Nauka rysunku w domu, samemu?

Czy można samemu nauczyć się rysować?

Rysowanie – podobnie jak pływanie, bieganie czy granie w szachy – wymaga po prostu ćwiczeń. Czy trzeba jednak ćwiczyć pod czyimś okiem, by osiągnąć mistrzostwo, czy jednak można ćwiczyć na własną rękę i w ten sposób nauczyć się rysować?

Na wstępie warto przede wszystkim wskazać, że sukces w rysowaniu to tylko 10% talentu. Pozostałe 90% wypełniają ćwiczenia. Nie ma więc usprawiedliwienia dla osób bardziej lub mniej utalentowanych – każdy musi ćwiczyć dużo, by być w rysowaniu świetnym. Nie da się genialnie narysować studium postaci, jeżeli wcześniej nie podejmowało się żadnych prób w rysowaniu ludzi. Ćwiczyć można jednak samodzielnie albo pod okiem specjalistów i tym rozróżnieniem zajmiemy się właśnie w tym wpisie.

sztalugi rysunek kresl
Kurs rysunku – pracownia rysunkowa

Czy potrafisz się sam motywować?

Tajemnicą nie jest, że sukcesem w ćwiczeniach czegokolwiek nie jest to, by poćwiczyć raz. Sukcesem jest powtarzanie tego ćwiczenia regularnie, maksymalnie często, z wyciąganiem odpowiednich wniosków z ćwiczeń poprzednich. Do tego potrzeba naprawdę dużo motywacji. Nie każdego jednak na tę motywację stać.

Jeżeli potrafisz powiedzieć sobie „od dzisiaj codziennie przez 30 minut będę rysować” i rzeczywiście będziesz to robić, świetnie! Połowa suckesu za Tobą. Jest szansa, że nauczysz się rysować na własną rękę – oczywiście zależy to nie tylko od tego, czy ćwiczysz, ale także od tego, jak ćwiczysz, ale i tak jesteś w dość dobrej sytuacji.

Jeżeli natomiast wiesz, że prędzej czy później po prostu odpuścisz, znajdziesz wymówkę, by nie rysować – niestety nie dasz rady nauczyć się rysować na własną rękę. Wtedy lepiej od razu znaleźć nauczyciela lub szkołę rysunku, które zmotywują Cię do rysowania. Szkoda Twojego czasu na rysowanie od czasu do czasu – lepiej od razu zabrać się za to porządnie!

Czy warto płacić za lekcje rysunku?

Odpowiedź na postawione tu pytanie nie jest jednoznaczne. Jeżeli jesteś tym przypadkiem, który sam siebie nie motywuje – oczywiście warto. Chodzenie na opłacone lekcje jest zazwyczaj wystarczającą motywacją do tego, by pieniędzy nie marnować i jednak rysować.

Jeżeli natomiast masz motywację do ćwiczenia rysowania, musisz dobrze zastanowić się nad tym, czy lekcje są Ci potrzebne, czy też nie. Wszystko zależy od jakości Twoich ćwiczeń. Być może czujesz się na siłach, by kształcić się samemu, ale nie wiesz, czy to możliwe? Uspokajamy – tak! Ważne jest jednak, by dostrzegać swoje błędy i umieć je poprawiać. Niektórzy mają do tego oko i nie potrzebują już oka osoby trzeciej. Po prostu rysują do skutku – aż wyjdzie, aż będzie wiernie przypominało to, co starają się odtworzyć.

Czy umiesz poprawiać swoje błędy?

Większość osób jednak albo nie dostrzega swoich błędów, albo nie jest w stanie ich poprawić. W takiej sytuacji – jeżeli mamy motywacje, ale nie do końca wiemy, jak działać – możemy skierować swoją uwagę na internetowe poradniki rysowania. Być może znajdziemy w nich odpowiedź na to, jak poprawić nasze błędy i obejdzie się bez płatnych lekcji.

Nie chcemy jednak być niepoprawnie optymistyczni… szczerze mówiąc, niestety nie wszyscy są zdolni do tego, by wyciągać wnioski z własnej pracy i poprawiać ją tak, by ta poprawa rzeczywiście była skuteczna. Dobry nauczyciel może pozytywnie wpłynąć na nasz skill, jego uwagi mogą pomóc nam szybciej dojść do perfekcji. To też ma duże znaczenie – porażka goniąca porażkę zapewne w pewnym czasie zniechęci nas do rysunku. Jeżeli pod okiem nauczyciela możemy zaoszczędzić sobie tych porażek, zdecydowanie warto w niego zainwestować. Wszak inwestując w lekcje rysunku inwestujemy właściwie w samych siebie i własną przyszłość, prawda? 😉

Czy można samemu nauczyć się rysować?

Jak już wskazaliśmy w tym artykule – tak! Ale zawsze warto skorzystać z lekcji rysunku, ponieważ znacząco wpłyną one na przyspieszenie naszej nauki rysunku i pozwolą nam uniknąć pewnych błędów.

Ile czasu potrzeba, by nauczyć się rysować?

Minimalny czas na naukę rysunku to około roku. Niewielu osobom udaje się skrócić ten czas do kilku miesięcy. Najlepiej jednak, mając na uwadze przyszłość związaną z rysunkiem, dać sobie na naukę rysunku około 2 lata.

Czy można nauczyć się rysować bez talentu?

Oczywiście! Talent to zaledwie 10% sukcesu, cała reszta to efekt ciężkiej i regularnej pracy nad sobą i swoim warsztatem. Talent może skrócić nasz czas nauki rysowania, ale z pewnością nie jest niezbędny do tego, by rysowanie opanować.

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!