Od amatora, początkującego do profesjonalnego artysty!

Jak przejść od początkującego do profesjonalnego artysty?

Jeśli dopiero zaczynasz z rysunkiem, możesz się zastanawiać, w którym momencie będziesz mógł nazwać się „profesjonalistą” – albo jak chociaż zacząć, czyli jak przejść od początkującego do profesjonalnego artysty?

Kurs digital painting online za darmo! 8 lekcji od nas 🙂

To zależy…

Nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto zaczyna tworzyć. Na to składa się zbyt wiele różnych czynników, by móc jasno stwierdzić, co sprawi, że będziemy uważani za profesjonalistę. Oczywiście, jest ciężka praca, ale to chyba wiadomo.

Niektórzy będą korzystać z porad nauczyciela czy kumpla po fachu, który będzie chciał nam pomóc. Fajnie jest korzystać z czegoś takiego, bo można uczyć się z cudzych błędów – oszczędzimy sobie tym trochę czasu i wstydu 😉

Martwa natura dla początkujących krok po kroku
Martwa natura dla początkujących

Musisz ciągle ćwiczyć

Kiedy tworzysz (cokolwiek, serio), to naturalne, że ciągle się czegoś uczysz. Próbujesz czegoś nowego, nowych technik, nowych tematów, nawet jeśli masz już określony styl.

Do pewnego etapu będziesz musiał pracować głównie nad podstawami. Nad anatomią, perspektywą, kompozycją. Dopiero potem zaczniesz bawić się tymi ćwiczeniami, dodawać tematy, które ci pasują itd. Koniec końców będziesz dążyć do tego, by twój styl był niepowtarzalny.

To nie oznacza, że koniecznie musisz rzucić wszystko i iść na każde możliwe artystyczne studia, ASP czy Architekturę. Możesz uczyć się z kursów stacjonarnych, kursów online/tutoriali z YT, z książek, samemu – cokolwiek, z czym będzie ci wygodnie. Dla niektórych odpowiedzią będą studia, ale nie jest to coś absolutnie niezbędnego.

Rysuj kiedy popadnie

Możesz zasłaniać się pracą, nauką, szkołą, ale prawdą jest, że jeśli chcesz coś osiągnąć jako profesjonalista, musisz umieć znaleźć czas na ćwiczenia i zlecenia. Bez tego ani rusz. Nawet kwadrans, pół godziny dziennie na szybki szkic potrafią zdziałać cuda, jeśli będziesz to robić regularnie.

Na pewno usłyszysz odmowy – no i co z tego?

Wielu uznanych artystów, ilustratorów, projektantów przyznaje, że na początku słyszeli same odmowy (albo nic nie słyszeli, bo nikt się nawet nie pofatygował, żeby odpisać). Że mimo rozsyłania swojego portfolio wszędzie, gdzie mogli, nikt się nie odzywał. Mimo tego byli uparci, aż w końcu ktoś im zaufał i dał pierwsze zlecenie.

Rób swoje, rozwijaj warsztat i tyle. Każdą odmowę traktuj jako dobry feedback i naukę na przyszłość. Pytaj, co było powodem odmowy i spróbuj to naprawić, zmienić (albo i nie, jeśli nie zgadzasz się z powodem :P).

Co jest najważniejsze?

Koniec końców wszystko sprowadza się do tego, ile poświęcisz czasu i energii na tworzenie. Niezależnie od tego, czy mowa o ćwiczeniach, o dbaniu o swój wizerunek jako twórcy czy o rozsyłaniu portfolio.

Przy okazji tego wszystkiego, ogarnij jeszcze:

Kurs rysunku online 25 lekcji dla początkujących!
Nauka rysowania dla początkujących – czym jest?
8 najczęstszych błędów w rysunku!