Egzaminy na architekturę i ASP w 2020.

Kiedy będą egzaminy wstępne na architekturę i ASP w 2020?

EDIT: 1 czerwiec 2020 | Terminy egzaminów na architekturę są tutaj.

EDIT: 5 maj 2020 |Egzaminy wstępne na architekturę jednak zdalne!

EDIT: 29 kwietnia 2020 | Na końcu art. macie nowe informacje.

Oto pytanie, a odpowiedź brzmi… nie wiadomo. Z samymi maturami jest problem. A sytuacja jest zgoła inna niż rok temu, kiedy strajkowali nauczyciele, a kwiecień był wolny dla wszystkich. Jednak w maju 2019 wszystko wróciło do normy, czego nie można powiedzieć o nadchodzącej majówce 2020. Gdzieś tam z tyłu, powoli zdajemy sobie z tego sprawę, że egzaminy nie będą w terminach standardowych.

WAŻNE! Zakładam tutaj najgorszy wariant, aby potem się pozytywnie zaskoczyć zawsze. Cały art. to moje luźne przemyślenia.

Zacznijmy od wirusa! Wg badań ponad 30% ludzi wierzy, że do majówki będzie dobrze. Pójdziemy po tonę węgla i kilogramy kiełby na grilla, by świętować dzień pracy. Jest to trochę odrealnione. W 1918 r. podczas epidemii hiszpanki wirus wracał w 3 falach, przez cały rok. Już można wyczytać, że kraje boją się drugiej fali zachorowań.

Gospodarka jest jedynym argumentem, by coś ruszyć z tej stagnacji, jak to powoli czynią w Austrii i mają zamiar w Danii – planują ponowne otwarcie galerii/punktów usługowych do 12 maja. Widząc, co się dzieje na rynku i z bezrobociem, nie mają wyboru.

W Austrii liczba zachorowań zaczęła spadać na dzień 6 kwietnia. Czyli dopiero za 5 tygodni mają zamiar otworzyć galerie itd. Niestety w Polsce nie mamy spadku zachorowań. Szczyt zachorowań przypadnie za 2-3 tyg, dodajmy do tego 5-6 tyg i wychodzi nam…lipiec.

Uczelnie i rząd raczej nie narażą ludzi w czerwcu na zgromadzenia. A wtedy zazwyczaj odbywają się egzaminy wstępne na uczelnie artystyczne: architekturę i ASP. Przynajmniej na architekturze zawsze kłębi się z 200-400 osób + rodziny + znajomi, wspierający zdających. Oczywiście można to zrobić bardziej kameralnie, ale nie wiem czy będą chcieli przeprowadzać egzaminy wstępne przez 14 dni.

Egzaminy na ASP w Gdańsk

Po ASP w Gdańsku chodzą ploty, że egzaminy przesuną na jesień. Na Politechnice w Gdańsku wiadomo jedynie tyle, że do 3 maja są zawieszone zajęcia dydaktyczne. Władze uczelni przesuwają wszystko i czekają na wieści z “góry”. Do obu uczelni jednak potrzebne są matury, zdane lub chociaż z wynikami, ale są potrzebne. Jeśli matury się przesuną, to egzaminy wypadną na jesień.

Więcej informacji powinno być po świętach Wielkanocnych. Przynajmniej wszyscy tak mówią.

Egzamin 8-klasistów ma być odwołany i rozważane jest zrobienie konkursu świadectw.

Na zachodzie, aby dostać się na wydziały architektury czy ASP, nie ma egzaminów wstępnych. Są teczki i video rozmowy kwalifikacyjne. Uczelnie stosują inne kryteria wyboru ludzi. Może pora u nas wprowadzić coś podobnego?

Jeśli wszyscy się zepną, a raczej będą musieli, by ten rocznik nie został na lodzie bez matury i studiów… to (domysł) realne jest, by wprowadzili konkurs teczek + rozmowy video z kandydatami zamiast egzaminów wstępnych.

Jak wygląda egzamin wstępny na architekturę w Gdańsku?

Trochę zmuszają Was do pracy. Podczas tych “nie-koronoferii” skupcie się na pracach do teczki. (Ci co idą na architekturę, też załóżcie teczki.) Bardziej dopracowanych, nad którymi pochylicie się po 4-10 godzin. Dla relaksu – usiądź porysuj, odpicuj prace. Czy idziesz na architekturę czy ASP, załóż, że może być konkurs teczek.

Nie cisnę, nie zmuszam – proponuję. Jeśli spełni się scenariusz konkursowych teczek na uczelnie, będziecie spokojni i gotowi. Jeśli będzie inaczej – macie detal w ręku i trochę warsztatu + prace do odsprzedaży na etsach 😛

29 kwietnia 2020 – kiedy będą egzaminy na architekturę i ASP 2020

Egzaminy te powinny odbyć się wyłącznie w przypadku, gdy specyfika studiów na danym kierunku wymaga dodatkowej weryfikacji kompetencji kandydatów, których nie można sprawdzić podczas egzaminu maturalnego. Egzaminy wstępne na studia powinny być zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo kandydatów i pracowników uczelni. Zalecane jest przeprowadzenie egzaminów wstępnych z wykorzystaniem technologii informatycznych, a jeśli jest to niemożliwe – zgodnie z zasadą ograniczonego kontaktu między kandydatami oraz pracownikami uczelni.


Z powyższego można wywnioskować, że egzaminy będą, ale jeśli się da – uczelnia powinna zorganizować je online. Ponoć Politechnika Warszawska pracuje nad takim rozwiązaniem. Nie wiem czy dadzą radę, bo to dość złożona operacja, a trzeba mieć przy tym cały system, który obsłuży wszystko.

Egzaminy na architekturę zdalne!

Politechnika Gdańska już opublikowała formę i terminy egzaminu wstępnego na architekturę w 2020. Ze względu na pandemie test predyspozycji do zawodu architekta będzie miał w roku 2020 formę zdalną.

Sprawdzian będzie polegał na wykonaniu 5 prac (rysunek ołówkiem, kolaż, format A3):

  • 2 czarno-białe rysunki zawierające ludzką postać 
  • kompozycja rysunkowa złożona z brył geometrycznych 
  • rysunek o tematyce architektonicznej 
  • zadanie sprawdzające kreatywność kandydata

btw. Wchodzimy nieśmiało na youtubie: