Rysowanie czy szkicowanie nie może się obejść bez ołówka. Oczywiście ołówka nie byle jakiego, a odpowiedniego do tego celu. Ołówek najczęściej używany w szkole (HB) do rysowania nie będzie się bowiem nadawał. Jaki więc kupić, by zacząć zabawę z rysowaniem?
Spis treści
Oznaczenia na ołówkach – jak je rozumieć?
Nie ma chyba osoby, która w pierwszych klasach podstawówki nie zastanawiała się nad tym, dlaczego na zwykłym ołówku widnieją literki „HB”. Zwykłym, czyli takim, którego używamy zazwyczaj do pisania czy rysowania np.: podziałki liniowej na matematyce. Tajemnica literek ołówkowych jest jednak niezwykle łatwa do zgłębienia. Oznaczenia literowe odpowiadają twardości grafitu, który ukryty jest wewnątrz drewnianej otoczki ołówka.
Sprawa jest prosta:
- H to ołówek twardy,
- B to ołówek miękki,
- HB to ołówek pośredni (ani twardy, ani miękki).
Ołówki z literką H są więc najtwardsze, a te z literką B – najbardziej miękkie. Oczywiście poza literkami w oznaczeniu ołówków znajdziemy również cyferki. Te określają skalę twardości lub miękkości. Im wyższa cyferka, tym bardziej twardy lub bardziej miękki jest dany ołówek. Tak więc:
- H1, H2, H3 – będą ołówkami mało twardymi,
- H4, H5, H6 – będą ołówkami średnio twardymi,
- H7, H8, H9 – będą ołówkami najtwardszymi,
- B1, B2, B3 – będą ołówkami mało miękkimi,
- B4, B5, B6 – będą ołówkami średnio miękkimi,
- B7, B8, B9 – będą ołówkami najbardziej miękkimi.
Ołówek twardy H – do czego?
Ołówki twarde sprawdzą się przede wszystkim w przypadku delikatnego szkicowania konturów i cienkich linii. Wykorzystamy je także podczas tworzenia projektów większych prac oraz przy precyzyjnych rysunkach technicznych.
Ołówek twardy wolno się ściera i starcza na długo. Charakteryzuje się tym, że jego rysik jest naprawdę bardzo twardy w dotyku i jest twardy również wobec kartki. Jeżeli zbyt mocno przyciśniemy twardy ołówek podczas pisania czy rysowania, zrobi on w kartce wyżłobienia, których nie pozbędziemy się nawet ścierając ołówek gumką.
Tak naprawdę rysownicy wykorzystują ołówek typu H bardzo rzadko, na pewno dużo rzadziej niż popularne ołówki z oznaczeniem B. Ołówki H bardziej sprawdzą nam się w pracach dotyczących perspektywy i w zadaniach wymagających precyzji niż w samym rysowaniu.
Ołówek miękki B – do czego?
Wszystkie ołówki z kategorii B idealnie sprawdzą się przy cieniowaniu naszego rysunku. Dzięki ołówkom B praca zyskuje nie tylko szare, ale i czarne odcienie. Rysunek wykonany miękkimi ołówkami jest wyrazisty. Wykorzystując różne stopnie miękkości ołówka B można wykonać niesamowite cienie w naszej pracy. To właśnie ołówki B odpowiadają za walor w naszych rysunkach.
Ołówki miękkie niestety zużywają się bardzo szybko. Szybko również się tępią – ich ostrzenie jest niemalże bezcelowe. Im bardziej miękki ołówek, tym trudniej go również zetrzeć, ponieważ pod wpływem gumki do ścierania – zamiast się ścierać – ołówek taki się po prostu rozciera, rozmazuje (co niektórzy artyści wykorzystują też jako atut przy cieniowaniu).
Ołówek bezdrzewny do szkicowania
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ołówek składa się z drewna i cienkiego grafitu wewnątrz niego. Tak naprawdę drewno to tylko „opakowanie” – do pisania czy rysowania używamy przecież samego grafitu. Nic więc dziwnego, że dla tych, którzy grafitu potrzebują naprawdę dużo (ponieważ rysują!), wymyślono ołówki tzw. bezdrzewne, czyli takie, które tego drewna po prostu nie posiadają.
Ołówki bezdrzewne wspaniale nadają się do szkicowania. Powierzchnia rysowania jest w ich przypadku bardzo duża, dużo większa niż przy standardowych ołówkach. Ołówki bezdrzewne znajdziemy również pod nazwą „ołówki grafitowe”. Często sprzedawane są one w zestawach po kilka sztuk – producenci wiedzą bowiem, że takimi ołówkami interesują się osoby rysujące, czyli takie, które ołówków tych zużyją naprawdę dużo.
Kupno ołówka bezdrzewnego naprawdę się opłaca. Otrzymujemy w nim kilkukrotnie więcej grafitu niż w tradycyjnym ołówku wykonanym z drzewa, a cena jest często porównywalna. Różnica jest tylko taka, że tradycyjny ołówek dostaniemy w pierwszym lepszym sklepie, a takiego bezdrzewnego będziemy musieli trochę poszukać. 😉
Jakie są twardości ołówków?
Wyróżniamy trzy podstawowe twardości ołówków – najmiększy B, średni HB oraz najtwardszy H. W kolejności od najmiększego do najtwardszego przedstawia się to następująco: 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H.
Jaki jest najtwardszy ołówek?
Najtwardszy ołówek to ten z oznaczeniem H (przy czym H9 będzie najtwardszym ze wszystkich).
Czy ołówek HB jest miękki?
Ołówek HB to standardowy ołówek szkolny. Nie jest ani twardy, ani miękki. Najlepiej sprawdzi się w pisaniu. Ołówki miękkie mają oznaczenie B.
Ołówek HB a ołówek F – do czego?
Ołówek HB jest natomiast ołówkiem pośrednim, którym możemy zarówno pisać, jak i rysować – raczej jednak szkice i ogólne zarysy niż cienie. Ołówek HB jest również czasem oznaczany literą F. W gruncie rzeczy są to dwa praktycznie te same ołówki.
Jaki jest najbardziej miękki ołówek?
Najmiększy ołówek to ten z oznaczeniem B. Im większa cyfra przy ołówku, tym miększy, więc najbardziej miękki będzie ołówek B9.
Czym się różni ołówek automatyczny od zwykłego ołówka?
Ołówek automatyczny wymaga dokupowania cienkich wkładów. Ołówek zwykły ma natomiast jeden i ten sam wkład – trzeba go natomiast temperować (ostrzyć regularnie). Ołówek automatyczny jest zawsze odpowiednio naostrzony.
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!