Dookoła wciąż powtarzają nam – rysuj, rysuj, rysuj, tylko tak osiągniesz w tym mistrzostwo. Co jednak, jeżeli rysujemy, a nasze prace są wciąż na tym samym poziomie? Oznacza to, że nie rysujemy efektywnie. Sprawdź, co zrobić, by poprawić swój skill.
Spis treści
- TOP 10 zasad efektywnego rysowania
- 1) Nie bój się porażek
- 2) Nie od razu cudo narysowano
- 3) Kto nie szkicuje, ten nie pije szampana
- 4) Repetitio est mater studiorum
- 5) By pójść wyżej, trzeba podnosić poprzeczkę
- 6) Porównywanie się z innymi ma sens
- 7) Inspiracje mają moc!
- 8) Nie wystarczy rysować poprawnie
- 9) Daj się ocenić
- 10) Ciesz się rysowaniem!
TOP 10 zasad efektywnego rysowania
1) Nie bój się porażek
To pierwsza i chyba najważniejsza zasada w nauce nie tylko rysowania, ale nauce czegokolwiek. Pamiętaj, że każda porażka do czegoś prowadzi. Każda wyrzucona kartka to jedna lekcja więcej. Grunt, żeby z porażek wyciągać jedynie motywacyjne wskazówki na przyszłość, a nie depresyjny nastrój. Smutek nic nie da, a poprawa własnych błędów – jak najbardziej.
2) Nie od razu cudo narysowano
Nie możesz od razu nastawiać się na to, że będziesz mistrzem, że pierwsza narysowana dłoń będzie wiernym odzwzorowaniem tej żywej. Po to są szkoły rysunku i szkicowniki, by ten rysunek wyćwiczyć. Błędem jest oczekiwanie od siebie perfekcji już przy pierwszej pracy. Pozytywnym nastawieniem jest natomiast oczekiwanie od siebie tego, by każda kolejna praca była lepsza od poprzedniej.
3) Kto nie szkicuje, ten nie pije szampana
Inaczej mówiąc – szkic ma moc. Zaufaj – żadna praca nawet najlepszego rysownika nie powstaje z pominięciem etapu szkicowania. To nie jest tak, że szkic jest dla słabych. Szkic jest właśnie dla tych, którzy są dobrzy, którzy rozumieją, jak wielka jest wartość tego etapu w rysowaniu. Często już po szkicu widać, czy praca się uda, czy jednak powinniśmy zmienić na nią koncepcję.
4) Repetitio est mater studiorum
To stare łacińskie powiedzenie oznacza, że powtarzanie jest kluczem do sukcesu. W rysunku to się sprawdza – trzeba powtarzać nieustannie próby rysowania kompozycji, powtarzać studium ręki, robić kolejne podejścia do rysowania postaci, choćby na początku nie wychodziło.
5) By pójść wyżej, trzeba podnosić poprzeczkę
Wyobrażasz sobie światowej klasy skoczka, który przeskakuje drążek zawieszony na wysokości 1 metra? Nie? A wyobrażasz sobie, że od razu przeskoczył on drążek zawieszony na trzech metrach? Też nie? No właśnie! Trzeba przeskoczyć metr, by móc potem przeskoczyć trzy. Podnoszenie poprzeczki zaprowadzi nas do mistrzostwa.
6) Porównywanie się z innymi ma sens
Wiele osób unika kontaktu z innymi rysownikami, nie chce porównywać swoich prac z ich pracami. Takie podejście wynika z obawy, że kiedy zobaczymy, że ktoś rysuje lepiej, stwierdzimy, że w takim razie nasze rysowanie nie ma sensu. Nieprawda! Każdy, kto teraz rysuje lepiej, kiedyś rysował gorzej. Porównując się z nim zobaczymy, jak wiele nam jeszcze brakuje i nad czym dokładnie musimy popracować.
7) Inspiracje mają moc!
Żyjemy w czasach, w których inspiracje zaglądają do nas dosłownie z każdej strony. Korzystaj z tego! Jeżeli wchodzisz na Instagram i podglądasz swoich znajomych, podglądaj również rysowników! To kilka sekund więcej, a może naprawdę pozytywnie wpłynąć na Twój rozwój.
8) Nie wystarczy rysować poprawnie
Jeżeli chcesz pójść naprzód, musisz pozwolić sobie wyjść ze swojej strefy komfortu. By poznać swoje możliwości artystyczne, trzeba eksperymentować. Zauważ, że prace popularnych rysowników zawsze czymś się wyróżniają. Tworząc po prostu poprawnie nie osiągniesz tego, co oni. Też musisz się wyróżniać!
9) Daj się ocenić
Sam patrzysz na swoje prace i uważasz, że już rysujesz dobrze? Zweryfikuj to. Jeżeli czytasz ten wpis, nie jesteś jeszcze profesjonalnym rysownikiem, więc skąd wiesz, że naprawdę rysujesz już dobrze? Poproś o ocenę kogoś, kto się na tym zna. Może być to nauczyciel rysunku, prowadzący w szkole rysowania albo rysownik poznany w Internecie – żyjemy przecież w czasach, kiedy możesz po prostu wysłać przypadkowej osobie z Internetu swoją pracę i poprosić o ocenę, nie wahaj się tego robić.
10) Ciesz się rysowaniem!
Bez radości z tego, co robisz, nic nie zdziałasz. Jeżeli naprawdę fascynuje (lub fascynowało…) Cię rysowanie, nie pozwól sobie, by porażki lub brak zauważalnego postępu sprawiły, że utracisz w tym radość. Głowa do góry! Po prostu działaj. Będzie lepiej! 😉
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!