Rysowanie czy szkicowanie nie może się obejść bez ołówka. Oczywiście ołówka nie byle jakiego, a odpowiedniego do tego celu. Ołówek najczęściej używany w szkole (HB) do rysowania nie będzie się bowiem nadawał. Jaki więc kupić, by zacząć zabawę z rysowaniem?
Spis treści
Jak rozumieć oznaczenia na ołówkach?
Wyróżnia się aż 20 rodzajów ołówków: 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B . Oznaczenia literowe na ołówkach odpowiadają twardości grafitu, który ukryty jest wewnątrz drewnianej otoczki ołówka:
- H (hard) – twarde ołówki, idealne do precyzyjnych rysunków technicznych. Im wyższa liczba, np. 2H, 4H, tym twardszy ołówek i jaśniejsza kreska.
- B (black) – miękkie ołówki, dające ciemne, wyraziste linie. Są chętnie używane przez artystów do szkicowania. Wyższa liczba, np. 2B, 6B, oznacza większą miękkość.
- HB i F – środek skali. Ołówki HB są uniwersalne, używane do pisania i szkicowania. F (firm) ma twardy grafit, ale nadal umożliwia precyzyjne linie.
Ołówki z literką H są więc najtwardsze, a te z literką B – najbardziej miękkie. Tak jak wskazałam powyżej – poza literkami w oznaczeniu ołówków znajdziemy również cyferki. Te określają skalę twardości lub miękkości. Im wyższa cyferka, tym bardziej twardy lub bardziej miękki jest dany ołówek.
Zobacz też nasz artykuł o tym, kto i kiedy wynalazł ołówek.
Do czego służy ołówek typu H?
Ołówki twarde sprawdzą się przede wszystkim w przypadku delikatnego szkicowania konturów i cienkich linii. Wykorzystamy je także podczas tworzenia projektów większych prac oraz przy precyzyjnych rysunkach technicznych. Ołówek twardy wolno się ściera i starcza na długo. Charakteryzuje się tym, że jego rysik jest naprawdę bardzo twardy w dotyku i jest twardy również wobec kartki. Jeżeli zbyt mocno przyciśniemy twardy ołówek podczas pisania czy rysowania, zrobi on w kartce wyżłobienia, których nie pozbędziemy się nawet ścierając ołówek gumką. Tak naprawdę rysownicy wykorzystują ołówek typu H bardzo rzadko, na pewno dużo rzadziej niż popularne ołówki z oznaczeniem B. Ołówki H bardziej sprawdzą nam się w pracach dotyczących perspektywy i w zadaniach wymagających precyzji niż w samym rysowaniu.
Do czego służy ołówek B?
Wszystkie ołówki z kategorii B idealnie sprawdzą się przy cieniowaniu naszego rysunku. Dzięki ołówkom B praca zyskuje nie tylko szare, ale i czarne odcienie. Rysunek wykonany miękkimi ołówkami jest wyrazisty. Wykorzystując różne stopnie miękkości ołówka B można wykonać niesamowite cienie w naszej pracy. To właśnie ołówki B odpowiadają za walor w naszych rysunkach. Ołówki miękkie niestety zużywają się bardzo szybko. Szybko również się tępią – ich ostrzenie jest niemalże bezcelowe. Im bardziej miękki ołówek, tym trudniej go również zetrzeć, ponieważ pod wpływem gumki do ścierania – zamiast się ścierać – ołówek taki się po prostu rozciera, rozmazuje (co niektórzy artyści wykorzystują też jako atut przy cieniowaniu). Ciekawą opcją do wyboru jest również ołówek bezdrzewny.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są twardości ołówków?
Wyróżniamy trzy podstawowe twardości ołówków – najmiększy B, średni HB oraz najtwardszy H. W kolejności od najmiększego do najtwardszego przedstawia się to następująco: 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H.
Jaki jest najtwardszy ołówek?
Najtwardszy ołówek to ten z oznaczeniem H (przy czym H9 będzie najtwardszym ze wszystkich).
Czy ołówek HB jest miękki?
Ołówek HB to standardowy ołówek szkolny. Nie jest ani twardy, ani miękki. Najlepiej sprawdzi się w pisaniu. Ołówki miękkie mają oznaczenie B.
Ołówek HB a ołówek F – do czego?
Ołówek HB jest natomiast ołówkiem pośrednim, którym możemy zarówno pisać, jak i rysować – raczej jednak szkice i ogólne zarysy niż cienie. Ołówek HB jest również czasem oznaczany literą F. W gruncie rzeczy są to dwa praktycznie te same ołówki.
Jaki jest najbardziej miękki ołówek?
Najmiększy ołówek to ten z oznaczeniem B. Im większa cyfra przy ołówku, tym miększy, więc najbardziej miękki będzie ołówek B9.
Czym się różni ołówek automatyczny od zwykłego ołówka?
Ołówek automatyczny wymaga dokupowania cienkich wkładów. Ołówek zwykły ma natomiast jeden i ten sam wkład – trzeba go natomiast temperować (ostrzyć regularnie). Ołówek automatyczny jest zawsze odpowiednio naostrzony.