błędach w rysunku

8 najczęstszych błędów w rysunku!

To zaczynamy serię – czego nie robić w rysunku. Podajemy 8 głównych rzeczy „fee”, czyli błędów w rysunku i jak to powinno wyglądać na Twoich kartkach.

Lekcje rysunku online 001 „Prosta Kreska”

1. Błędy w rysunku – rozmazywanie

Coś, za co powinno się karać!

NIE! I tyle na ten temat.

Rysunek wygląda wtedy parszywie. Jest brudny, zapaćkany, wypalcowany – dlatego nie rozmazujemy niczego. Zobacz, jak brzydko to wygląda – bleeeh…

Rozmazywanie strasznie brudzi prace.

Jak już musisz, chcesz, masz tę ogromną potrzebę, to rozetrzyj cienie chusteczką lub patyczkiem z plastycznego sklepu.

Prace, które wyglądaj jak poniższa – nie mają nic rozmazanego, to efekt ilości kresek, pracy i wyczucia nacisku ołówka, nie rozmazywania paluchem.

Idealny przykład rysunku kreską, bez rozmazywania.

2. Błąd kompozycji!

Rysunek w kompozycji centralnej wygląda nieciekawie. O ile nie masz w zamyśle, by rysunek powiesić w kuchni i dumać nad nim, jedząc kotleta, nie komponuj kompozycji centralnej! Jest nudna, oczywista. Kompozycja centralna jest zła, zwłaszcza u początkujących, gdy jednak jest dobrze przemyślana, potrafi być niezwykle ujmująca.

Trójpodział jest lekiem na całe zło, daje wytchnienia i poprawia czytelność pracy.

Trochę opisu o kompozycji znajdziesz tutaj KLIK.

Rysunek po lewej jest po prostu nudny. Tak wygląda perspektywa czołowa, centralna kompozycja. Po prawej pod kątem, kompozycja dwuzbiegowa – i mamy efekt WOW!

3. Błąd w rysunku – banany

Banany! I nie mówię tu o owocach, ale o kresce bananowej.

Rysując budynki, perspektywę, kompozycję, dobrze jest umieć kreślić proste linie. Łatwo jest to osiągnąć, rysując je całym ramieniem, a nie tyko nadgarstkiem. Tutaj opisane ćwiczenie, jak wyrobić prostą kreskę. 😉

Prosta Kreska? Zobacz lekcje rysunku, jak ją wyrobić! 

Banany są dobre przy anatomii, wyrobionej kresce i stylu. W innym przypadku są czymś losowym, brzydko wyglądającym.

Po lewej krzywe linie zaburzają, zniekształcają i powodują gigantyczne błędy w perspektywie! Rysunek z prawej ma prostą krechę!

4. Manga

Obrys – linearka sama w sobie jest dobra, bo to szkic. Jednak linia w realnym świecie nie występuje, więc po co pokazywać ją dobitnie na pracy? Unikaj grubych obrysowań. Pozostawienia takiego outline’u zrobi z Twojej pracy kreskówkę.

 

5. Kolorowanka

Walor – umieść w swojej pracy całe spektrum szarości. Nic nie jest jednym kolorem. Patrząc na różową ścianę, możemy odnieść wrażenie, że jest ona po prostu różowa, i tyle. Ale jednak, zależnie od światła, cienia i otaczających ją przedmiotów, taka ściana może przyjmować nieskończoną ilość kolorów i odcieni. Wszystko ma gradient. Gdy rysujesz ołówkiem, powinieneś to wziąć pod uwagę. Skup się na wystopniowaniu i gradientowaniu szarości, zamiast zakolorowania obszarów Twojego szkicu.

6. Twoje oczy

Mierzenie – obserwacja. To jest wskazówka roku! Jeżeli chcesz nauczyć się rysować, to jest to najważniejsze, abyś nauczył się obserwować! Talent nie pozwoli Ci narysować genialnie człowieka z wyobraźni. Talent to tylko chęć rysowania, uczenia się i uważna obserwacja. Nie ma czegoś takiego jak talent i kropka! Jesteśmy super! Więc jak się nauczyć rysowania proporcjonalnych postaci? Analizujemy sylwetkę człowieka i uczymy się anatomii! Obserwujemy, szkicujemy i mierzymy proporcje! Póki nie wymierzymy setek, tysięcy martwych natur, postaci i budynków – nie wyczujemy proporcji i będziemy się tylko zastanawiać, dlaczego moje ręce rysują coś zupełnie innego niż widzą moje oczy.

Proporcje:

 

7. Lasy

Rysując, szczególnie na początku, każdy Twój rysunek to dzieło sztuki. Przynajmniej według mamy. Ale wiecie co? Szanujmy lasy! Uczysz się rysować? To znaczy, że powinieneś się skupić na szkicach, rysunkach tylko dla Ciebie, o wartości edukacyjnej. Powinieneś robić ich kilkanaście na kartkę. Mają spełniać swe zadanie – uczyć Cię rysować lepiej, a nie ładnie wyglądać – 1 szkic, 1 kartka. Według mnie, strona pełna szkiców jest piękna. 😛

Z lewej: jeden rysunek na kartkę – bieda! Lasy płaczą (to mój rysunek z liceum :D), z prawej już mamy wszystko zawalone szkicami – poprawnie.

8. Brak ćwiczeń

Błąd wszystkich z początkujących – brak ćwiczeń. Rysowanie wymuskanej pracy przez 10h to nie ćwiczenie rysowania. Narysowanie pokemona czy Goku na kartce nie poprawi twojego poziomu! Chociaż przyznam, że sam mam tego pełno i jestem z tego dumny. 😀 Rysujesz? Powinieneś ćwiczyć codziennie, jak na siłowni. Codziennie powtarzaj sobie podstawy rysunku: bryła, perspektywa, anatomia, design!

Zobacz czy dobrze prowadzisz szkicownik!

Takich typowych błędów w rysunku jest więcej, gdyby podzielić to na działy – martwa natura, postać, architektura. Jednak sporo by wtedy tego wyszło, na samym początku warto się skupić na tych 8, które opisałem i będzie lepiej 🙂

Pozbyłeś się już błędów w rysunku? Poczytaj też:

Jak rysować drzewo liściaste.

Jak dostać się na ASP?

Tydzień ćwiczeń podstaw rysunku!

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

22 comments

Comments are closed.