Jak wybrać kurs rysunku?

Jak wygląda kurs rysunku?

Szkoły językowe, szkoły tańca czy szkoły związane z różnymi dyscyplinami sportowymi są bardzo popularne. Coraz więcej w ostatnich latach powstaje również szkół rysunku, ale ich istnienie owiane jest swego rodzaju tajemnicą. Wiele osób nie wyobraża sobie, co na takich zajęciach w szkole rysunku można właściwie robić i czy odpowiada to Twoim wyobrażeniom na ich temat. W tym wpisie odkrywam karty i piszę szczerze, jak wygląda taki kurs rysunku.

Sztywne i luźne szkoły rysunku

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to, jak wygląda kurs rysunku, zależne jest tak naprawdę od danej szkoły. Są placówki bardzo „formalne”, w których uczniowie siedzą w ławkach, a prowadzący daje swego rodzaju wykład, a są i placówki bardzo „luźne”, w których tematy ważne są przemycone pomiędzy rozmowami i popijaniem kawy. To zależy od ucznia, w którym rodzaju placówki się odnajdzie. Jedni wolą sztywną naukową atmosferę, a inni luźne rozmowy o artystycznych tematach.

Zarówno w jednej, jak i w drugiej opcji, nie ma oczywiście nic złego. Ważne jednak, byśmy przed zapisaniem się do szkoły rysunku, wiedzieli po prostu, czego się po niej spodziewać. Jeżeli bowiem liczymy na merytoryczny wykład i naukową atmosferę, a trafimy do miejsca, w którym sztalugi stoją luźno rozstawione w sali, a prowadzący przechadza się pomiędzy nimi popijając kawę, w rytm muzyki Nat King Cola – możemy być po prostu zawiedzeni i rozczarowani, a może nawet zniechęcimy się do rysowania? Uprzedzam więc – warto szukać takiej pracowni, jaka nam odpowiada, a nie decydować się na pierwszą lepszą.

sztalugi rysunek kresl
Kurs rysunku – pracownia rysunkowa

Lekcje próbne – warto z nich korzystać

Wiele szkół rysunku oferuje darmowe skorzystanie z lekcji próbnej lub w razie rezygnacji po pierwszych zajęciach zwracają całą wpłatę. W ten sposób najłatwiej przekonać się o tym, czy dane miejsce będzie nam odpowiadać, czy też nie. Jeżeli nawet nie znajdziesz informacji o próbnych lekcjach na stronie internetowej danej szkoły, nie zawahaj się zadzwonić z takim pytaniem. Prowadzący na pewno zrozumieją nasze obawy i wyrażą zgodę na uczestniczenie w testowych zajęciach za darmo lub za niewielką opłatą. Ba! Już sam telefon do szkoły może wskazać do jakiej pracowni możecie się zapisać – czy prowadzący jest miły i rozmowny czy raczej oschły przez telefon i nieżyczliwy.

Co się robi w szkole rysunku?

Przejdźmy jednak do meritum, czyli do tego, co właściwie robi się w takiej szkole rysunku. Zajęcia rzadko bowiem przypominają te, które znamy z tradycyjnej szkoły, choć mają oczywiście pewne cechy wspólne. Przede wszystkim każde zajęcia w szkole rysunku mają swój temat – dziś ćwiczymy martwą naturę, jutro perspektywę, a za tydzień kompozycję. Zawsze zajęcia nakierowane są na rozwój w konkretnej dziedzinie rysownictwa.

Teczka na asp - przegląd

Zazwyczaj temat ten omawiany jest przez prowadzącego, jednakże omówienie to nie trwa długo. Ważniejsza jest bowiem praktyka, czyli ćwiczenie. Na zajęciach w szkole rysunku chodzi oczywiście o to, by jak najwięcej rysować, nie słuchać czy notować. To, że zapiszemy sobie, jak krok po kroku rysować kompozycję z martwej natury, nie oznacza bowiem, że doskonale ją narysujemy.

Dobra szkoła rysunku stwarza miejsce na popełnianie błędów i za te błędy nikogo nie krytykuje. Nie oznacza to jednak, że błędy są akceptowane – przeciwnie! W szkole rysunku uczy się te błędy dostrzegać i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Krytyka jest więc wyłącznie konstruktywna.

Omawianie wspólne prac na zajęciach

Zajęcia polegają więc na krótkim wstępie, rysowaniu, a następnie na omówieniu prac. W większości szkół rysunku mamy do czynienia z omawianiem indywidualnym, ale zdarza się – czego część uczniów bardzo nie lubi – także tzw. konkurs prac, czyli wszystkie prace wywieszane są na jednej ścianie lub układane na jednej płaszczyźnie i porównuje się je z pracami innych osób.

Przegląd teczek ASP

Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeżeli bardzo boimy się takiej publicznej oceny, możemy oczywiście przed wyborem szkoły rysunku zapytać, czy taka praktyka jest stosowana. Pamiętajmy jednak o tym, że później, wybierając zawód artystyczny, również będziemy oceniani i porównywani. Pracę w tym zawodzie znajdą jedynie najlepsi. 😉

Zajrzyj również na nasz kanał: https://www.youtube.com/c/Kreslkursrysunku/ – znajdziesz tam wiele ciekawych porad dla początkujących rysowników!