Interesuje Cię studiowanie architektury za granicą? Przeczytaj też:
Jak dostać się na studia w Londynie
Jak dostać się na studia w Danii
Jak wygląda pierwszy rok architektury w Danii
2 komentarzy
Komentarze są wyłączone
[…] Jak dostać się na architekturę w Paryżu? […]
[…] Architektura w Paryżu – Jak dostać się na architekturę we Francji? […]