Internet pełen jest obrazków, na których przedstawione są rysujące dzieci. Przywykliśmy już do tego, że rysowanie jest jedną z typowych dziecięcych aktywności – od najmłodszych lat chętnie kupujemy naszym pociechom kolorowanki i sadzamy je przy stoliku z zapasem kredek i farb. Czy rysunek to rzeczywiście dobra forma zabawy? I czy to na pewno tylko zabawa?
Dziecko to niesamowicie chłonny organizm – urodzone jest przecież niczym pusta karta, którą my, jako rodzice, musimy przez jego pierwsze lata życia zapełnić. To, jak dziecko będzie postrzegało świat, jakie aktywności będą sprawiały mu przyjemność, zależy tak naprawdę od nas – rodziców, a w późniejszym czasie także od innych opiekunów dziecka (wychowawców przedszkolnych czy nauczycieli, a także niani). Życie ludzi dorosłych jest dla dziecka tym, skąd czerpie ono informacje o świecie, na którym przyszło mu żyć. Dlatego tak ważne jest, by dorosły podejmował wobec dziecka odpowiedzialne decyzje – takie decyzje, które uczynią życie dziecka jak najlepszym.
Dziecięca zabawa – rysowanie
Jednymi z najprostszych (a jakże ważnych!) decyzji opiekuna dziecka są decyzje dotyczące tego, jak będą wyglądały dziecięce zabawy. Czy dziecko będzie zmuszone bawić się samo, czy rodzic pobawi się z nim, jakimi zabawkami dziecko będzie dysponowało… to wszystko leży w gestii rodzica. Dziecko tylko chłonie to, co podsunie mu dorosły.
Jednymi z rzeczy, które często podsuwamy dzieciom, są kartki i kredki. Zachęcamy nasze maluchy do rysowania już właściwie od pierwszych chwil, w których są one w stanie utrzymać w ręku kredkę. Czy warto to robić, skoro dziecko nie potrafi jeszcze rysować, a jedynie „marnuje” jedną kartkę za drugą? Oczywiście, że warto! Każdy z tych etapów jest konieczny w życiu dziecka. Bez gryzmolenia nie powstaną w przyszłości żadne piękne dzieła artystyczne.
Dziecko rysuje proste obrazki – to dobry znak!
Początkowe rysunki dziecka, choć obiektywnie patrząc – niezbyt udane – są doskonałym ćwiczeniem motoryki, chwytania i koordynacji ruchowej (ręka-mózg). Trochę czasu minie zanim dziecko od praktycznie bezwładnego machania kredką po kartce przejdzie do świadomego rysowania kształtów w skupieniu. Musimy jednak stworzyć naszemu dziecku możliwość do rozwinięcia się w taki sposób, by przeszło ono każdy etap.
Wraz z biegiem lat nasza pociecha będzie rysowała coraz lepiej – oczywiście jeżeli wcześniej nie porzuci tej aktywności, ponieważ uzna ją za nudną. Żeby tak nie było, warto zadbać o to, by jednak przekonać dziecko do rysowania. To bardzo proste, ale wymaga naszego zaangażowania.
Ładne rysowanie to kwestia ćwiczeń, nie talentu
Dziecko, które ćwiczy się w rysunku, szybko przejdzie do rysowania świadomych kształtów. Ćwiczenia te dziecko może wykonywać nie tylko w domu, ale również pod czujnym okiem specjalistów od rysunku. Nawet najmłodsze dzieci można zapisać do szkoły rysunku, która zadba o rozwój motoryczny naszej pociechy. Szkoła rysunku ma również taki atut, że dziecko widzi postępy nie tylko swoje, ale i innych dzieci, dzięki czemu może czuć się bardziej zmotywowane do rozwijania swojego potencjału artystycznego.
Dziecko przez rysunek komunikuje się ze światem
Rysowanie to wreszcie nie tylko rozwój i świetna zabawa, ale także doskonała forma komunikacji dziecka ze światem dorosłych. Dziecko posiada ograniczoną ilość słów i nie ma w pełni rozwiniętej świadomości emocjonalnej, toteż często trudno mu wyrazić, jak się czuje, poinformować o swoich problemach, przemyśleniach. W rysunku o wiele łatwiej te emocje wyrazić. Korzystają zresztą z tego nawet psychologowie dziecięcy, którzy każą diagnozowanym dzieciom rysować na przykład drzewa. Okazuje się, że to, jak będą ułożone gałęzie, jak duża będzie korona i w którym miejscu kartki znajdzie się to drzewo, świadczy w dużej mierze o cechach dziecka, o jego samopoczuciu i stosunku do siebie i świata.
Taki dziecięcy rysunek może być więc dla nas doskonałą informacją na temat tego, jak czuje się nasze dziecko i co jest aktualnie istotną rzeczą w jego życiu. Świat dziecięcych emocji jest trudny do zrozumienia, a dzięki rysunkowi może być nam po prostu łatwiej. A może przy okazji wyrośnie nam w domu mały architekt lub artysta? 😉
Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!