Jak rozwinąć potencjał artystyczny dziecka?

Każdy z nas pamięta swoje przedszkolne czasy, w których wszyscy musieliśmy rysować obrazki. Jednemu wychodziło to lepiej, drugiemu gorzej – już od początku było widać, które dziecko ma szczególny potencjał artystyczny. Nic dziwnego, że rodzice dostrzegający takie zdolności u swojego dziecka, dokładają wszelkich starań, by je rozwinąć. Jak to zrobić?

Sposoby na rozwinięcie potencjału artystycznego dziecka

1. Kreatywnie spędzaj czas z dzieckiem

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że rozwój dziecka w dużej mierze zależy od nas samych – od rodziców. Organizm dziecka jest niezwykle chłonny – właściwie wszystko, co pokażemy dziecku, może być przez nie przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Dlatego właśnie szczególnie warto przykładać wagę do tego, by pokazywać dziecku dobre wzorce.

Jeżeli pokażemy naszemu dziecku, że ciekawe i inspirujące jest spędzanie czasu na oglądaniu bajek lub patrzeniu w ekran smartfona, nasze dziecko zaufa nam i będzie robiło dokładnie to, co mu pokazaliśmy. Jeżeli natomiast pokażemy dziecku, że czas można spędzić w zupełnie inny – kreatywny – sposób, dziecko powieli właśnie ten wzorzec. Wszystko w tym momencie zależy od nas.

Bawiąc się z dzieckiem, kładźmy więc nacisk na to, by wymyślane przez nas zabawy były maksymalnie kreatywne, by wzbudzały w dziecku konieczność samodzielnego wizualizowania rzeczywistości. Wartościowe jest na przykład układanie z dzieckiem budowli z klocków – po kilku zbudowanych wspólnie domach z dumą zaobserwujemy, że dziecko kolejny dom buduje samodzielnie i całkiem dobrze mu to wychodzi! Od budowania domu z klocków zaczynał każdy inżynier architektury… 😉

Dziecko rysujące samodzielnie. Rozwój artystyczny

2. Zapisz dziecko na zajęcia artystyczne

Oczywiście nie każdy rodzic ma taką możliwość, by kilka godzin w ciągu doby poświęcić na osobiste wspieranie rozwoju własnego dziecka. W takiej sytuacji warto wspomóc się specjalistą – kimś, kto pokaże naszemu dziecku kreatywne zabawy artystyczne, kto pozwoli mu poznać różne techniki plastyczne, kto po prostu pozwoli mu poczuć, że poprzez sztukę można wyrazić swoje emocje i znakomicie się przy tym bawić.

Takie zajęcia wcale nie muszą dużo kosztować. Bardzo często bezpłatne zajęcia artystyczne organizują miejskie domy kultury – warto zainteresować się ich ofertą zawczasu, bo często tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego zajęte są już wszystkie miejsca. Darmowe zajęcia plastyczne organizowane są również w wielu szkołach. Każdy nauczyciel w Polsce ma obowiązek przeprowadzania zajęć dodatkowych (rozwijających albo wyrównawczych), a że z plastyki trudno mieć zaległości, większość nauczycieli tego przedmiotu prowadzi właśnie zajęcia dodatkowe rozwijające zdolności uczniów ze szczególnym potencjałem artystycznym.

Prosty rysunek odręczny dziecka – jeden z etapów rozwoju artystycznego

3. Pokaż dziecku, jak bawić się artystycznie samodzielnie

Wspólna zabawa z dzieckiem jest oczywiście bardzo cenna, ale równie wartościowa może być dla niego zabawa samodzielna. Zabawa ta musi być jednak ciekawa dla dziecka, bo inaczej po prostu je znudzi i dziecko szybko porzuci zaproponowaną mu przez dorosłego aktywność. Dziecku trzeba po prostu pokazać, jak bawić się samodzielnie. Co w tej kwestii możemy zrobić?

a) kupić odpowiednie narzędzia pracy

Niestety dobre efekty wymagają dobrej inwestycji – w tym przypadku nie tylko inwestycji czasu, ale i nierzadko pieniędzy. Jeżeli chcemy ukierunkować rozwój naszego dziecka w stronę artystyczną, musimy kupić mu przede wszystkim materiały, które na ten rozwój mu pozwolą. W co zaopatrzyć dziecko?

  • kartki białe i kolorowe,
  • farby plakatowe, akwarelowe, akrylowe,
  • kredki ołówkowe, świecowe, pastelowe,
  • nożyczki, klej, taśma klejąca,
  • plastelina, modelina,
  • pędzle, ołówki, węgiel rysunkowy

b) zorganizować dziecku kącik plastyczny

Oczywiście kupienie dziecku wypisanej wyżej wyprawki i pozostawienie jej w reklamówce nie będzie służyło niczemu pozytywnemu. Dziecko interesuje się tym, co przyciąga jego uwagę. Artykuły artystyczne warto więc wyeksponować – zaproponować dziecku np.: wózek lub regał, na którym wspólnie z rodzicem poukłada wszystkie artystyczne skarby.

Takie stanowisko najlepiej zestawić z biureczkiem/stolikiem przeznaczonym typowo do prac artystycznych. Jest to ważne z tego względu, że dziecko nie powinno czuć się ograniczone tym, że coś ubrudzi, coś przetnie, pomaluje. Jeżeli chcemy, by dziecko próbowało różnych technik i możliwości, dajmy mu poczuć tę wolność, wykreujmy mu przestrzeń, w której rzeczywiście będzie mogło poczuć się wolne.

c) nauczyć dziecko różnych technik artystycznych

Technik plastycznych możemy nauczyć dziecko samodzielnie (pomogą nam w tym internetowe tutoriale!) albo dziecko może nauczyć się ich na zajęciach artystycznych. Najważniejsze jest to, by po prostu dziecko miało różne możliwości artystycznej pracy – jeżeli będzie miało do dyspozycji tylko kartkę i kredki, szybko uzna, że jest to nudne. Zwiększenie możliwości dziecka będzie sprzyjało jego rozwojowi artystycznemu.

Dzieci malujące samodzielnie – rozwój artystyczny dziecka w domu