Jak się dostać na konserwację dzieł sztuki w Krakowie?

Konserwacja dzieł sztuki w Krakowie – jak się dostać?

Jak wygląda egzamin?

Proces egzaminacyjny na ASP wygląda obecnie następująco:

  • ETAP I – przegląd i ocena prac kandydata
    • wymagane jest otrzymanie minimum 10 punktów na 35 możliwych,
  • ETAP II – egzamin praktyczny
    • wymagane jest otrzymanie minimum 35 punktów na 60 możliwych.

Jeśli chodzi o przegląd teczki, to Akademia oferuje bezpłatne konsultacje z wykładowcami, którzy udzielają wskazówek co do dalszych prac. Przegląd i ocena prac kandydatów odbywa się obecnie w systemie online – prace przesyła się w formie elektronicznej w systemie rekrutacji. Egzamin praktyczny jest natomiast przeprowadzany stacjonarnie.

Łącznie za oba etapy można uzyskać 95 punktów. Wymagane do przejścia procesu rekrutacyjnego jest uzyskanie minimum 45 punktów. Następnie spośród listy studentów zakwalifikowanych do rekrutacji układana jest lista rankingowa, w której najwyżej znajdują się osoby, które otrzymały najwięcej punktów. 

Ile osób się dostaje?

Pomimo tego, że na kierunku jest podział na dwie specjalności:

  • konserwacja i restauracja malarstwa,
  • konserwacja i restauracja rzeźby,

to i tak dostaje się jedynie 20 osób. Jest to liczba łączna, nie ma w niej podziału liczbowego maksymalnej liczby kandydatów na obie te specjalności.

Co trzeba mieć na maturze, aby się dostać?

Właściwe to matura w ogóle się nie liczy, można zdawać cokolwiek. Nawet nie patrzy się na to, czy ktoś pisał maturę z historii sztuki. Egzaminy trzeba tylko zdać.

Co trzeba umieć rysować? Co się najbardziej przydaje?

Najłatwiej w sumie powiedzieć, że wszystko. Liczy się różnorodność – pejzaże, martwe natury, portrety… W teczce warto mieć kilka aktów w formacie 100×70. Jednak należy wystrzegać się kopiowania innych dzieł. A już na samym egzaminie warto wykonać kilka szkiców swojej pracy – to może trochę zapunktować.

Na co profesorowie zwracają uwagę?

Dla egzaminatorów liczy się to czy jesteś generalnie zorientowany w sztuce, czy faktycznie jest to Twoją pasją. Mogą paść pytania o podstawowe sposoby konserwacji, o konserwatorów, o kulturę itd. Ostatnio padło nawet pytanie o Oscary.

Co zabrać ze sobą na egzamin?

Generalna zasada jest taka, że rysujesz czym chcesz. Dlatego warto zabrać wszystko, co uważasz za przydatne. Nie ograniczaj się tylko do gumki i ołówka. Pomyśl jeszcze o kredkach, pastelach, może wycinkach z gazet, jakichś ciekawych papierach i materiałach. Jeśli i tak nie wykorzystasz ich na swojej pracy, to mogą on posłużyć przynajmniej jako inspiracja.

Bosch znane obrazy

Jak przyjść ubranym na egzamin?

W sumie to tak, jak na większość egzaminów – schludnie i elegancko. Wyjątkiem mogą być zadania praktyczne. Wtedy lepiej wziąć ze sobą coś na przebranie, pamiętając o tym, że spędzi się w pracowni kilka godzin, i to niekoniecznie w klimatyzowanej sali.

Czy do przyjęcia wymagana jest rozmowa z komisją?

W poprzednim systemie rekrutacji do przyjęcia wymagane było przejście trzech etapów – w tym właśnie rozmowy z kandydatem. Podawano wtedy nawet spis lektur, z którymi warto było się zapoznać przed rozmową. Egzamin składał się wtedy z trzech etapów:

  • I ETAP to przegląd teczki kandydata
    • wymagane było otrzymanie minimum 3 pkt na 6 pkt,
  • II ETAP jest niczym innym, jak egzaminem praktycznym
    • wymagane było otrzymanie minimum 80 pkt na 120 pkt,
  • III ETAP to rozmowa z kandydatem
    • wymagane było otrzymanie minimum 7 pkt na 21 pkt.

Obecnie osobny etap rozmowy z kandydatem nie jest przeprowadzany. Proces rekrutacyjny zamyka się na dwóch etapach – przeglądu i oceny prac oraz egzaminu praktycznego. Rozmowa (ale dotycząca nie listy lektur, a prac kandydata) przeprowadzana jest jedynie w ramach pierwszego etapu rekrutacji. 

Trzy rady od serca dla przyszłych kandydatów?

Na pewno należy się zastanowić, czy to jest zdecydowanie to, co chce się robić, tym bardziej, że nie są to łatwe studia i w międzyczasie wiele osób z nich rezygnuje.

Przy okazji – zobacz szkicownik do nauki rysowania!