Pytanie „co rysować” towarzyszy każdemu rysownikowi – nie tylko początkującemu, ale także tym bardziej zaawansowanym. Odpowiedź na nie jest jednak bardzo trudna. Chciałoby się po prostu powiedzieć, że warto rysować cokolwiek, wszystko i nic, każdą rzecz, która nas otacza. Nasz mózg nie lubi jednak takich ogólników – woli wiedzieć konkretnie, co ma rysować. No więc… co rysować?
Lista szybkich pomysłów do rysowania
Na początku wskazujemy listę szybkich pomysłów do rysowania:
- Natura i przyroda (np.: liście, kwiaty, drzewa, krajobrazy, zwierzęta, muszle, kamienie, insekty).
- Przedmioty codziennego użytku (np.: kubek, klucze, okulary, buty, książka, plecak, zegarek).
- Jedzenie i napoje (np.: owoce, warzywa, lody, pizza, koktajle, filiżanka herbaty lub kawy).
- Postacie i ludzie (np.: portrety, sylwetki, postacie w ruchu, dłonie, stopy, różne pozy ciała).
- Architektura i wnętrza (np.: domy, zamki, mosty, wieżowce, meble, okna).
- Fantastyka (np.: smoki, elfy, magiczne przedmioty, baśniowe zamki, kosmiczne statki).
- Pojazdy (np.: rowery, samochody, statki, samoloty, rakiety).
- Symbole i wzory (np.: mandale, ornamenty, geometryczne wzory, herb rodowy).
- Martwa natura (np.: owoce w koszyku, wazon z kwiatami, książki na stole, zegar na półce).
- Zwierzęta (np.: ptaki, psy, koty, konie, ryby, egzotyczne zwierzęta jak tygrysy czy papugi).
- Emocje i wyrazy twarzy (np.: uśmiech, smutek, złość, zdziwienie, strach).
- Elementy fantazyjnych światów (np.: magiczne lasy, futurystyczne miasta, tajemnicze wyspy).
- Sport i ruch (np.: postacie w ruchu, piłka, rakieta tenisowa, biegnący koń).
- Abstrakcje (np.: gra linii, plamy barwne, kompozycje surrealistyczne).
- Ręcznie pisane cytaty i typografia (np.: ozdobne litery, napisy w różnych stylach).
Rysuj martwą lub żywą naturę
A jeżeli chcemy na poważnie zacząć swoją przygodę z rysowaniem i nie mamy pojęcia, co wziąć na pierwszy ogień, możemy również postawić na naturę. Może być to zarówno natura tzw. martwa (czyli odtworzenie ustawienia jakichś przedmiotów) albo natura jak najbardziej żywa – pole, las, zwierzę czy człowiek. Możemy odtwarzać ich wizerunki ze zdjęcia albo oglądając je po prostu w bezpośrednim kontakcie.
Dla początkujących na start doskonała będzie natura martwa, ponieważ nieruszającą się kompozycję możemy odtwarzać wielokrotnie, poprawiając swój rysunek wiele razy. Na własnych błędach najłatwiej się czegokolwiek nauczyć – jeżeli pierwsza próba odtworzenia martwej natury się nie powiedzie, zawsze możemy zacząć od początku. Kompozycja na nas poczeka. Z naturą „żywą” jest niestety inaczej. Światło się zmieni, pogoda pokrzyżuje nam plenerowe zmiary, a modelowi znudzi się siedzenie i czekanie, aż któraś nasza próba wreszcie się powiedzie. Toteż od martwej natury naprawdę dobrze jest zacząć – grunt, by na niej nie poprzestać.
Kompozycję martwej natury możemy stworzyć na własną rękę. Wystarczy wziąć przypadkowe rzeczy, które mamy w domu i po prostu ustawić je w pewnym układzie – nad sobą, obok siebie, jedne bliżej, drugie dalej. Warto pamiętać o tym, że elementy składające się na martwą naturę powinny być maksymalnie różnorodne. Najlepiej ustawić coś obłego (jabłko, kulę, butelkę, wazon), coś geometrycznego (drabinę, blachę, zeszyt) i coś materiałowego (koc, szal, chustę, ręcznik). To wszystko znajdziemy w naszym domu.
Rysuj postać
Rysowanie postaci to temat trudny, ale niezwykle satysfakcjonujący. Doskonały dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w czymś wymagającym. Człowieka możemy rysować zarówno w pozycji statycznej, jak i w ruchu. Łatwiej oczywiście zacząć od człowieka statycznego. Możemy odwzorowywać jego sylwetkę ze zdjęć albo z żywej postaci (tutaj jednak powraca problem z modelem). Bardzo ciekawe jest również ćwiczenie rysowania człowieka z wykorzystaniem drewnianej figurki człowieka (możliwa do kupienia w każdym sklepie z artykułami dla rysowników). Taką figurkę możemy modelować układając człowieka w dowolnej pozycji (np.: stojącego, biegnącego, siedzącego, wyciągającego ręce).
Do rysowania człowieka w ruchu bardzo pomocne są również aplikacje, które pozwalają na kształtowanie ciała człowieka. W wielu z nich możemy samodzielnie decydować o tym, jaka będzie pozycja naszego wirtualnego modela. Całkiem ciekawą opcją jest także losowanie pozycji – szybki szkic pokaże nam, czy daną pozycję już opanowaliśmy, czy powinniśmy jednak bardziej skupić się na jej wyćwiczeniu. Pamiętaj, że ważny dla rysunku jest wybór odpowiedniego rodzaju ołówka.